The Master

Bir PAUL THOMAS ANDERSON filmi
THE MASTER

ÖZET
2000’lerin en iyi filmleri arasında gösterilen 8 Dalda Oscar adayı KAN DÖKÜLECEK / THERE WILL BE BLOOD’un ardından 5 sene sonra yönetmenlik koltuğuna dönen Paul Thomas Anderson’ın merakla beklenen son filmi THE MASTER, II. Dünya Savaşı sonrası Amerikası’nın tutunamayanlarını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Hikayede; savaştan sonra ülkesine dönen ama geleceği konusunda kararsız eski donanma subayı Freddie’nin, The Cause tarikatı ve karizmatik lideri Lancaster Dodd’la tanışmasıyla değişen yaşamı anlatılıyor. Scientology tarikatının kuruluşunu anlattığına dair hakkında dedikodular çıkan filmin başrollerinde çok konuşulan performanslara imza atan Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams bulunuyor.

THE MASTER – PRODÜKSİYON HAKKINDA
II. Dünya Savaşı ardından huzursuz bir Amerika ortaya çıkmıştı. Benzeri görülmemiş bir ulusal büyüme gerçekleşiyordu ama aynı zamanda ülkede aidiyetsizlik ve yavaş yavaş artan bir huzursuzluk hakimdi. Ve birbiriyle çelişen bu kavramların yarattığı arayış ve sorgu kültürü, etkisini 21 yüzyılda da devam ettirecekti. Savaşın akıl almaz karanlığından memleketlerine dönen genç erkekler, tüketim ve iyimserliğin hüküm sürdüğü yeni bir dünya yaratıyordu. Yine de birçoğu hayattan daha fazla şey bekliyor, önemli bir şeylerin özlemini çekiyor, modern dünyanın kaygılarını, şaşkınlıklarını ve vahşiliğini önleyecek bir şey arıyordu.
Paul Thomas Anderson’ın altıncı uzun metraj filmi THE MASTER, bu enerjik hikayeyi 1950’lerin ruhani arayış atmosferi içinde gözler önüne seriyor. Film, Joaquin Phoenix tarafından canlandırılan Freddie karakterinin değişen talihini konu alıyor. Havai bir deniz subayı olan Freddie günlük yaşama ayak uydurmakta zorlanıp, gidişatı belli olmayan hayat yolculuğunda The Cause isminde, yeni ortaya çıkan bir harekete denk gelir. The Cause’a gezgin ve aykırı bir tip olarak gelen Freddie, bir süre sonra hareketin anlı şanlı lideri Philip Seymour Hoffman’ın canlandırdığı Lancaster Dodd’un varisi olacaktır. Hatta, insani duygularda ustalaşmayı esas edinen The Cause hareketine rağmen, Freddie ve Dodd arasındaki dostluk, öfkeli ve kişisel bir çatışmaya dönüşecektir. Okumaya devam et “The Master”