Bay Peabody ve Meraklı Sherman: Zamanda Yolculuk – Mr. Peabody & Sherman

“BAY PEABODY & MERAKLI SHERMAN”
14 MART’TA SİNEMALARDA!

BAY PEABODY & MERAKLI SHERMAN bir macera-komedi olmakla birlikte bilim kurgu, zamanda yolculuk, garip karakterler ve zeki diyaloglar içermektedir.Tüm bu etkenler sonunda unvandan ibaret olan kahramanların (bir köpek ve oğlu) beklenmedik ilişkilerini gözler önüne sermektedir.
Truva’dan, Leonardo Da Vinci’ye, Marie Antoniette’den Albert Einstein’a, Mısır’dan Amerika’ya kadar uzanan maceranın başrolü Bay Peabody’yi Buz Devri serisinde sesiyle Sid’e hayat veren Yekta Kopan seslendiriyor.
Bay Peabody, dünyanın en başarılı ve mükemmel köpeği ve onun afacan çocuğu Sherman bilinen en acımasız ve tehlikeli maceraya atılmak için Bay Peabody’nin en büyük icadı olan zaman makinalarını kullanırlar. Fakat Meraklı Sherman arkadaşı Penny’yi etkilemek için zaman makinasıyla yolculuğa çıkınca kazara evrende bir delik açarlar ve bu hasar dünyanın en önemli olayları içinde yer alır.
Geçmişi, günümüzü ve geleceği sonsuza dek değiştirmeden önce, Bay Peabody en zor
mücadelelerden biri olan kurtuluşuna, yani nasıl bir ebeveyn olacağını keşfetmeye çalışır. BAY PEABODY & SHERMAN nesnesel ve duygusal olarak bir baba ve oğul arasındaki ilişkinin hikayesini anlatmaktadır. ”Bay Peabody, Sherman’ı evlat edinir ve onu bildiği yolla yetiştirir” olgusu bizlere ‘The Lion King’ ve ‘Stuart Little’ gibi animasyonların yönetmeni olan Rob Minkoff’un filmin temel taşlarından birini açıkladığını şu cümlesi göstermektedir; “ Her ailede olduğu gibi işler karmaşıklaşır,bu nedenle karakterler yetişkinliğe doğru gelişmeli,tecrübelerinden ders çıkarmalı ve sonunda daha bir aile olmalıdırlar.
Dünya çapında bir dahi olan Bay Peabody bile ebebeyn olma yolunda öğrenecek birçok şey ile karşılaşacaktır. Yapımcı Alex Schwartz diyor ki ”Bay Peabody oğlunu her zaman tam olarak anlamadığını kabul etmek zorundadır. Peabody ebeveynlerin karşılaşabileceği en zorlu mücadelenin kontrolden vazgeçmek olduğunu keşfetmektedir.” BABA OĞUL GİBİ Yönetmen Rob Minkoff “Bay Peabody ve Sherman efsane olacak bir ikili, tıpkı Laurel ve Hardy, Batman ve Robin, Holmes ve Watson gibi. Fakat Bay Peabody akıllardaki tipik av köpeği değil. Hatta onun bir köpek olmasına rağmen bir girişimciden, yatırımcıdan, bilim adamından, Nobel sanatçısından, gurmeden, Olimpiyat şampiyonundan ve bir dâhiden hiçbir eksiği yoktur. Peabody Einstein’ın zekâsına, Oscar alabilecek oyunculuk yeteneğine, Indiana Jones’un cesaretine, Sherlock Holmes’un dedektiflik yeteneklerine, James Bond’un güçlü tarzına ve Mario Batali’nin aşçılık yeteneklerine sahiptir. Onu zorlayan tek şey evlat edindiği çocuğu Sherman ile onu anlayabilen bir yaşam sürdürmektir. Peabody bir dâhinin bile başaramadığı ebebeynlik hakkında öğrenmesini sağlayabilmek için kendisini Sherman’a adamıştır. YENİ ARKADAŞLAR Bay Peabody’nin yanında Sherman’e gittikçe yakınlaşan sınıf arkadaşı Penny Peterson bulunmaktadır. Penny iki kat bir tehdittir, çünkü o zeki ve güzeldir. Penny kendisi için bir zekanın veya ödülünün önüne geçen Sherman ile karşılaşana kadar ilkokulda çok rahat bir öğrencilik geçirdi. Fakat Penny’nin sadakatı ve farkındalığı kadar güçlü olan doğal karizması ve cesareti onu Sherman ile zamanla test edilecek bir arkadaşlığa götürür.
Filmin yapımcısı olan Tiffany Ward diyor ki “Film, Jay’in kısa animasyonlarındaki gibi, asla
çocuklarla aşalayıcı konuşmaz.” “Jay çocukları yetişkinlerle aynı kefeye koymaktadır. Şu anda bu film kendim ve ailem için rüyalarımızın gerçek olması demektir. Bu rüya 50 yıldır çalışan babamın emeklerine ve zekâsına benzettiğim karaktere benimkileri de katarak DreamWorks Animasyon’da üretilen 3D bir film yapmış olmaktır. Bu olağanüstü bir şey. Bu film benim için duygusal bir tecrübe oldu, çünkü babam bu filmdeki Peabody, o gerçek bir dahi. BAY PEABODY VE SHERMAN filminde kullanılan teknikler ve takım çalışmasında Danny Elfman sayısal değerleri yazmaya başlayarak Beatles’ın efsanevi yapımcısını George Martin’e daha iyiye dönüştürülmesi için kayıt stüdyosuna yollanmıştır.
KÜNYE
VİZYON TARİHİ: 14.03.2014
YÖNETMEN: Rob Minkoff
TÜRKÇE SESLENDİRENLER: Yekta Kopan (Bay Peabody) Sherman (Cem Arıca) Penny Peterson (Ecem Uzun)
SENARYO: Jay Ward, Craig Wright
DAĞITIM: TİGLON
İTHALAT: DreamWorks Animation
SÜRE: 92 dk

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157642205919263″]

Bir yanıt yazın