Bahtı Kara

“Adnan Geliyorum Demez!”

21 MAYIS’TA SİNEMALARDA

Amerikalı Yönetmenden Türk Ailesinin Kara Komedisi

14-22 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleşen 4. Bursa Uluslararası İpekyolu Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde En İyi Film, En İyi Senaryo, En iyi Erkek Oyuncu dallarında kazandığı ödüllerin ardından, Nisan ayında Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Bahtı Kara” 21 Mayıs’ta vizyona giriyor.

Film Tanıtım Metni:

Theron Patterson’ın senaryosunu yazıp-yönettiği, Reha Özcan’ın başrolde Adnan’ı canlandırdığı Bahtı Kara, kara komedi ile aile draması türlerini harmanlayarak Türkiye’deki bağımsız sinemaya yeni bir ses getiriyor. Çok karakterli ve çok mekanlı hikayesiyle düşük bütçeli bağımsız filmlerde pek rastlamadığımız mekan ve karakter zenginliğine sahip Bahtı Kara, akıcı görsel diliyle her kesimden her yaşa hitap edecek bir aile ve gençlik filmi.

Senaryonun oyunculara verilmeden, oyuncuların karakterlerine doğaçlama tekniği ile can verdiği filmde, Theron Patterson Türkiye’de çok denenmeyen bir oyuncu yönetimi tekniği uyguladı. Filmin yapım sonrası aşamasında ses tasarımına gösterilen özen ile sinemada sesin görüntü kadar önemli bir anlatım aracı olduğunu da vurgulayan Bahtı Kara, HD kamerayla yapılan çekimleriyle dijital sinemanın bağımsız sinemaya sağladığı olanakları sonuna kadar değerlendiren bir yapım oldu.

Katıldığı Festivaller ve Ödüller:
2009 Bursa İpek Yolu Film Festivali: Ulusal Yarışma
Altın Karagöz, En İyi Film.

Jüri Gerekçesi: “Sıradan insanların hayatına bakışındaki ayrıntı zenginliği, duyarlı yaklaşımı, başarılı oyuncu seçimi ve yönetimi ve ses tasarımındaki yaratıcılığı nedeniyle Bahtı Kara en iyi film ödülüne layık bulunmuştur.”
En İyi Erkek Oyuncu. (Reha Özcan)
En İyi Senaryo. (Theron Patterson)

2010 Uluslararası İstanbul Film Festivali: Yeni Türkiye Sineması

Sinopsis:
Adnan karısının ölümünden sonra kendini bir türlü toparlayamamıştır ve oğlu Burak’la olan ilişkisi de tökezlemektedir. Babasının bitmeyen melankolisinden bunalan Burak, Can dayısı ve Deniz yengesinin yanında, kuzeni Berk’in arkadaşlığında ev sıcaklığını aramaktadır. Burak’ın geleceği için endişelenen Can ve Deniz, Adnan’ın gündelik hayatın gereklerini yerine getirmesi için çabalamaktadırlar. Fakat Adnan’ın sebep olduğu türlü kazalardan dolayı başının dertten kurtulmaması ve Burak’ın ergenlik halleri Can ve Deniz’in işini daha da zorlaştırmaktadır.

Yönetmen Biyografisi:
ABD’de Arizona Üniversitesi’nde ve CalArts Enstitüsü’nde sinema alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri alan Theron Patterson, 2001’den beri Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Birçok kısa film ve video projesinde çalışmış, film yapımının her alanında yer almış olan Patterson’ın son kısa filmi, Şahin’in Pride (2007) Türkiye’de birçok festivalde gösterildi. Bahtı Kara ilk uzun metrajlı filmidir.

Yönetmen Filmografisi:
Bahtı Kara (2009, 92”)
Şahin’in Pride (2007, 32”)

Oyuncuların Özgeçmişleri:

Reha Özcan:
1965 yılında Bingöl’de doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı bitirdi. 1986-87 sezonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na katıldı. 1990-91 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosuna atandı. 1992-93 sezonunda İstanbul keşmekeşinden tiyatro yapabilmek için Antalya’ya kaçtı. Akdeniz Üniversitesi’nin Tiyatro kulübüyle Sevgili Doktor, Küçük Prens oyunlarında rejisör olarak çalıştı. Ayrıca Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda Cimri, Devlet Tiyatrosu’nda ise Vahşi Doğa ve Külkedisi adlı oyunları yönetti. Oynadığı bazı oyunlar; “Kadı Mahmud ile Yezida, Taziye Geyikler Lanetler, Ağıt, Danton’un Ölümü, Söz Veriyorum, Akide Şekeri, Guguk Kuşu, İki kişilik Hırgür, Vahşi Doğa, Külhanbeyi Operası, Aslan Asker Svayk, İki Kişilik Hırgür, Topor-Parti, Androcles ile Aslan, Nemrut.” Halen Antalya Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmaktadır. Bursa İpekyolu Film Festivali’nde başrol oynadığı ilk uzun metrajlı sinema filmi Bahtı Kara ile en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Yeşim Ceren Bozoğlu:

