Aşka Dair – The Man Who Loves

“İKİ KADIN BİR ERKEK

Aşka Dair

(L’uomo Che Ama – The Man Who Loves)

Eylül

Roberto, Turin’de yaşayan kırk yaşlarında bir eczacıdır. Birkaç aydan beri, şehrin merkezindeki büyük otelin müdürü olan Sara isimli genç bir kadınla çıkmaktadır. Roberto, Sara’ya aşıktır ve hem Sara’yı daha fazla görmek ve hem de ilişkilerinin daha ciddi şekilde yürümesi için kendi apartman dairesinin anahtarını ona vermiştir. Sara, kendisine olan bu ilgiye rağmen, Roberto’nun hayatından dikkat çekmeden sessizce ayrılır. Roberto aldatıldığını keşfeder, sevdiği kadını kaybetme korkusu, kadının onu aldatmasından daha ağır gelir. Roberto ne olursa olsun, ilişkisini devam ettirmeye çalışacaktır. Sara’nın en sonunda onu red etmesi, Roberto’nun tümüyle kendini çaresiz hissetmesine neden olur. Roberto hastalanır. İşine gidemez, yemek yiyemez, hayattan zevk alamaz hala gelir. Roberto’nun çektiği acıyı paylaşan tek bir kişi vardır, o da kendisinden 10 yaş küçük kardeşi Carlo’dur. Carlo’nun ise o sırada iyi giden bir ilişkisi vardır. Ünversitede mühendislik okuyan Yuri isimli  erkek arkadaşı ile birlikte yaşamaktadır. Roberto çaresiz bir şekilde son defa Sara’yı kendisiyle kalması için ikna etmeye çalışır. Fakat Sara şehri terk ederek, eski sevgilisine geri döner. Ve Roberto bir gece kendisini, çaresiz ve hıçkıra hıçkıra ağlarken kardeşinin kollarında bulur.

Mart

Roberto görünüşe bakılırsa yeniden mutluluğu yakalamıştır. Şimdi Alba isimli başka bir kadınla beraberdir. Alba, bir modern sanat galerisinde sergi organizatörü olarak çalışmaktadır. Roberto ile aynı yaştadır ve onunla birlikte aynı evde yaşamaktadır. Roberto ve Alba, birlikte yaşamak üzerine  planlar yaparken, kendilerine büyük bir apartman dairesi bakar ve hatta çocukları olmasını isterler. Fakat  Roberto’nun psikosomatik durumu gün geçtikçe daha kötüye gitmektedir.  Roberto uyuyamaz, ani panik atakların ve endişenin kontrol altındadır. Bir şey sanki canını yakmaktadır. Ve sanki bir şey olacağını düşündüğünde, onun adını koymaya korkar hale gelmiştir. Roberto, bir süre sonra erkek kardeşi Carlo’nun çok ciddi hasta olduğunu fark eder ve erkek kardeşine yapılması gereken kritik bir kalp ameliyatı fikri ile yüzleşir. Carlo ise bulunduğu bu zor durumla baş etmeye çalışırken, erkek arkadaşı Yuri’yi acı çekmemesi için uzaklara gönderir. Bu durum karşısında Roberto, Alba’yı aslında sevmediğini fark eder. Çok geç olmadan gerçek ile yüzleşmesi gerekmektedir. Roberto aniden Alba’yı bırakır, bu durum üzerine  Alba, Roberto Sara tarafından terk edildiğinde hangi acı ve kederi yaşamış ise, aynısını yaşamaya başlar. Carlo ameliyat sonrasında sağlığına tekrar kavuşur ve tekrar eskisi gibi yaşamaya başlar. Roberto ise; yaşamının yeni bir evresinin eşiğindedir.

 

Yönetmenin görüşü

Aşk üzerine film yaparken, ne hakkında konuşmalı?

Bir erkek bir kadın tarafından terk edildiğinde ne hisseder?

Ya da bir erkek, birlikte olduğu  kadını artık sevmediğini fark ettiğinde  ne hisseder?

Hayatımız boyunca romantik ilişkiler söz konusu olduğunda kaç defa kurban ya da kuralları koyan rolünü oynadık?

