Ağır Abi

RACON KESMEYEN KEYİFLİ FİLM
‘AĞIR ABİ’ 6 MAYIS 2011 DE VİZYONDA!

Senarist ve yönetmenliğini Oğuzhan Uğur’un üstlendiği, başrollerini ise Halil Taşdemir, Senem Başak, Serhat Turan ve Erdinç Kurt’un paylaştığı komedi filmi ‘Ağır Abi’, Özen Film dağıtımıyla 6 Mayıs 2011 de vizyona giriyor. Çekimleri filme konu olacak türden ironik ve maceralarla dolu geçen ve tamamen genç bir kadronun ortak çalışması olan film, ağır abi olmaya karar veren iki gencin bu yolda yaşadığı birbirinden komik olayları anlatıyor. Film Arası Dergisi’nin basın sponsorları arasında yer aldığı Ağır Abi filminin müziği için Müslüm Gürses ve PİT10 düet yaptı.

BEN SADECE KÖTÜ BİR MAFYAYDIM!

İki genç mafya dizilerinden etkilenip AĞIR ABİ olmaya karar verirse neler olur?

‘Ağır Abi’, iki arkadaşın ağır abi olma yolunda verdikleri mücadele sırasında iki güç arasında kalmalarını konu alıyor. Efe ve Yiğit adında iki genç moda olan mafya dizilerinden etkilenmeyi abartıp AĞIR ABİ olmayı kafaya koymuşlardır. Ağır Abi olabilmek için ne yapabileceklerini düşünürlerken, Türkiye’de yaşayan en acımasız mafya babası olan Abidin Cirit’in yaşadığı kasabaya gitmeye karar verirler.

Ufak bir güç gösterisiyle kendilerini Abidin Cirit’e kanıtlayan ikili, amaçlarına ulaştıklarını zannederken, Cirit’in bir anda tövbe edip kendini âlemden emekli etmesiyle yıkılır. Cirit elini yine de ikilinin üzerinden çekmez ve Efe’yle Yiğit’i tek oğlu olan Sultan’ın koruması olarak görevlendirir. Sultan’ın ipe sapa gelmez, aşırı şımarık hareketleri yüzünden gençlerin başına olmadık şeyler gelir. İkili kendilerini Sultan yüzünden başlarına açılan dertten sıyırmaya çalışırken, kendilerini bir anda Antepli ve Cirit arasında geçen büyük bir intikam savaşının ortasında bulur.

GENÇ KADRONUN OYUNCULUK GÖSTERİSİ

Oyuncu kadrosunun tamamına yakını MSM mezunlarından oluşan filmin başrollerinde Halil Taşdemir,  Senem Başak, Önder Yalçın, Erdinç Kurt ve Serhat Turhan var. Onlara Şefik Onatoğlu A. Enver Akoğlu, Sefa Songür, Cenk Dostverdi, Burçak Üzen, Murat Cirit ve Sennur Nogaylar gibi oyuncular da eşlik ediyor.

MÜSLÜM BABA’NIN PİT10’LA DÜETİ ON BİNLERE ULAŞTI!

Filmin en büyük sürprizlerinden biri de Müslüm Gürses! Ünlü sanatçı, sözlerini filmin yönetmeni Oğuzhan Uğur’un yazdığı ‘Ağır Abi’ şarkısını kendine has üslubuyla yorumlayarak genç kadroya omuz verdi. Müslüm Gürses’in Pit10’la birlikte seslendirdiği şarkı, paylaşım sitelerinde yüz binlerce kişi tarafından dinlenerek büyük bir başarıyla imza attı! Filmin müziklerini bu alanın tanınmış isimlerinden, Altın Portakal ödüllü Mazlum Çimen ve Saki Çimen, kurgusunu da yine ödüllü bir isim olan Serdar Çakular yaptı.

