Acı Bir Hayat Öyküsü – Precious

Acı Bir Hayat Öyküsü
(Precious)

Her yıl, Oscar ödüllerine giden süreçte,Oscar kazanacak adayların en önemli habercisi olarak addedilen Golden Globe (Altın Küre) 2010 ödülleri Los Angeles’ın ünlü Beverley Hills Oteli’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.
Aileiçi şiddet ve tecavüz konusunu işleyen Precious, filmindeki rolü ile Monique Altın Küre’de En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’nü aldı

Altın Küre 2010’da ”En İyi Drama”, ”En İyi Kadın Oyuncu” ve ”En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dallarında aday gösterilen Precious filminde 16 yaşındaki kızına zulüm eden anne rolü ile  “En İyi Yardımcı Kadın  Oyuncu“ ödülünü Monique aldı .
Sapphire’in “Push” isimli romanından sinemaya uyarlanan filmin yapımcılığını dünyaca ünlü show sanatçısı Oprah Winfrey yaptı. rfilm tarafından getirilen ve Mart ayında vizyona girecek olan  Precious (Acı Bir Hayat Öyküsü) hepimize çok yakın duran ama kendi aramızda bile konuşmak istemediğimiz konulardan bahsediyor. Aile içi şiddet, tecavüz, dışlanmışlık ve sefalet. Film bunları tüm acımasızlığı ile masaya yatırıyor ve bize olayları 16 yaşında bir genç kız üzerinden anlatıyor.

Precious’un en büyük özelliği yaşadıklarından dolayı eriştiği olgunluk. Tüm yaşadıklarına rağmen Precious içinde bulunduğü durumu kaderinin bir parçası olarak kabulleniyor ve yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmaya çalışıyor. Film Precious gibi karakterin yaşadıklarını o hayatın bir parçası olarak lanse ediyor. Seyircisinin Precious için ağlayıp sızlamasını istemiyor. Onun yerine hayatın umutla bakılması gerektiği, bir hediye olduğu düşüncesi ile hareket ediyor. Öyküyle, seyirci arasına ince bir duvar örerek, kapalı kapılar ardında yaşanan insanlık suçu ile bizi yüzleştiriyor. Film aynı zamanda, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını, onlara  her zaman yardıma hazır kurumların var olduğunu anlatıyor
Filmin başarısının evrenselliğinden geldiğini  belirten Film Yönetmeni Lee Daniel , film ile birlikte gittiği ülkelerde gördüğü durumların kendisini şaşırttığını söylüyor. Oprah Winfrey ise” bu film sayesinde insanların bu olaylara kayıtsız kalmayacaklarını, Precious gibi insanların bir daha görünmez olmasına izin vermeyeceklerini” belirtiyor.
Sundance Film Festivali’nde En İyi Film Ödülünü alan Precious aynı zamanda 2009 Oskar Adayları arasında yer almakta.
Gösterim Tarihi: 12 Mart 2010
Dağıtım: Duka Film
İthalat: r Film

Bir yanıt yazın