Aşka ait hatıralarınızın ne kadarı bir süre sonra ortadan kayboldu?

Bizi bekleyen  yeni aşk hikayelerinin ne kadarını yanımızda taşıdık?

L’UOMO CHE AMA (THE MAN WHO LOVES) “İKİ KADIN BİR ERKEK” aşkın hissettirdiklerini doğrudan, açık ve hatta çekinmeden anlatan bir film. Her şeyden önemlisi film, terk edilme hissini ve her şeyi kaybetme korkusunu da gözler önüne seriyor. Filmin konusu aşkla ilgili…Roberto’nun aşkını izliyoruz. Bu tipte bir aşk, sizi aşağılara çekebilir ya da yaşamınızın tamamını doldurabilir. Bu tip bir aşkta sabah kalktığınızda kendinizi ya çok kötü hisseder ya da dünyadaki tek mutlu adamın kendiniz olduğunuzu düşünürsünüz. Aşkta,  ya mutlu olursunuz, ya da terk edilmenin acısını yaşarsınız. Aşk üzerine yazılmış şarkılarda, kitaplarda ve hatta ünlü filozof Roland Barthes’ın bir sözünde, aşk insanı şoke eden durum olarak tanımlanır. Çünkü aşk söz konusu olduğunda dünyada hiç bir şey onun kadar kıymetli değildir. Hiç bir katastrop sevilen insanın aramamasından daha büyük değildir. Filmde Roberto’ya yakın her kişi, aşk teması ile  mücadele halindedir. Roberto’nun yaşamına giren iki kadın, erkek kardeşi, annesi, babası ve Roberto’nun çalıştığı eczanenin sahibi kadın doktor, aşk ile mücadelesini sürdürür. Filmdeki insanların tümü ya değişime uğrayacak ya da durumu kabullenecektir.

Film Üzerine…

MONICA BELLUCCI:

“Genelde oyuncu olarak hep erkeklerin  rüyalarını süsleyen, seksi ama mesafeli, sıradışı  kadınları canladırdım. Bu filmde canlandırdığım karakter Alba ise işini severek yapıyor ve her kadının başına gelebilecek problemlerle karşı karşıya kalıyor. Sevgilisi tarafından hiç beklemediği bir anda terk ediliyor. Sinemanın kesinlikle çok tuhaf olduğunu düşünüyorum. Çünkü başroldeki oyuncu arkadaşım Pierfranco ile çekimlerden 2 gün önce tanıştım. Kendimi birden bire, onunla yatakta, çok şiddetli bir aşk sahnesi çekilirken buldum. Çok şanslıyım o gerçekten çok iyi ve sevimli bir insan. Bu zor sahneyi birlikte kolayca tamamladık.”

 

PIERFRANCESCO FAVINO:

“Genelde günümüz filmlerinde, erkeklerin aşk ve tutkuya bakışı, homoseksüel öykülerde anlatılıyor.  Filmlerde bir erkeğin sabah kalkıp, kendisini aşk yüzünden hasta hissetmesi ve  bir kadına tutkuyla bağlanmasına çok nadir rastlanıyor.  “THE MAN WHO LOVES” , “İKİ KADIN BİR ERKEK”’filmindeki hikaye, sıradan bir adamın hikayesi. Dünyası olarak kabul ettiği kadının çevresinde, adam bir uydu gibi dönüyor. Aşk yüzünden acı çekerken çevresi de onun yüzünden acı çekiyor.

MARIA SOLE TOGNAZZI:

“Aynı yaşamdaki gibi, Roberto  farklı iki aşk hikayesi olan ve her aşk hikayesinde farklı tarafta olan sıradan bir insan. Roberto, hem terk edilen hem de terk eden, hem kurban hem de kuralları koyan. Tıpkı hayatta olduğu gibi, biz bir insana acı çektirirken, başkaları yüzünden kendimizin ne kadar acı çektiğimizi hatırlamayız. Filmde dramın yanısıra  içinizi aydınlatan ve güldüren anlar da bulucaksınız.”

