Bağlanmak Yok – No Strings Attached

18 MART FİLMİ: No Strings Attached /BAĞLANMAK YOK PRODÜKSİYON NOTLARI
Prodüksiyon Bilgileri

14 yaşındaki Emma Kurtzman, Big Lodge’un dışındaki Weehawken Kampı’nda, garip bir ergen olan Adam Franklin’i reddettiğinde, ikisinin de gerçek, yetişkinlerin cinselliğiyle ilgili hiçbir bilgileri yoktur. Yıllar sonra, hayatlarına normal bir şekilde devam ederken, yolları kesişen (NATALIE PORTMAN) ve Adam (ASHTON KUTCHER) için bunun tam tersi olur. Kendilerini yatakta sevişirken bulurlar… Üstelik bu gerçekten iyi bir sevişmedir.

Emma’nın ilişkilere karşı “alerjisi” vardır. Adam ise,  tüm ilişkilere tövbe etmiştir çünkü bir zamanların ünlü televizyon yıldızı olan babası, Adam’ın eski kız arkadaşıyla çıkmaktadır. Emma ve Adam süregelen duygusal ilişkiler karmaşasını bırakıp, çıkar arkadaşlığı kurmaya karar verirler. Saplanıp kalmadan takılmak, dert etmeden seks yapmak, ücret ödemeden cinsellik.  Bağlılık yok, yalan söylemek yok, kıskançlık yok, giyinik şekilde sarılarak uzanmak yok, duygusallaşmak yok, beraber kahvaltı  etmek yok, “seni özledim” demek yok, uzuvlara isim takmak yok, karışık kasetler yok…kısaca her şey “Koşulsuz”olacaktır.

Fiziksel bir ihtiyaca, muhteşem bir çözüm gibi başlayan bu durum, Adam’ın duygularını yanlışlıkla yatağa taşımasıyla karışık bir hal alır.(ayrıca hastane dolabına, arabanın arka koltuğuna, yatay pozisyona geçilmesini sağlayan her yere taşımasıyla da) Sonunda ikisi de baştan beri engellemeye çalıştıkları ipleri çözmeye çalışırken, yumak olurlar ve bir sorunun cevabını bulmaya çalışırlar: İki arkadaş işe aşkı karıştırmadan sadece cinsellik yaşayabilir mi?

Komedi ustası IVAN REITMAN, oyuncular NATALIE PORTMAN, ASHTON KUTCHER, CARY ELWES ve  KEVIN KLINE’ın rol aldığı zeki ve seksi “No Strings Attached (Koşulsuz)” için yönetmenlik koltuğuna dönüyor. Hikâye  MIKE SAMONEK  ve  ELIZABETH MERIWETHER’e , senaryo Elizabeth Meriwether’e ait.  Reitman prodüksiyonda JOE MEDJUCK ve JEFFREY CLIFFORD’la çalışıyor.  Baş yapımcılar BIRNBAUM, GARY BARBER, JONATHAN GLICKMAN, NATALIE PORTMAN ve TOM POLLOCK. Projede ROGIER STOFFERS sinematograf olarak görev alıyor. Prodüksiyon tasarlamada IDA RANDOM, kostüm tasarımında ise JULIE WEISS var. JOHN DEBNEY yazarlığı üstleniyor. LISA BRUCE yardımcı baş yapımcı ve ALI BELL ve ANNETTE SAVITCH yardımcı prodüktörler.

PRODÜKSİYON HAKKINDA
Oscar adayı, tecrübeli yönetmenin,  Ivan Reitman’ın masasındaki hikâyenin sinemaya uyarlanma potansiyelini görmesi uzun sürmedi. Hikâye bugünleri keşfetme temalıydı ve yaş sınırlaması vardı, romantik komedi filmlerinin formüllerinin baş aşağı ediliyordu. Reitman diyor ki “üç yıldır Elizabeth Meriwether’le çalışıyordum ve metnin gelişiminin her bir adımı bana tepki verebileceğim bir şey sundu. Burada karakterlerle ilgili bir hikâye var, çok güncel bir ikilemle uğraşan insanlar var dedim. İlginç insanlar, çok komik insanlar açıkça seks ve aşktan bahsediyorlar. Ben de buna aşık oldum.”
Elizabeth Meriwether şöyle açıklıyor: “Bir öpücükle bitmek yerine bir öpücükle başlayan bir aşk hikâyesi fikrini sevdim. Bazen gerçek hayatta da olan şey budur. Romantik komedileri seven biri olarak, modern hissettirecek bir şey yazmak istedim.”
Ivan Reitman ise söze şöyle devam ediyor: “Burada ilginç olan şey, genç yetişkinlerin günümüzde duygusal bir ilişki kurmalarının, sekse dayalı bir ilişki kurmalarından daha zor olması. Bu benim ilgimi çekti. 20 yıldan biraz daha uzun bir zaman önce, “Harry Sally’le Buluşunca” şu soruyu sormuşlardı: Bir kadın ve bir erkeğin işin içine seksi karıştırmadan arkadaş olmaları mümkün müdür? Açıkçası, bu soru günümüzde “bir kadın ve bir erkeğin işin içine duyguları katmadan sadece cinsellik yaşamaları mümkün mü?”şeklinde değişti.
New York’ta yeni yeni kendini göstermeye başlayan oyun yazarı Meriwether, neslinin sesi olabilecek biridir. Akıllı, bilgili ve teknolojiye hakimdir. Meriwather’la ilk görüşmeyi, Montecito Pictures’dan Jeffrey Clifford yapmış.  Clifford, “ilk görüşmemizden ve Ivan’dan imzayı aldıktan sonra, Elizabeth gitti ve metinle geri geldi” diyor.  İçten ve tecrübeli bir yazımı vardı, metin geldiği zaman, onun hemen bir film olacağını hissettiğim nadir anlardan bir tanesini yaşadım. Liz’in eşsiz bir tarzı var ve metin açıldıkça, yıkıcı ve belirgin bir mizah duygusu ortaya çıktı.”
Reitman, (kendisi, film yapımcı oğlu Jason Reitman’la birlikte, bir çok ödül kazanan “Up in the Air (Aklı Havada)” filminin prodüktörlüğünü de yaptı) neden yönetmenliğe döndüğü konusunda bize çok basit bir cevap veriyor. “Bu bana ilham verdi, Jason’ın “Up In The Air (Aklı Havada)” da bir yazar/yönetmen olarak çıkardığı işi sevdim. Bu bana hikâye anlatmayı, iyi fikirlerle karakter ve performans dolu filmler üretmeyi ne kadar sevdiğimi hatırlattı. Ben genelde birçok özel efektle daha büyük boyutlu filmler yapıyordum ve kısacası kıskandım. Liz’in metni geliştikçe, düşündüm ki, bu tarz bir komedi yapmak için bir fırsatım olabilir.”
Meriwether modern çağın ilişkilerinin ayrıntılarını betimleyen bir film yazmak ister. “Birçok insanın ilişki kronolojisi, takılmak ve ardından ne olacağını bilemedikleri bir boyuta geçmeleri şeklinde sıralanır. Birkaç kez daha görüşülür, sonra bunun gerçek bir şey olup olmadığına dair bir tartışmanın içine düşersiniz. İşler bu şekilde yürür. Romantik komedilerde insanların birbirlerine aşık olmalarına, öpüşmelerine ve birdenbire beraber olmaları gerektiğine ve tam olarak ne yapmalarını gerektiğini bilmelerine alıştık.