YÖNETMEN OĞUZHAN UĞUR: ‘BOL KAHKAHA VADEDİYORUZ’

Hayli zorlu geçen çekimlerin ardından, ilk filmi Ağır Abi’yi tamamlayan genç yönetmen Oğuzhan Uğur, filmin macerasını Film Arası Dergisi’ne anlattı. Heyecanı gözlerinden rahatlıkla okunabilen genç yönetmen, seyirciye bol kahkahalı, seyirlik bir film hazırladıklarını söyledi. Uğur, filmin çekim süreci ve kendisi gibi gençlerden oluşan filmin kadrosu ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘Ortalığa saçılmış puzzle parçalarının farkına varmamla başladı aslında. Mesleğiniz senaristlikse ve birde karikatüristlikten gelen ‘komik bu çocuk ya’ tadında yılış yılış bir samimiyet aşılıyorsanız çevrenize yazı üzerine birçok rica ile karşılaşabiliyorsunuz. Aynı genç bir doktorun rica üzerine komşu teyzeleri ve amcaları alanı olmamasına rağmen tedavi etmeye çalışması gibi. Rica üzerine aşk mektubu bile yazdığımı hatırlıyorum ama Çiçek Dilligil’in Tiyatro oyunu yazar mısın, ricası en cicisiydi. İlk defa yazdığım bir hikâyenin aldığı tepkiyi canlı olarak görmek bana tecrübe kazandıracak diye düşünürken salondaki alkışların büyüsü aklıma yepyeni bir fikir getirdi. Sahnedeki yetenekleri bir salon insanın değil tüm ülke insanı tarafından alkışlanması. Yetenekli oyuncular ve sinemaya âşık bir ekip Ağır Abi filmini oluşturan puzzleın parçalarıydı. Ben sadece yerlerine koydum.

100 dakika süren bir filmin 200 dakika da çekildiğini düşündüren sinema cahilliğinin çok çok ilerisinde de olsak, önceden film çekmiş ve vizyona sokmuş birçok yönetmen ve yapımcıdan gerideydik bu projeye başlarken. Çekim öncesi yüzlerdeki koca tebessümler altında verilen maddi destek sözlerine ne derece inanmamız gerektiğini muhakeme edemeden attık adımlarımızı. Ama sonuç olarak Halil Taşdemir ve Serhat Turhan’ın bana ve filme olan inancı sayesinde ve yapımcılık destekleriyle tüccar beyinleri ekarte edip sanatımıza odaklandık. Zorluklarla ilgili düşünecek çok şey var ders çıkaracağımız da… Ama sanırım konuşulacak hiç bir şey yok. Biz başardık. Önemli olan da bu!’

Oğuzhan Uğur, seyircinin beklentileri ile ilgili olarak da şunları söyledi:

‘Lise çağındaki gençlerin kendilerini kabullendirmek için uğraştıkları, ailelerinden daha fazla gördükleri hatta tanıdıkları arkadaş çevreleridir. Daha güçlü daha kavgacı daha zeki olmak için birbirleriyle yarışırlar… Gruplar halinde dolaşır o dönem hit olan şarkıcı kimse onun gibi giyinmek hatta davranmak için özen gösterirlerdi. Fakat birden hepimizin olduğu gibi onlarında karşısına ülkeyi kasıp kavuran mafya dizileri çıktı. Artık parlak takım elbise giyen cip kullanan, her istediği yerde kanun gibi davranan bol paralı Ağır Abi’lerin şov zamanıydı. Mahalle raconu bilip karşı mahalleyi düşman olarak görmeyi ilke edinmiş gençler için bu tür dizilerin hayranı olmamak imkânsızdı. Babalarının eski pardösüleri, dedelerin parlak tespihleri, amcaların yadigâr gümüş paslı yüzükleri ile ülke bir anda on yedi yaşında Ağır Abiler diyarı oluverdi. Yıllardır Kabadayılık ve Ağır Abilik ile yürüyen mert destanlar bir anda İtalyan mafyası klişelerine dönüşüverdi.