Ankara doğumlu olan Yeşim Ceren Bozoğlu, çocukluğunu ve gençliğini İzmir, İstanbul ve Foça’da geçirdi. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünden mezun olduğu yıl oynadığı tek kişilik Kadınlar adlı oyun ile Cumhuriyet Gazetesi ve Ayşegül Yüksel tarafından yılın genç kadın oyuncusu seçildi. İstanbul’da devam eden oyunculuk kariyerinde İstanbul Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ve birçok özel tiyatroda reji ve oyunculuk yapan Bozoğlu, aynı zamanda Yeditepe İstanbul, Sıcak Saatler, Gülbeyaz, Doktorlar, Geniş Aile gibi televizyon dizilerinde başroller oynadı. Pek çok sinema filminde oynayan Yeşim Ceren Bozoğlu son olarak Bahtı Kara’da rol aldı. Profesyonel olarak oyunculuk koçluğu konusunda Türkiye’nin en tanınan ismi olan Yeşim Ceren Bozoğlu halen çeşitli kurumlarda oyunculuk konusunda ders vermeye devam etmektedir.

Haktan Pak:
1969 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nde yüksek eğitimine başladı. 1991 yılında Viyana’ya gitti. Viyana Teknik Üniversite’sinde Daten Technik okudu. 1993’de Viyana Franz Schubert Konservatuarı’na girdi. 1996’da konservatuardan ayrılarak Assunta Spissu ve Klaus Maria Brandauer’den özel oyunculuk dersleri aldı. Avusturya, İsviçre ve Almanya’da Aksiyon Tiyatro ve Doğaçlama Tiyatro üzerine atölyelere katıldı. Bu süre içinde değişik tiyatrolarda oynadı. Ayrıca sinema filmlerinde rol aldı. 2004 yılında Türkiye’ye gelerek burada sinema, TV filmi ve dizilerde rol aldı. Bir yandan da Viyana’daki çalışmalarına devam etti. Halen serbest oyuncu olarak yaşamını Avusturya ve Türkiye’de sürdürmektedir. Avusturya’da birçok tiyatro oyununda oynamış olan Haktan Pak, Türkiye’de de birçok dizide ve sinema filminde rol aldı. Son dönemde rol aldığı filmler arasında Kolpaçino (Atıl İnanç), Büyük Oyun (Atıl İnanç) ve Bahtı Kara (Theron Patterson) yer alıyor.

Kamer Çelenk:
1992 yılında Artvin’de doğdu. Önce Ankara’ya sonra Kocaeli’ne taşınan Kamer Çelenk, Körfez Hereke Lisesi 4. sınıfta okuyor. İlkokul yıllarından beri tiyatroyla ilgilenen, oyunlar yazan ve yöneten Kamer Çelenk, 2008 yılında TV dizilerinde bölüm oyunculuğu yapmaya başladı. Köprü,  Gece Sesleri ve Pulsar gibi dizilerde yer alan Kamer Çelenk, Bahtı Kara ile sinema oyunculuğuna başladı.

Tolga Sarıtaş
1992 doğumlu olan Tolga Sarıtaş, Esenyurt Belediye Tiyatrosu’nda oyunculuk yapıyor. Konservatuarların oyunculuk ve müzik bölümlerinin sınavlarına hazırlanan Tolga Sarıtaş, Bahtı Kara’da ilk kez bir sinema filminde rol aldı.

Filmin Künyesi
Film İsmi: Bahtı Kara
Yıl: 2009
Süre: 92’
Yönetmen: Theron Patterson
Senaryo: Theron Patterson
Yapımcı Şirket: Bulut Film
Yapımcılar: Enis Köstepen, Yamaç Okur, Nadir Öperli
Görüntü Yönetmeni: Shaune McDowell
Kurgu: Theron Patterson, Özcan Vardar
Ses: Orçin İnceoğlu
Ses Tasarımı
: Cenker Kökten, Theron Patterson
Özgün Müzik: Theron Patterson
Oyuncular: Reha Özcan, Yeşim Ceren Bozoğlu, Haktan Pak, Kamer Çelenk, Tolga Sarıtaş
İnternet Sitesi: www.bulutfilm.com

Resimler:

Bir yanıt yazın