Soğuk Savaş – Cold War

SOĞUK SAVAŞ – COLD WAR

SİNOPSİS
IDA ile EN İYİ YABANCI FİLM OSCAR® Ödülü kazanan Pawel Pawlikowski’nin Cannes Film Festivali’nden EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ ile ayrılan filmi SOĞUK SAVAŞ’ta Zula ve Wiktor savaştan harabe halinde çıkan Polonya’da karşılaşır. Farklı geçmişlere ve karakterlere sahip olan kahramanlarımız birbiriyle asla anlaşamayacak tiplerdir; ama kader yollarını ayrılmayacak şekilde birbirine bağlamıştır. 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inin soğuk savaş atmosferini kendine fon edinen SOĞUK SAVAŞ; politik görüş, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle savrulan bir çiftin, imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşk hikâyesi.

WIKTOR VE ZULA
SOĞUK SAVAŞ, Pawel Pawlikowski’nin, filmde baş karakterlere isim babalığı yapan anne ve babasına adanmıştır.
Gerçek Wiktor ve Zula, 1989’da Berlin Duvar’ı çökmeden hemen önce öldü. Birlikteliklerinde kah ayrılıp kah bir araya gelen, Demir Perde’nin iki yanında birbirlerini kimi zaman kovalayan, kimi zaman cezalandıran çift 40 yılı devirmişti. “İkisi de güçlü ve harika insanlardı ama bir çift olarak sonu gelmeyen bir felaket gibiydiler,” diyor Pawlikowski.
Kurmaca karakterlerle, esinlenilen çift arasında birçok farklılık olsa da Pawlikowski on yılı aşkın bir süredir ailesinin hikâyesini anlatmanın yollarını arıyordu. Gelgitler ve yurtsuzlukla dolu bu hikâyeyi nasıl bir yapıya oturtabilirdi? Bu kadar uzun süreye yayılan anlatı hakkında ne yapabilirdi? “Hayatlarında dramatik çatı kurulacak bariz bir öge yoktu,” diyor yönetmen ve ekliyor, “Anne babamla çok yakın olmamıza rağmen -tek çocuklarıydım- ölümlerinden sonra onlar hakkında ne kadar çok düşündüysem, onları anlamam o kadar zorlaştı.” Yönetmen bahsettiği bu zorluğa rağmen, o ilişkinin gizemini kavrayabilme çabasını sürdürdü. “Uzun bir ömrüm oldu ve çok şey yaşadım ama ailemin hikâyesi diğerlerini gölgede bırakıyor. Karşılaştığım insanlar içinde dramatik yapı kurabileceğim en ilginç karakterler kendi anne babamdı.” Okumaya devam et “Soğuk Savaş – Cold War”