Hani Meral

Bir Kadın Cinayeti Belgeseli Hani Meral 25 Kasım’da Feriye Sineması’nda Gösterime Giriyor
Yapımcılığını Filmmor Kadın Kooperatifi’nin, yönetmenliğini Melek Özman’ın yaptığı Hani Meral her gün beş kadını kaybettiğimiz kadın cinayetlerinden birini, 22 Haziran 2011 tarihinde eski kocasının 9 bıçak darbesiyle kaybettiğimiz Meral’i kaybedişimizin hikayesini anlatıyor. Meral’in yakınlarının tanıklıkları ve kadın şarkıcıların Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla belgesel, kadın cinayetlerine karşı sözler ve sesleri birleştiriyor.
Belgeselde Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Şarkılarını Kadın Cinayetlerine Karşı Söylüyor.Belgesele Aynur Doğan Dotmame, Feryal Öney Hayat Benimdir, Fulya Özlem Meral’e Ağıt, Neslihan Engin Nazo, Rojin Mirin, Sezen Aksu Ünzile şarkısıyla katılıyor.
Belgesel 25 Kasım – 9 Aralık arası her gün 12.30’da, Feriye Sineması’nda izleyici ile buluşacak. Çekimleri 2 yıl süren belgesel Hollanda Konsolosluğu Matra Fonu’nun katkılarıyla yapıldı.
Bir kadın cinayetinin belgeseli Hani Meral, aynı zamanda, kadın cinayetlerini “münferit” görmenin ötesinde bir bakış ve kadın cinayetlerini sona erdirme çağrısı…
Meral 22 yaşındadır.  Şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Yarım bıraktığı okula geri döner. Bir an önce okulunu bitirip kalfalık belgeselini almayı, kızıyla beraber oturacağı bir ev yaptırmayı, kızını okutmayı, yani güzel bir hayat yaşamayı düşler, düşlediği bu hayat için umutla çabalar.
22 Haziran 2011 günü bir yıl önce boşandığı kocası kuaför dükkanını basıp Meral’i dokuz bıçak darbesiyle öldürür. Haber gazetelere “Bir Kadın Cinayeti Daha” başlığıyla düşer. Okumaya devam et “Hani Meral”