 

Yönetmenin biyografisi    MARIA SOLE TOGNAZZI

 

Maria Sole Tognazzi sinemaya  yönetmen asistanı olarak başladı. O dönemde çektiği video klipleri arasında “Il gigante” (Paola Turci), “L’eccezione” (Carmen Consoli), “Non mi lasciare qui” (Sergio Cammarire), and “Passione” (Neffa) bulunuyor.

1996 yılında, ilk kısa filmi   “Non finisce qui”yi yönetti. Bu filmi Globo d’Oro ödülüne aday gösterildi. İkinci kısa filmi “C’ero anch’io”, 2000 yılında  en iyi kısa film dalında Globo d’oro ödülünü kazandı.

1997 ile 1999 yılları arasında, Maria Sole Tognazzi belgesel filmler çekti.

2003 yılında Daniele Prato ile senaryosunu yazdığı ilk uzun metraj filmi PASSATO PROSSIMO’yu çekti. Bu film ile en iyi çıkış yapan yönetmen dalında Nastro D’argento ödülünü ve en iyi film dalında  Globo d’oro ödülüne layık görüldü. Bu film ile ayrıca Annecy Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı. Film Moskova Film Festivali’nde yarışma bölümünde yer aldı. Bu film, festivalde yarışma bölümüne katılan tek İtalyan filmiydi.

2005’te, Maria Sole Tognazzi “Ancora” filminin senaryosunu Doriana Leondeff ve Ivan Cotroneo ile birlikte yazdı.

2007 yılında Tognazzi,  L’UOMO CHE AMA / THE MAN WHO LOVES, İKİ KADIN BİR ERKEK filminin senaryo ve treatmanını yazmaya başladı. Filmin senaryosunu  Ivan Cotroneo ile tamamladı.

