Altınlı Kadın – Woman in Gold

The Weinstein Company
ve
BBC Films
Sunar

bir Origin Pictures
Yapımı

ÖZET: ALTINLI KADIN (Woman in Gold) son derece genç ve deneyimsiz bir avukat ile büyük engelleri aşarak onlarca yıllık bir yanlışı düzeltmek için çaba sarf eden bir kadının gerçek hikayesini işlemektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Viyana’dan kaçmasının üzerinden 60 yıl geçen ve yaşlı bir Yahudi kadın olan Maria Altmann (Helen Mirren) Nazilerin eline düşen aile yadigarı portrelerinin tekrar kendisine iade edilmesi için savaşmaya başlar. Aralarında Gustav Klimt’in meşhur resmi Adele Bloch-Bauer I Portresi’nin de olduğu bu resimler Avusturya’nın ulusal değerleri arasında  yer almaktadır.

Maria, kız kardeşinden kalan eşyaların arasında bulduğu mektupta, Klimt’in ailesine ait söz konusu portreyi almak için sayısız ve başarısız girişimde bulunduğunun farkına varır ve Avusturya’nın ünlü Belvedere Galerisi’ndeki bu eserlerin iadesi için yine Avusturyalı irticacı bir ailenin oğlu olan genç avukat Randy Schoenberg’den (Ryan Reynolds) yardım ister.

Büyük bir hukuk firmasında henüz işe başlarken bir de yeni bebeği olan Randy, geleceği belli olmayan böyle bir davayı kendisine yük olarak görür. Ancak tabloların maddi değerini öğrenmesinin ardından soyunun mirasına sahip çıkma güdüsü de ağır basmaya başlayınca konuyu derinlemesine araştırmaya karar veren Randy, hükumetin bu eserleri Avusturya’da tutmak sistematik bir örtbas operasyonu içine girdiğini fark eder.

Maria ve Randy birlikte uzun bir hukuk sürecinin içine girer ve Avusturya’daki bakanlıklarda yapılan müzakerelerden Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi’ne uzanan bir savaşta yer almaya başlar. Bu süreç Maria’yı ailesiyle Viyana’da mutlu bir hayat sürerken yurtlarından defedilmek zorunda kaldığı o zor günlerde edindiği hatıraları tekrar hatırlamaya iter. Bu yasal mücadele boyunca deneyimleri ve avukatlık yetileri gelişen Randy, nihayetinde Maria’nın tablolarını buruk bir sevinç içerisinde de olsa kazanmasını sağlar.

YÖNETMEN
SIMON CURTIS

SENARİST
ALEXI KAYE CAMPELL

E. RANDOL SCHOENBERG VE MARIA ALTMANN’IN
GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜ

YAPMICILAR
DAVID M. THOMPSON & KRIS THYKIER

YÜRÜTÜCÜ YAPIMCILAR
CHRISTINE LANGAN
HARVEY WEINSTEIN
NEGEEN YAZDI
ROBERT WALAK
ED WETHERED
ALAN YENTOB
ED RUBIN
SIMON CURTIS
TIM JACKSON

YARDIMCI YAPIMCILAR
PETER HESLOP
JOANIE BLAIKIE

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
ROSS EMERY, ACS

MÜZİKLER
MARTIN PHIPPS VE HANS ZIMMER

PRODÜKSİYON TASARIMI
JIM CLAY

KURGU
PETER LAMBERT

KOSTÜM TASARIMI
BEATRIX PASZTOR

DANIŞMANLIK VE İÇERİK SAĞLAMA
E. RANDOL SCHOENBERG

Oyuncular

Maria Altmann
HELEN MIRREN

Randy Schoenberg
RYAN REYNOLDS

Hubertus Czernin
DANIEL BRÜHL

Pam Schoenberg
KATIE HOLMES

Young Maria Altmann
TATIANA MASLANY

Fritz Altmann
MAX IRONS

Sherman
CHARLES DANCE

Adele Bloch-Bauer
ANTJE TRAUE

Judge Florence Cooper
ELIZABETH MCGOVERN

Chief Justice Rehnquist
JONATHAN PRYCE

Barbara Schoenberg
FRANCES FISHER

Gustav Klimt
MORITZ BLEIBTREU

Bir yanıt yazın