Birleşen Gönüller

BİRLEŞEN GÖNÜLLER
24 EKİM’DE SİNEMALARDA

SİNOPSİS
1940’lı yıllarda Sovyet Rusya’sından, 1990’lı yıllara uzanan bir yol… Bu zorlu yolda yürüyen iki ayrı sevdanın, yıllara ve uzun mesafelere rağmen durmayıp devem eden sevdaların hikâyesidir bu…
1940’lı yıllarda Sovyet Rusya’sı… 2. dünya savaşında Doğu cephesi alev alev yanmaktadır. Naziler ve Kızıl Ordu arasındaki bu ateş, tertemiz bir sevdanın ocağına düşmek üzeredir. Kuzey Kafkasya Türklerinden Niyaz ve Cennet daha çiçeği burnunda evliyken savaşın sert darbesiyle ayrılmak zorunda kalırlar. Nazi işgali hızla köylerine kadar gelir. O zor günlerin birinde masum bir Rus kızını, hayatı pahasına Nazi’lerden saklar. Açıklaması basit ve nettir, kendilerine sığınmıştır çünkü o kız… Fakat Nazi komutanının cezası bu kadar basit olmayacaktır. Cennet ve bütün köy zorunlu işçiler olarak Almanya’ya, çalışma kamplarına gönderilir. Esir kampları acılar ölümler kadar firarların da yaşandığı zorlu mekanlardır.
Cennet yük vagonunda doğurduğu yavrusu Bedel’le birlikte dayanmaya çalışır hayata… Açlık, sefalet ve en kötüsü de ölüp ölmediğini bilmediği kocasını geride bırakma duygusu… Ne vatanına geri dönebilir ne de Niyaz’ından bir daha haber alabilir. O aşkı ve sabrıyla yine de bekler… Cennet sürgün diyarının bin bir acısı içinde, vefa, sabır ve ümitle Niyaz’ın bir gün çıkıp geleceğini hep bekler. Kader karın kışın altında baharı saklar. 90’lı yıllarda cemre bu sefer toprağa ve suya aynı anda düşer.
Ve bir gün;
Ellerinde valizleri ve iki çocukları ile Yunus ve Dilek çifti Kazakakistan’a gelirler…
Yıllar zorlu şartlar zorludur…Kader bu; her zorluk içinde ne saklar bilinmez…Birleşen Gönüller bu sırrın hikayesi…

Yapımını SER Film’in üstlendiği Birleşen Gönüller’in Yönetmenliğini Hasan Kıraç yaptı.
Filmin çekimlerine 27 Kasım 2013 te Bulgaristan’da başlandı.
Savaş sahneleri Holywood’un ABD dışındaki platolarından biri olan, Cehennem Melekleri, Herkül, 300 Spartalı, Conan gibi filmlerin çekimlerinin yapıldığı NUBOYANA stüdyolarında çekildi.
Gerçek bir hikayeden alınan ve Senaryosunu Serkan Birlik ve Özge Aras’ın yazdığı filmdeki 1940’lara ait sahnelerin büyük bölümü, olayların geçtiği mekanlara uygunluğu bakımından Bulgaristan’ın Sofya, Lukoit, Zherevna gibi çeşitli şehirlerinde gerçekleştirildi.
1992’lere ait sahneler için Gürcistan Batum, Balıkesir, Tuz Gölü, Eskişehir Çifteler, Kayseri Develi ve Erciyes, Nevşehir Göreme ve Ürgüp, Kocaeli ve İstanbul’un çeşitli mekanlarında set kuruldu.
Bütçesi 10.000.000 TL yi aşan ve çekimleri 16 haftada tamamlanan sinema filminin sürgün sahneleri ve esir kampı için İstanbul’da özel platolar kuruldu. Filmin sanat yönetmenliğini M.Ziya Ülkenciler yaptı.
Görsel efektler Chery Chery tarafından yapıldı ve uygulandı.
Uzun araştırmaların ürünü olarak dikkat çeken kostüm tasarımları 1940’lar Nazi Almanya’sı, Sovyet Rusya, Kuzey Kafkasya, Kazakistan ve Türkiye gibi geniş bir coğrafyayı yansıtıyor.
Filmin müzikleri dünyada ve Türkiye’de tanınan ünlü Yunan müzisyen Evanthia Reboutsika tarafından yapıldı.
YAPIM SER FİLM
YÖNETMEN HASAN KIRAÇ
YAPIMCI FATİH GÖK & AHMET GÜL
SENARYO SERKAN BİRLİK
OYUNCULAR;
HANDE SORAL Genç Cennet
SERKAN ŞENALP Genç Niyaz
SEMA ÇEYREKBAŞI Cennet
ATILGAN GÜMÜŞ Yunus Öğretmen
YAĞMUR KAŞİFOĞLU Dilek
Ve FİKRET HAKAN Niyaz

Bir yanıt yazın