Resmi Sırlar – Offical Secrets

25 Şubat 2004. KATHARINE GUN, Devlet Sırları Yasasını ihlal ettiği için yargı önüne çıkarılır. Hakim ona suçunu sorar…
Bir yıl önce. Ocak 2003. ABD ve İngiltere, Irak’ı istila etmek için, BM’nin çözümünü saldırganca beklemektedir.
Eşi YASAR ile birlikte, Cheltenham, İngiltere’deki evlerinde, Katharine, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğunu iddia eden haberlerini izler.
Hükümet İletişim Merkezi’nde (HİM) Çince çevirmeni olan Katharine, Irak’taki savaşı onaylamaya zorlamak amacıyla, beş farklı ülkenin BM Güvenlik Konsey üyelerine casusluk yapılmasını amaçlayan bir ABD talimatı, gizli bir e-posta alır. Endişelenerek, arkadaşı JASMINE’i ziyaret eder ve bu hassas e-postayı tanıdığı herhangi birine ulaştırıp ulaştıramayacağını sorar.
3 Şubat 2003. Katharine e-postayı kopyalar ve bir kopyasını basarak, evine götürür. İki hafta sonra, İngiliz halkı Londra sokaklarında savaş ihtimalini protesto ederken, The Observer’da gazetecilik yapan MARTIN BRIGHT, bir telefon alır. Bir yeraltı otoparkında, Katharine’nin e-postasını almış olan savaş karşıtı potestocu YVONNE RIDLEY ile buluşur.
Martin e-postanın doğruluğunu onaylamaya başlar ve Ulusal Güvenlik Ajansını arayıp, gönderen kişi olan Frank Koza’yı sorar. Reddedilince, o ve savaş muhabiri iş arkadaşı PETER BEAUMONT, Bağımsız bir Güvenlik Danışmanı olan PAUL BEAVER’i ziyaret eder ve adam, e-postada kullanılan terminolojinin orijinal olduğunu onaylar. Peter ayrıca MI6’ten istihbaratın savaşa gitmesi için manipüle edildiğini bildiren biriyle de buluşur. Bu arada, Observer gazetecisi ED VULLIAMY, Koza’nın varlığını doğrulamayı reddetmekte olan, emekli bir CIA bağlantısıyla konuşur.

Okumaya devam et “Resmi Sırlar – Offical Secrets”