Bir Alışverişkoliğin İtirafları / Confessions of a Shopaholic

Rebecca Bloomwood (Isla Fisher), New York’un ışıltılı dünyasında yaşayan, neşe dolu bir genç kızdır. Alışveriş konusunda çok başarılıdır, hatta belki biraz fazla başarılıdır. Çok sevdiği, her sayısını ilgiyle izlediği bir moda dergisinde çalışma hayalleri kurmaktadır. Ancak derginin yayınevinin kapısından içeri adım atmayı bile başaramaz. Sonunda aynı şirketin yayınladığı bir finans ve ekonomi dergisinde okurlara az parayla çok alışveriş temalı (hesaplı alışveriş üzerine tavsiyeler veren) köşe yazılarını yazma işini eline geçirmeyi başarır. Hayalleri teker teker gerçek olmaya başlamıştır ama bir sorun vardır. Kendisi iflah olmaz derecede sıkı bir alışveriş koliktir. Bu zaafını/bu hastalığını finans dergisindeki herkesten gizlemeye çalışır;gizlemek zorundadır. Geçmişinin geleceğini mahvetmemesi için olağanüstü bir çaba harcamak zorunda kalacaktır.
Yapımcılığını Jerry Bruckheimer’ın, yönetmenliğini P.J. Hogan’ın (“My Best Friend’s Wedding”) üstlendiği filmin başrolünde “Wedding Crashers”tan tanıdığımız Isla Fisher oynuyor. Senaryosunu Tim Firth ile Tracey Jackson’ın yazdığı filmin konusu, Sophie Kinsella’nın “Confessions of a Shopaholic” ve “Shopaholic Takes Manhattan” adlı kitaplarından uyarlandı.

Kısa Notlar:
*Isla Fisher’ın portresini çizdiği rengarenk karakter Rebecca Bloomwood’un giysi tasarımlarını ünlü kostüm tasarımcısı Patricia Field hazırladı.Meryl Streep’li “The Devil Wears Prada”daki çalışmasıyla Oscar adaylığı alan Patricia Field’ın altı kez de TV Oscar’ı Emmy adaylığı var. Bu altı adaylıktan beşini “Sex and the City”deki çalışmasıyla aldı. Ünlü dizinin 2002 sezonundaki çalışmasıyla da Emmy kazandı.

Patricia Field,“Sex and the City”nin sinema filmi uyarlamasında da çalıştı.

*Sophie Kinsella’nın yazdığı “Alışverişkolik-Shopaholic” serisi kitaplarının dünya satışı 15 milyona ulaştı.

Rebecca Bloomwood karakterini tanıyalım:

O bir gazeteci.Ücretini hak etmek için yazılarında başkalarına paralarını en iyi şekilde nasıl harcamaları gerektiğini anlatıyor.Boş zamanlarını ise bol bol alışveriş yaparak geçiriyor.Tüm sorunlarını alışveriş terapisiyle çözüyor.Durması gerektiğinde duramıyor.Tasarruf  etmeye çalışıyor, bazen de daha fazla para kazanmaya.Ama hiçbiri işe yaramıyor.Maddi durumunu çözmeye/düzeltmeye çalışırken uydurduğu hikayeler,giderek daha karmaşıklaşıyor.Onu rahatlatan tek şey kendine yeni bir şeyler almak –ufak tefek şeyler…
Rebecca bu hayal dünyasından kurtulabilecek mi?Gerçek aşkı bulup kredi kartını tekrar kullanıma açtırabilecek mi?
Bu konudaki tüm sorularınızın yanıtlarını, bir alışverişkoliğin gizli dünyasını, büyük sırlarını ve çok daha fazlasını, 20 Şubat 2009’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanacak olan “Bir Alışverişkoliğin İtirafları” adlı filmde bulabileceksiniz.
Yönetmen: P.J. Hogan (“En İyi Arkadaşım Evleniyor-My Best Friend’s Wedding”)
Oyuncular: Isla Fisher(“Definitely,Maybe”) Hugh Dancy, Joan Cusack, John Goodman, Kristin Scott Thomas, Leslie Bibb, Julie Hagerty, Krysten Ritter, Robert Stanton, Christine Ebersole.
Senaryo: Tracey Jackson, Tim Firth, Kayla Alpert (Sophie Kinsella’nın “Confessions of a Shopaholic” ve “Shopaholic Takes Mannhattan” adlı kitaplarından; filmimize kaynak olan kitap-The Secret Dreamworld of a Shopaholic- Türkiye’de İnkilap Yayınevi tarafından “Alışverişkolik ve Pembe Dünyası” adıyla okurlara sunulmuştur).
Yapımcı: Jerry Bruckheimer (“Karayip Korsanları serisi”,”Büyük Hazine 1 ve 2-National Treasure 1& 2”,”Bad Boys”,”Coyote Ugly-Çıtır Kızlar”,”Armageddon”,”Con Air”,”Rock”,”Days of Thunder”,”Top Gun”,”Beverly Hills Cop”).
Prodüksiyon Tasarımı: Craig Jackson.
Kostüm Tasarımı: Patricia Field(“Şeytan Prada Giyer” ve “Sex and the City:Movie”.
Yapım Stüdyosu: Touchstone Pictures, Jerry Bruckheimer Films.
Tür: Komedi.
20 Şubat 2009’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanıyor
http://www.bluefly.com/media/promotions/flash/shopaholic/main/shopaholic.html

Resimler:

Bir yanıt yazın