Aşk Dersi – An Education

BBC FILMS & ENDGAME ENTERTAINMENT

BİR FİLM ve TİGLON sunar

3 dalda Oscar adayı olan (En İyi Film,En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu); Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu adaylığı yanısıra Sundance ve birçok festivalden de ödülle dönen “AN EDUCATION/AŞK DERSİ” 19 Şubat’ta sinemalarda.

Genç bir kızın yetişkinliğe geçme sürecini, 1960’ların savaş sonrası İngiltere’sinin mutaassıplıktan özgür ruhlu bir sürece geçtiği zaman dilimine paralel olarak izleyeceğimiz AN EDUCATION/AŞK DERSİ, ödüllü Dan yönetmen Lone Scherfig (Wilbur Wants to Kill Himself, Italian for Beginners/”Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca”) tarafından beyazperdeye aktarıldı. Filmin hikayesi gazeteci Lynn Barber’ın kaleme aldığı ve aslı Granta Dergisi’nde çıkmış olan biyografiden uyarlanmıştır. Senaryo ise ABOUT A BOY ve HIGH FIDELITY’nin yazarı NICK HORNBY’ye aittir.

Konu:

Yıl 1961; savaş sonrası, Beatles öncesi dönemde Londra…16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın banliyölerinden Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı “uygunsuz” bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişyle alaşağı olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmakla, karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir.

Türkçe Adı: “AŞK DERSİ ”
Yönetmen: LONE SCHERFIG
Senaryo: NICK HORNBY
Oyuncular: PETER SARSGAARD,  OLIVIA WILLIAMS,  CAREY MULLIGAN, EMMA THOMPSON
ALFRED MOLINA, CARA SEYMOUR,  DOMINIC COOPER
Vizyon Tarihi: 19 Şubat 2010
Süre: 95 dk.
İthalat: Bir Film
Dağıtım: Tiglon
A SONY PICTURES CLASSICS RELEASE
Yapımcılar FINOLA DWYER ve AMANDA POSEY
Bir FINOLA DWYER PRODUCTIONS / WILDGAZE FILMS filmi
Senaryo NICK HORNBY
Lynn Barber’ın yazdığı biyograifden uyarlanmıştır.
* 67. Altın Küre Ödülleri, EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYI – Carey MULLIGAN
*2009 Sundance Film Festivali Özel Seçkisi *Seyirci Ödülü
*2009 Sundance Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü

http://www.sonyclassics.com/aneducation/

Resimler:

Bir yanıt yazın