Aslında, filmin temel dayanağı, mantıklı ve hatta ideal bir düzeni (hiç olmazsa kağıt üzerinde) keşfetme fırsatı veren bir fikir gibi gelir. Senaryo yazarı bunun onun için bir arzu tatmini olduğunu itiraf ediyor. “Oturup sadece fiziksel bir ilişki kuracağınıza karar veriyorsunuz ve başka bir şey gelişirse, gemiyi terk edeceğiniz konusunda anlaşıyorsunuz.”
Baş karakter Emma, yoluna herhangi bir şeyin çıkmasını -özellikle de aşkın- istemez. O ilişkilerin kızı değildir, ilişkilerden vebadan kaçar gibi kaçar. İhtisas yapan bir doktor olan Emma, hiç durmadan haftada 80 saat ardı ardına vardiyalarda çalışıp durur. Güvenilirliğe ve işlevselliğe önem verir. Cinsellikten çok hoşlanır. Onun için talep doğduğunda seks yapma anlaşması harika bir çözümdür. Senaryo yazarı Emma’yı şöyle tarif ediyor: “Emma, kız gibi bir kız değil. Hayata mantıkla yaklaşmak istiyor. Sadece eğlenmek istiyor ve bir ilişki üzerinde baskıcı olmak istemiyor, o zamanlarda insanların kendilerinin tuhaf bir versiyonuna dönüştüklerini düşünüyor.”
Erkek karakter Adam ise kadınlarla her zaman basit ilişkiler kuran, hayata umursamazca yaklaşan biridir.  Eski bir televizyon yıldızının oğlu olan Adam’ın kadınlarla rahat ilişki kurmaktadır ve takılmak onun için yabancı bir kavram değildir. Son kız arkadaşı Vanessa’dan ayrıldıktan sonra, onu yanında yeni erkek arkadaşıyla görünce yıkılır. Meriwether “Adam, babasının kendi eski kız arkadaşıyla çıktığını öğrenince, belki de çok açık ve çok nazik davrandığının farkına varır” der.  “Duygusallığın tehlikeli bir fikir olduğuna karar verir. Bunun sonrasında, kapıyı kapatıp, dalgasına bakmaya karar verir.”
Yaptıkları şey budur- dalgalarına bakarlar. Hem de çok.
Tesadüfi biçimde gelişen bir takılmadan sonra bir sabah, Emma ve Adam “koşulsuz” bir ilişki fikrini keşfederler. Birbirlerini sadece seks amaçlı kullanmaya ve genellikle ilişkilerde olan her şeyden uzak durup, sadece arkadaş kalmaya karar verirler.
Film için herhangi bir araştırma yapıp yapmadığını sorduğum Ivan Reitman gülüyor ve şöyle açıklıyor: “Neyse ki Liz Meriwether, hâlâ 20’li yaşlarında ve teknolojik ve nesile ait olan gelişmelerin tam ortasında. Bir katılımcı ve gözlemci olarak, günümüz ilişkilerinin küçük ritüelleri konusunda son derece keskin bir gözlem yeteneğine sahip.
Bazen araştırmayı eve taşıdığını kabul ediyor.  “Bu tarz şeyleri tecrübe eden 20’li yaşlarında olan 3 tane çocuğum var. Ben de kendimi bir gözlemci ve izleyici olarak düşünmeye çalışıyorum. Bu da filmde yansıtılan tanıdıklık ve gerçeklik duygusuna katkıda bulundu diye düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın