Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı – Ice Age – Dawn of the Dinosaurs

BUZ DEVRİ 3 – DİNOZORLARIN ŞAFAĞI (ICE AGE 3 – DAWN OF THE DINOSAURS)

“Buz Devri” ve “Buz Devri: Erime Başlıyor”un sıfırın altında yaşayan kahramanları, mükemmel bir macera ile “BUZ DEVRİ 3 – DİNOZORLARIN ŞAFAĞI”nda tekrar karşımızdalar. Merakla beklenen “BUZ DEVRİ 3 – DİNOZORLARIN ŞAFAĞI / ICE AGE 3 – DAWN OF THE DINOSAURS” 01 Temmuz Çarşamba tüm dünya ile aynı zamanda sinemalarda!!!

Üstelik altyazılı, dublajlı ve 3D (altyazılı+dublajlı) seçenekleriyle…

Konu:

“Buz Devri” ve “Buz Devri: Erime Başlıyor”un sıfırın altında yaşayan kahramanları, mükemmel bir macera ile “BUZ DEVRİ 3 – DİNOZORLARIN ŞAFAĞI”nda tekrar karşımızdalar.

Scrat yine asla ele geçiremediği meşe palamudunun, (ve bu sefer belki aşkın da) peşindedir. Manny ve Ellie yavruları minik mamutun doğmasını beklemektedirler. Miskin Sid, bulduğu dinozor yumurtalarından çıkan yavrularla kendine geçici bir aile kura fakat bu, Sid için pek de iyi olmayacaktır. Kılıç dişli kaplan Diego da arkadaşlarıyla ilişkisinde çok yumuşak bir tavır sergileyip sergilemediğini sorgulamaktadır. Sid’i başına aldığı belalardan kurtarmak için çıktıkları yolculukta kendilerini birden gizemli bir yeraltı dünyasında bulan ekip, karşılaştıkları dinozorlar, aklını kaçırmış gibi duran değişik hayvan türleri, yeni bir bitki örtüsü ve tek gözlü, acımasız dinozor avcısı gelincik Buck ile heyecan dolu ve bir o kadar da eğlenceli bir maceranın ortasında kalırlar. Tarihin en cesur kahramanları Manny, Sid, Scrat, Scratiye, Diego, Buck ve arkadaşları başka hiçbir memelinin cesaret edemeyeceği yerlere gidiyor, maceraya hazır olun, 1 Temmuz’da sinemalarda!!!

“BUZ DEVRİ 3 – DİNOZORLARIN ŞAFAĞI” ilk 2 filmde seyirciyi hayran bırakan tüm özelliklerine daha da komedi, aksiyon ve harikulade görsel bir anlatım eklenmiş hali ile 3 boyutlu sinemanın sihrini de yanına alarak devam ediyor. Önceki filmlerden oldukça sevdiğimiz karakterler BUZ DEVRİ dünyasına yeni giren karakterlerle mükemmel bir uyum içinde karşımıza çıkıyor.

BUZ DEVRİ serisine yeni bir ekleme de üçüncü filmde karşımıza çıkan dinozorların mükemmel güzellikteki yeraltı dünyası. Bu zengin dünya, ilk iki BUZ DEVRİ filmindeki buz kaplı çevreye de yeni bir çehre ekliyor ve yeryüzündeki BUZ DEVRİ dünyasının o uçsuz bucaksız görüntüsüne bile yeni bir derinlik ekliyor. Kocaman, tehlikeli yaratıklar, insan yiyen çiçekler, gözüpek bir gelincik ve Scrat ile Scratiye’nin aşkı için biçilmiş kaftan olabilecek romantik bir arka plan ile çevrili bu yeni diyardaki yer isimleri de şöyledir; Izdırap Ormanı, Felaket Katmanı ve Ölüm Uçurumu… Burada devasa boyutlardaki mamut Manny bile kendini küçücük hisseder. Manny’yi seslendire ünlü komedyen Ray Romano da şöyle belirtiyor; “Dinozorlar ortaya çıkınca, Manny “ormanın kralı” olma tahtını devretmek zorundadır”.

Bu yeni dünya, filmin yapımcılarına da Buz Devri karakterlerini değişik durumlar içine sokma şansı vermiş. “Karakterleri ne kadar zorlayabileceğimiz hep düşünmüşüzdür” diyor 1999’da Buz Devri fikrini orataya atıp, 3 filmin de yapımını üstlenen Lori Forte. Yçnetmen de şöyle ekliyor; “Kahramanlarımızı ilk iki filmden farklı olarak, nasıl baş edeceklerini bilemedikleri bir ortama koyduk.” Yardımcı yönetmen Michael Thurmeier de şöyle diyor; “Zekice ve halen karakter ve komedi dayanaklı bir film olmasının yanı sıra, bu filmde girdiğimiz yer altı dünyası ve karakterler filmsel bir hava ve yeni bir macera boyutu ekliyor.”

Buz Devri tayfasında işler değişiyor, büyük macera eski filmlerden alışık olduğumuz mekanlarda başlıyor. Mamut Manny, eşi Ellie’nin hamile kalması üzerine yeni bir hayata adım atmaktadır. Miskin Sid, kılıç dişli kaplan Diego, Crash ve Eddie de aile gibi süren yaşamlarına devam etmektedirler. “Önceki 2 filmde Manny, Sid ve Diego’nun içinde bulunduğu duygusal durumu, geçirdikleri büyük değişimler ve ilişkilerinin devam etmesiyle desteklemek istedik.” Diyor yardımcı senarist Michael Berg. “İlk filmden bu yana karakterlere çok aşina olduk; onlarla gerçekten ilgiliyiz ve başarılı olmalarını istiyoruz, başlarına ne gelirse gelsin…”

Gösterim Tarihi: 01 Temmuz 2009
İthalat: Tiglon Film
Dağıtım: Tiglon Film
Yönetmen: Carlos Saldanha
Senaryo: Peter Ackerman
Oyuncular: John Cena, Aidan Gillen, Ashley Scott, Steve Harris
Kurgu: Harry Hitner
Müzik: John Powell
Yapım: ABD 2008
Süre: 96 dk.
Yapımcı Şirket: 20th Century Fox
İnternet Sitesi: http://www.iceagemovie.com/

Seslendirme:

DUBLAJ STÜDYOSU:     Vipsaş
DİLİ:    Türkçe

ORİJİNAL İSİM: Ice Age – Dawn of the Dinosaurs
TÜRKÇE İSİM:  Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı
ÇEVİRMEN:     GÜLSEREN TAŞDÖĞEN
DUBLAJ YÖNETMENİ:    SERDAR ÇAKULAR – FATOŞ CEYLAN
PRODÜKSİYON AMİRİ:    UĞUR ÖĞÜT
KAYIT TEKNİSYENİ:     MERT SUBAŞIOĞLU
MIX TEKNİSYENİ:     DELUXE DIGITAL STÜDYOLARI-BURBANK
ORG. NAME / LOCAL NAME ACTOR
SID SID Yekta Kopan
MANNY MANNY Ali Poyrazoğlu
BUCK BUCK Altan Erkekli
ELLIE ELLIE Ayça Bingöl
DIEGO DIEGO Haluk Bilginer
CRASH CRASH Umut Tabak
EDDIE EDDIE Ahmet Taşar
BABY DINO Dino Bebek Carlos Saldanha
BABY DINO “MAMA” DIALOGUE Yavru Dino “ANNE” Repliği – Aslı Tandoğan

Bir yanıt yazın