12 Yıllık Esaret – 12 Years A Slave

7 DALDA ALTIN KÜRE ADAYI
“12 YILLIK ESARET” 24 OCAK’TA SİNEMALARDA!

7 Dalda Altın Küre adayı, 96 ödülü ve 116 adaylığı daha bulunan 12 Yıllık Esaret filmi ülkemizde de 24 Ocak’ta vizyona giriyor.
“12 Yıllık Esaret” filmi, bir adamın hayatta kalmak ve özgür olmak için yaşadığı inanılmaz ve gerçek hikâyeye odaklanıyor.
İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesiyle birlikte özgür bir adam olarak yaşayan Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor), köle olarak kaçırılır ve satılır. Solomon’u satın alan Edwin Epps (Michael Fassbender) zalim bir adam olmanın yanı sıra beklenmeyecek bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil aynı zamanda onuru için de yaşamaya çalışmaktadır. 12 yıl süren unutulmaz esareti sonrası Solomon, Kanadalı kölelik karşıtı Samuel Bass’le (Brad Pitt) ve özgürlüğüyle yeniden tanışır. Sonrasında ise tüm hayatı değişir.
12 Yıllık Esaret filminin başrollerinde yer alan Chiwetel Ejiofor (Talk to Me), Michael Fassbender (Shame), Benedict Cumberbatch (Star Trek into Darkness)’ın yanı sıra Paul Dono (Looper), Garret Dillahunt (No Country for Old Men), Paul Giamatti (Win Win), Scoot McNairy (Argo), Lupita Nyong’o ve Brad Pitt (World War Z) yer alıyor.
Steve McQueen’in (Hunger, Shame) yönetmenlik koltuğuna oturduğu, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner ve Bill Pohlad tarafından yapımı üstlenilen 12 Yıllık Esaret’in senaryosu ise John Ridley’ye ait.
Muhteşem bir sinematografiyle beyaz perdeye uyarlanan Afrika Amerikalı kölelerin en çok satan kitapları olan ve gerçekleri tüm çıplaklığıyla yansıtan 12 Yıllık Esaret bundan tam 160 yıl önce yazılmıştı. Afrika Amerikalıların unutulmuş, karanlık ve acılar içinde geçen senelerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne serecek olan film, izleyenlerde de derin yaralar açacağa benziyor.
Northup’ın aniden kaybolan özgürlüğünü dokunaklı bir şekilde beyazperdeye taşıyan 12 Yıllık Esaret filminde; insanların birbirlerine dil, din, ırk ayrımı olmadan güzel ve kibar bakması gerektiği bir kez daha hatırlatılıyor. Müzisyen olan evli ve çocuklu Northup, New York’ta sakin hayatını yaşarken kaçırılıp köle tüccarı Freeman’e (Paul Giamatti) satılıyor. Louisiana’ya gönderilen, önce William Ford’a (Benedict Cumberbatch) ardından Edwin Epps’e (Michael Fassbender) satılan Northup, zorlu geçen köleliğinde, iki adamdan da çok farklı şeyler öğrenir. Her vazgeçme ve alışma kararından sonra ayağa kalkan Solomon, bir gün özgür olacağına yürekten inanır ve bu uğurda kendinden asla taviz vermeden yaşamaya devam eder. Özgürlük yıllar sonra Samuel Bass (Brad Pitt) sayesinde gelecektir.

7 Dalda Altın Küre adayı olan 12 Yıllık Esaret’in adaylık dalları ise şöyle;
En İyi Dram Filmi
En İyi Yönetmen – Steve McQueen
En iyi Erkek Oyuncu – Chiwetel Ejiofor
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Lupita Nyong’o
En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Michael Fassbender
En İyi Senaryo – John Ridley
En İyi Müzik – Hans Zimmer
KÜNYE
Vizyon Tarihi: 24.01.2014
Yönetmen: Steve McQueen
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o, Brad Pitt
Senaryo: John Ridley
Görüntü Yönetmeni: Sean Bobbitt
Müzik: Hans Zimmer
Süre: 134 dk
Dağıtım: Tiglon
İthalat: Fida Film

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157639594228074″]

Fragmanı izlemek için:

Bir yanıt yazın