Biutiful

2010 Cannes Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Bir Alejandro González Iñárritu filmi

BIUTIFUL,28 OCAK 2011 DE SİNEMALARDA

Paramparça Aşklar Köpekler, 21 Gram, Babil filmlerinin yönetmeni Alejandro González Iñárritu’dan, Oscar ödüllü Javier Bardem’in başrollünü üstlendiği unutulmayacak bir film…

Konusu: Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi.

Bu filmde, baba olmayı, sevgiyi, ruhsallığı, suçu, pişmanlığı ve ölümlülüğü, Barcelona’nın tehlikeli yer altı dünyasında dengelemeye çalışan Uxbal’ın hikayesini izleyeceksiniz. Parasını kazanmak için hiçbir kural tanımıyor, çocukları için yaptığı fedakarlıklarda ise hiçbir sınır tanımıyor. Aynen hayatın kendisi gibi bu hikaye de başladığı yerde bitiyor. 

JAVIER BARDEM /UXBAL
“Bu film bir şaheser…”
J.BARDEM

Uluslar arası alanda ün yapmış İspanyol aktör Javier Bardem bu güne kadar yer aldığı tüm çalışmalarda büyük ilgi topladı. “No Country For Old Men” filminde canlandırdığı sosyopat katil Anton Chigurh karakteri ile hafızalara kazındı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında başta Oscar Ödülleri olmakla beraber Altın Küre, BAFTA, Screen Actors Guild gibi bir çok prestijli ödülünde sahibi oldu.

Bardem, 2001 yılında Julian Schnabel’in yönetmenliğini yaptığı “Before Night Falls” filmi ile de Oscar’a aday olmuştu. Alejandro Amenabar’ın İçimdeki Deniz, Woody Allen’in Barcelona Barcelona filmlerindeki performanslarıyla da eleştirmenlerden olumlu notlar almıştı.

Javier Bardem 1969 yılında İspanya’nın Kanarya Adalarında dünyaya geldi. Başta annesi olmak üzere ailesinde bir çok tanınmış oyuncu bulunmaktadır.

Kısa Filmografisi
–    BIUTIFUL (2010)
–    EAT PRAY LOVE (2010)
–    VICKY CRISTINA BARCELONA (2008)
–    LOVE IN TIME OF CHOLERA (2007)
–    NO COUNTRY FOR OLD MEN (2007)
–    GOYA’S GHOST (2007)
–    COLLETRAL (2006)
–    MAR ADENTRO  (2004)
–    LOS LUNES AL SOL (2002)
–    BEFORE NIGTH FALLS (2000)

ALEJANDRO GONZÁLEZ IÑÁRRITU / YAZAN-YÖNETEN
“Biutiful, benim için bu hayattaki kısa ve mütevazı varlığımızın bir yansıması.”
A.Innarritu

1936 Mexico City doğumlu Inarritu, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı ilk film “Amores Perros”  (2000) En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülüne aday olurken, 60’ın üzerinde ödül alarak o yıl dünya çapında en çok ödül alan film oldu. Bu filmi, başrollerinde Sean Penn, Benicio del Toro ve Naomi Watts’ın yer aldığı  “21 Grams” (2003)  takip etti. Del Toro ve Penn Oscar’a aday olurken, Penn Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.  Başrollerinde Cate Blanchet ve Brad Pitt’in yer aldığı “Babel” (2006) Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülünü kazanırken, En İyi film dahil toplam 7 dalda Oscar’a aday oldu.

Orijinal İsmi     : BIUTIFUL
Yönetmen      : Alejandro González Iñárritu (Paramparça Aşklar ve Köpekler, 21 Gram, Babil)
Senarist          : Alejandro González Iñárritu
Oyuncular     : Javier Bardem (Güneşli Pazartesiler, İçimdeki Deniz, İhtiyarlara Yer Yok, Kolera Günlerinde Aşk, Barselona Barselona), Maricel Álvarez, Guillermo Estrella
Resmi Sitesi    : http://www.biutiful-themovie.com
Türü            : Dram
Dil    : İspanyolca
Süre    : 148 dakika

MENAGE ATROZ,  MOD PRODUCCIONES FOCUS FEATURES INTERNATIONAL’IN DESTEĞİYLE SUNAR TELEVISION ESPANOLA VE TELEVISIO DE CATALUNYA’NIN KATKILARIYLA VE ICAA MINISTERIO DE CULTURA YARDIMLARIYLA BİR MENAGE ATROZ, MOD PRODUCCIONES YAPIMI IKIRU FILMS ORTAK YAPIMI BİR ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU FİLMİ JAVIER BARDEM “BIUTIFUL” KASTİNG EVA LEIRA YOLANDA SERRANO UYGULAYICI YAPIMCI DAVID LINDE YARDIMCI YAPIMCI ALFONSO CUARON GUILLERMO DEL TORO ORTAK YAPIMCILAR SANDRA HERMIDA ANN RUARK MÜZİK GUSTAVO SANTAOLALLA KURGU STEPHEN MIRRIONE, A.C.E,  YAPIM TASARIMI BRIGITTE BROCH GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ RODRIGO PRIETO ASC. AMC YAPIMCI ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU JON KILIK FERNANDO BOVAIRA ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU’IN HİKAYESİNE DAYANARAK SENARYO ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU ARMANDO BO NICHOLAS GIACOBONE YÖNETMEN ALEJANDRO GONZALEZ INARRITU

Resimler:

Bir yanıt yazın