Aile Hükümeti

AİLE HÜKÜMETİ

Konu:

1- Elaldı Köyü’ne öğretmen olarak atanan Salih, köyün güzeller güzeli kızı Zeynep’e a şık olur. Köyde akraba evliliklerine sıkça rastlandığından Zeynep’i bir başkasına vermesinler diye Ankara’ya Aile Bakanlığı’na düzenli olarak dilekçeler yazar. Aile Bakanlığı da köydeki aile hayatıyla ilgili sorunları çözebilmek adına bir proje hazırlar. Projeye göre herkes resmi nikah kıyacak, akrabası ile evlenmeyenler oturdukları evlerin ve işledikleri tarlaların tapularını almaya hak kazanacaktır.

Salih köylüleri bir araya toplayıp, evlenmeleri uygun olan adayları listeler. Bu listeye göre herkes sevdiğinden ayrı düşmekle kalmaz, yakın arkadaşlarının sevdalılarıyla eşleşir ve işler daha da karmaşıklaşır.

2- Aile Hükümeti, Elaldı köyüne atanan Salih öğretmenin akraba evliliklerinin önüne geçmek için bulduğu çözüm sonrasında tüm köy halkının düştüğü trajikomik durumları konu edinmektedir. Salih, Elaldı köyüne atanan genç bir öğretmendir. Köydeki yeni hayatına alışmaya çalışan Salih, köyün güzeller güzeli kızı Zeynep’e aşık olur. Salih’in en büyük korkusu akraba evliliklerinin sık görüldüğü köyde Zeynep’in de evlendirilmesidir. Bu soruna bir çözüm bulmaya çalışan Salih, Aile Bakanlığı’na dilekçe yazar. Salih’in yazdığı dilekçeler sonrası harekete geçen bakanlık köydeki aile hayatının düzene sokulabilmesi, yaşanan sorunların çözülebilmesi için bir proje hazırlar. Projeye göre herkes resmi nikah kıyacak ve akrabası ile evlenmeyenler, oturdukları evlerin ve işledikleri tarlaların tapularını almaya hak kazanacaktır. Bunun ardından evlenmeleri uygun olanları listelemeye başlayan Salih, beklemediği bir sonuç ile karşılaşır. Listeye göre insanlar sevdiklerinden ayrı düşüp başkalarıyla eşleşince işler karışık bir hal alır.

Yönetmen: Burak Demirdelen
Oyuncular: Alper Saldıran (Öğretmen Salih), Aslıhan Malbora, Mehmet Yıldırım, Nail Kırmızıgül, Gülhan Tekin, Rıza Akın, Gürsu Gür, Metin Yıldız, Lale Başar, Deniz Özerman, Kıvanç Baran Arslan, Ali Rıza Tanyeli, Tuğçe Karabayır, Gözde Demirtaş
Senaryo: Seçil Çömlekçi
Görüntü Yönetmeni: Özgür Demir
Müzik: Barış Aryay
Yapım: RNK Prodüksiyon
Yapımcı: Mehmet Yıldırım
Gösterim Tarihi: 09 Ekim 2020
Dağıtım: CGV Mars Dağıtım