Bu senaryo, gelişim için fazladan enerji yüklü, idealler içinse fazladan hayal gücüne sahip gençlerin boş bir hayranlık uğruna hayatlarını nasıl mahvedip kendilerini asla yaşamamaları gereken tehlikeler içine attıklarını anlatıyor. Senaryodaki iki gencin başlarına gelen olaylara, komedi üslubunda ve mafya dizileri tadında yaklaşarak yine aynı yaş kitlesine eğlenceli bir ders, akılda kalıcı bir hikâye sunulmak istenmiştir.

Genç nüfusun çoğunlukta olduğu ülkemizde ne yazık ki bir dizi kahramanının adı bir yazarın adından daha fazla bilinmekte ve ön planda tutulmaktadır. Gelişen dünyanın en kıymetli hazinesine sahip olan bizler, gençlerimize bilginin önemini ve ona giden en doğru yolun okumak olduğunu anlatmakla mükellefiz. Bizler ‘Ağır Abi’ ekibi olarak anlatmanın en eğlenceli halini kullandık. Yapılan hataların, ‘keşke’ dolu üzgün bir yüzde değil, ders almış tebessümlü bir ifadede eriyip gitmesi için. Bu filmde sunacağımız şey bol kahkahalı ve keyifli bir sinema seyircisidir.’

TAŞDEMİR: ‘GENÇLERİN AYNAYA BAKMASINI SAĞLADIK!’

Aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan yapımcı Halil Taşdemir, çıktıkları zorlu yolculuğun güzel bir finalle noktaladıklarını söyledi. Yaşadıkları zorlukların geride kaldığını belirten Taşdemir, seyirciye içinde aşk, macera ve komedi olan bol kahkahalı bir film hazırladıklarını söyledi. Taşdemir, filmle ilgili duygu ve düşüncelerini Film Arası Dergisi’ne anlattı:

Sinema sektöründe mutlaka ünlü simalar olsun isteniyor, seyirciyi sinemaya çekmek açısından bunu anlayışla karşılıyorum ama yeni yüzlerin de sinemaya girmeleri, kendilerini göstermeleri gerekiyor bir şekilde. Filmde oynayanların tamamına yakını MSM’den (Müjdat Gezen Sanat Merkezi) sınıf arkadaşlarımız ya da tanıdığımız kişilerdi. Herkesin birbirini tanıyor olması tabi ki büyük bir avantaj.

Sinema gönüllülerinin bir araya gelerek el birliğiyle üretmeye çalıştığı bir filmdi Ağır Abi. Oyuncu ve yapımcı olarak sette çalışmak, emek harcamak gerçekten bedenen yorucu oluyordu. Beden yorgunluğunu atlatabiliyordum fakat sette bir sorun çıktığında ve bununla direkt muhatap olup 5 dakika sonra tekrar kamera karşısında olmam gerektiğinde rolüme odaklanmam bazen gerçekten zorlayıcıydı. Hem setin tüm sorunlarının muhatabı olup hem de oyuncusu olmak gerçekten çok zormuş.  Neyse ki zorlukları atlatacak çok sebebimiz oldu. Zekâsına ve yeteneğine hayran olduğum yönetmenimiz Oğuzhan Uğur neşeli ve esprili halleriyle gergin durumları tersine çevirmeyi başardı.

Bu filmde dizi filmlerden etkilenen gençlerin aynaya bakmasını sağladık aslında… Bunu anlatırken de komedi macera ve birazcık aşk katarak keyifli bir film yapmaya çalıştık. Bu filme insanlar eğlenmek ve keyifli zaman geçirmek için gitsinler. Filmdeki ağır abi aslında mafyaya pek bulaşmak istemeyen ama vefa borcundan ve zorunluluktan dolayı bu işlerin tam da ortasına düşmüş birisi.

Bir yanıt yazın