biografi  MONICA BELLUCCI

SİNEMA                Yönetmen

1993    Dracula            Francis Ford Coppola

1994    I mitici            Carlo Vanzina

1995    L’appartamento        Gilles Mimouni

1996    Dobermann            Jan Kounen

1997    Mauvais genre        Lauren Benegui

Come mi vuoi        Carmine Amoroso

1998    A los que aman        Isabel Coixet

1999    Under suspicion        Stephen Hopkins

2000    Malena            Giuseppe Tornatore

2001    Il patto dei lupi        Christophe Gans

2002    Irreversible            Gaspar Noè

Asterix e Obelix: missione Cleopatra    Alain Chabat

2003    Matrix – the revolutions    Andy & Larry Wachowski

Ricordati di me            Gabriele Muccino

L’ultima alba                Antoine Fuqua

Matrix – the reloaded        Andy & Larry Wachowski

2004    She hates me        Spike Lee

Agents secrets            Frederic Schoendorffer

The passion                Mel Gibson

2005    N Io e Napoleone        Paolo Virzì

Per sesso o per amore?    Bertrand Blier

I fratelli Grimm        Terry Gilliam

2006    The stone council        Guillaume Nicloux

Manuale d’Amore 2        Giovanni Veronesi

2007    Le deuxième souffle        Alain Corneau

2008    Ne te retourne pas        Marina De Van

Shoot’em up            Michael Davis

Sangue Pazzo            Marco Tullio Giordana

L’uomo che ama            Maria Sole Tognazzi

Biyografi  PIERFRANCESCO FAVINO

SİNEMA FİLMLERİ        Yönetmenler

1991    Tutti i giorni si        E. Bortignoni/D. Liccioli

1994    Pugili                Lino Capolicchio

1995    Il Principe di Homburg    Marco Bellocchio

1996    In barca a vela contromano    Stefano Reali

1997    Dolce far niente        Nae Carenfil

1998    I giudici            Ricky Tognazzi

Family                    Michel Roulette

1999    La carbonara            Luigi Magni

2000    L’ultimo bacio        Gabriele Cuccino

2001    La verità vi prego sull’amore    F. Apolloni

Da zero a dieci            Luciano Ligabue

Onde                    Francesco Falaschi

2002    Passato prossimo        Maria Sole Tognazzi

El Alamein – La linea del fuoco    Enzo Monteleone

Mariti in affitto            Ilaria Borrelli

Al cuore si comanda            Giovanni Morricone

2003    Le chiavi di casa        Gianni Amelio

Nessun messaggio in segreteria    P. Genovese/L. Miniero

Amatemi                Renato De Maria

2005    Romanzo criminale        Michele Placido

2006    La sconosciuta        Giuseppe Tornatore

2007    Saturno contro        Ferzan Ozpetek

Una notte al museo        Shawn Levy

2008    Le cronache di Narnia – Prince Caspian        Andrew Adamson

Miracle at St. Anna                    Spike Lee

L’uomo che ama (The Man Who Loves)         Maria Sole Tognazzi

biyografi PIERFRANCESCO FAVINO

TELEViZYON            Yönetmen

1991    Una questione privata    Alberto Negrin

1993    Amico mio I            Paolo Poeti

1995    Pugili                Luigi Capolicchio

1998    Amico mio II            Paolo Poeti

2000    Padre Pio – Un santo tra noi    Carlo Carlei

2001    Gli amici di Gesù        Raffaele Mertes

La sindone            Ludovico Gasparini

2003    Enzo Ferrari            Carlo Carnei

Gli insoli ignoti            Ludovico Gasparini

Gli insoliti ignoti            Antonello Grimaldi

2004    Part time            Angelo Longoni

2007    Bartali, l’uomo d’acciaio    Alberto Negrin

Liberi di giocare        Francesco Miccichè

2008    Pane e libertà        Alberto Negrin

TİYATRO                Yönetmen

La notte poco prima delle foreste        Lorenzo Gioielli

23 scene d’amore            Mario Ferrero Il dio Kurt                M. Ferrero Il dolore del medico            Giampaolo Corti Danza di morte            Giampaolo Corti Piccoli equivoci            Pino Passalacqua Dalla tavola della mia memoria    Orazio Costa Alasya                    S. Fantoni/P. Cigliano Il teatro comico            N. Guidotti/L.Salveti Moliere                M. Farau/L.Salveti L’impresario delle Smirne        R. Craziosi/L.Salveti Fango                    Hossein Taheri Il cardillo                Hossein Taheri Altrove                Hossein Taheri Peccato che fosse puttana        Massimiliano Farau Verso Peer Gynt            Luca Ronconi Quel pasticciaccio brutto di via Merulana        Luca Ronconi Davila Roa                Luca Ronconi Fratelli Karamazov            Luca Ronconi Il dramma della gelosia        Luigi Proietti

bioyorafi  XSENIA RAPPOPORT

SİNEMA                Yönetmen

1991    Izydi!                Dmitri Astrakhan

1997    Anna Karenina        Bernard Rose

2001    Plachu vperyod!        Viktor Titov

2004    The Rider Named Death    Karen Shaknazarov

2006    La sconosciuta        Giuseppe Tornatore

2008    L’uomo che ama        Maria Sole Tognazzi

Gösterim Tarihi: 11 Aralık 2009

Dağıtım: Duka Film

İthalat: Düet Film

 

Künye

 

Yönetmen            MARIA SOLE TOGNAZZI

Öykü ve senaryo        IVAN COTRONEO MARIA SOLE TOGNAZZI

Görüntü Yönetmeni        ARNALDO CATINARI

Kurgu                WALTER FASANO

Kostüm            ANTONELLA CANNAROZZI

Sanat Yönetmeni        TONINO ZERA

Müzik                CARMEN CONSOLI

Yapımcı

DONATELLA BOTTI

ve

BIANCA FILM SRL

MEDUSA FILM

SKY

İŞBIRLIĞI ILE

Oyuncular

Alba                MONICA BELLUCCI

Roberto            PIERFRANCESCO FAVINO

Sara                XENIA RAPPOPORT

Dr. Campo            MARISA PAREDES

Carlo                MICHELE ALHAIQUE

Yuri                GLEN BLACKHALL

Giulia                PIERA DEGLI ESPOSTI

Vittorio            ARNALDO NINCHI

Resimler:

Bir yanıt yazın