Sarayın Gözdesi – The Favourite

The Favourite, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de hüküm süren Kraliçe Anne’in kraliyet entrikaları, ihtirasları, kıskançlıkları ve ihanetleri içeren müstehcen ve iğneleyici hikayesini anlatıyor. Hikayenin merkezindeki Kraliçe’nin sırdaşı, danışmanı ve gizli sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill ile olan ilişkisi, Düşes’in genç kuzeninin gelmesiyle tepetaklak olur. Kraliçe ve sarayı etkilemeye çalışan iki kadın arasındaki güç dengeleri çok geçmeden değişecektir.

DOGTOOTH, THE KILLING OF A SACRED DEER ve LOBSTER gibi filmlerle Yorgos Lanthimos, tamamen eşsiz bir mercekten süzülen saf hayal dünyasını izleyicilerin önüne serdi. SARAYIN GÖZDESİ ile ilk kez, kostüm draması, aşk, kayıp ve entrikacı yaramazlıklara çok komik bir dokunuşla, vizyonunu yansıtan gerçek bir tarih dönemine değindi.

Oldukça gözardı edilen bir İngiliz monarşisi döneminde geçen SARAYIN GÖZDESİ, tarihteki yeri bir şekilde gözden kaçmış olan son hakimlerden Kraliçe Anne’in (Olivia Colman) öyküsünü anlatıyor.

İngiltere Fransa ile savaşırken, Kraliçe’nin sarayında saray hayatının saçmalıkları kontrolsüz bir biçimde yayılıyor. En az 17 çocuğun kaybı için üzülen Anne, Privy Purse’yi elinde tutan ve devlet meselelerinde rehberlikten çok daha fazlasını sunan tek sırdaşı Bayan Sarah Churchill’e (Rachel Weisz) güveniyor. Kraliçe ile olan ilişkisi, olduğu kadar samimidir, ama ezilmiş kuzeni Abigail Hill’i (Emma Stone) getirdiğinde, yakında Anne’nin sevgisine karşı bir rakip keşfeder ve böylece, güç ve monarşiyi tehdit eden sevgi için bir mücadele başlatır.

Bu sırada, bu üç kadını yörüngeye sokan, belki de; Abigail’i gündemini gerçekleştirmek için bir piyon olduğunu sanan Tory lideri Robert Harley (Nicholas Hoult) ve Abigail’in cazibesine kapılan yakışıklı soylu Samuel Masham’dan (Joe Alwyn)
sorumlu kişidir.

Okumaya devam et “Sarayın Gözdesi – The Favourite”