Cennetimden Bakarken – The Lovely Bones

UIP FİLMCİLİK SUNAR
THE LOVELY BONES – CENNETİMDEN BAKARKEN”

Alice Sebold’un çok-satan kitabından uyarlanan ve Oscar ödüllü Peter Jackson’ın yönettiği film, Aralık 1973’te okulundan eve dönerken bir cinayete kurban giden 14 yaşındaki Susie Salmon üzerinde odaklanır. Ölümünden sonra dünyada kalan ailesini izlemeye devam eder. Dikkatini özellikle de katili üzerine yoğunlaştırır. Harika ama bir o kadar da esrarengiz görünümlü öbür dünyada sıkışıp kalan Susie, kendi intikam arzusu ile dünyada bıraktığı sevdiklerini mutlu görme isteği arasında bir tercih yapmak zorundadır.
DreamWorks Pictures’ın sunduğu “The Lovely Bones – Cennetimden Bakarken”in yönetmenliğini Peter Jackson üstlendi. Senaryosunu, Alice Sebold’un aynı adlı romanından Fran Walsh, Philippa Boyens ve Peter Jackson yazdı. Yapımcılığını Carolynne Cunningham, Fran Walsh, Peter Jackson ve Aimee Peyronnet gerçekleştirdi. Prodüksiyon amirliğini Steven Spielberg yaptı. Başrollerinde Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci, Michael Imperioli ve Saoirse Ronan kamera karşısına geçti.
Prodüksiyon Notları
Alice Sebold’un “The Lovely Bones” adını taşıyan ikinci kitabı 2002 yılında okurlarıyla buluştu. Daha piyasaya çıktığı anda neredeyse günümüzün klasikleri arasına girmekle kalmayıp dünyanın her köşesindeki okurlar ve eleştirmenler arasında geniş yankı buldu. Bu kitapta sıradan bir kız çocuğunun ürkütücü ortadan kayboluşu ve öldürülmesini konu alan çağdaş bir suç / polisiye öyküsü vardır. Mezarın ötesinden anlatılan “The Lovely Bones”ta ölüm sonrası yaşam kavramına çok özgün ve kişisel bir yaklaşım getirilir. Ölümün aslında beklenmeyen ışık, güzellik ve umutlarla dolu olduğunu anlatan bir hikayesi vardır.
Kitabın odak noktasında dürüst, neşe dolu ve cesur bir kız olan Susie Salmon yer alır. Dünyada henüz çok küçükken ölmesi sonrasında başladığı bu yeni hayatında arzu ettiği veya hayalini kurduğu herşeye –sevdiklerinin yanına geri dönmek hariç- sahip olmaktadır. Küçük kızlarını kaybetmenin acısını yaşayan ailesini bu esrarengiz ortamdan seyreder. Polis suçluyu bulmada başarısız kalmıştır. Bu yüzden ailesinin öfkesi giderek kabarmaktadır. Geride bıraktığı insanlara duyduğu olağanüstü sevgi ve bağlılıktan güç alan Susie, kendi katilinin kimliğini çözmesi için babasına rehberlik etmeye çabalar. Ancak zaman içinde çok önemli bir gerçeği anlama noktasına gelir. Ailesinin artık huzur bulmasını istiyorsa, öncelikle bu acı olayı kabullenmelerini sağlamalıdır.
Time dergisi tarafından “zirve noktası” olarak görülen, New Yorker dergisinin de “çarpıcı başarı” sözleriyle onurlandırdığı “The Lovely Bones”, son 10 yılın üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan kitaplarından birisi oldu.
Kitabı okuyup Susie Salmon’un hikayesinden ve ailesinin adalet arayışından hemen etkilenenler arasında günümüzün en yaratıcı yönetmenlerinden Peter Jackson da vardı. “Okurken bir sonraki sayfadan ne beklemeniz gerektiğini bilemediğiniz harika kitaplar vardır ya, Alice Sebold’un kitabı onlardan birisiydi. Zorlayıcı, heyecan verici ve duygu yüklü bir hikayesi vardı” diyor Jackson…
Peter Jackson ekran üzerindeki etkileyici anlatımıyla ünlenmiş bir yönetmendir. “The Lord of the Rings – Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin senaryosunu yazıp, yönetmenliği ve yapımcılığını üstlenmesiyle; o filmlerde J.R.R. Tolkien’in kitaplarındaki fantastik dünyasını akıllardan hiç çıkmayacak şekilde ekranlara taşımasıyla tanınır. Üç filmin toplam gişe hasılatı 3 milyar dolara ulaşırken 30 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi; 17 Oscar aldı. Bunların arasında serinin üçüncüsü “The Lord of the Rings: The Return of the King” ile aldığı en iyi film Oscar’ı da vardı. Aynı filmle en iyi yönetmen ve senaryo Oscar’larının da sahibi oldu.
2005 yılında tüm zamanların en çok bilinen hikayelerinden birisi olan “King Kong”un çağdaş uyarlamasının yönetmenliğini, ortak senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. O film de gişelerde 500 milyon dolar hasılata ulaşırken 3 Oscar ödülü daha getirdi. Ünlü yönetmen, kariyerinin ilk yıllarında gerçek bir öyküden uyarladığı “Heavenly Creatures”ın senaryosunu yazıp yönetmiş; o filmiyle eleştirmenlerin beğenisini kazanmıştı.
“The Lovely Bones”u ilk okuduğunda “The Lord of the Rings: The Two Towers”ın post prodüksiyon işlemleriyle uğraşıyordu. Kitabı ona verenler ise, yıllardır beraber çalıştığı yapımcı dostları Fran Walsh ile Philippa Boyens oldu.
Ünlü yönetmen o günleri şöyle anımsıyor: “İnsanlar bu kitabı okumam için ısrar ediyorlardı. Sonunda okuyacak zaman bulabildim. Neden bu kadar heyecan yarattığını kendim görmek istiyordum. Okuyunca olağanüstü güçlü ve davetkar bir öyküsü olduğunu gördüm. Yüzeyden bakınca her anne-babanın en büyük korkusu olan çocuğunu kaybetme üzerineydi. Ancak derinlemesine bakıldığında sevginin günahları bağışlayıcı gücü üzerine bir öykü gelişiyordu ki, bence insanların kitaba gösterdiği yoğun ilginin temelinde bu vardı.”
Kitap ilgisini çekmişti ama harekete geçebilmek için öncelikle film haklarının satın alınması ve Sebold’un onaylaması gerekiyordu. Konuyu araştırınca Wild Child Films yapımcılarından Aimee Peyronnet ve o günlerde Film4’te uzman olarak görev yapan James Wilson tarafından opsiyonlanmış olduğunu gördüler. Jackson, Walsh ve Boyens’in kitaba duyduğu büyük tutku onları Film4’ün kapısını çalmaya yönlendirdi.
“Alice ile tanıştığımızda aramızda gerçek bir bağlantı oluştu” diyor Boyens, “Son derece nazik, açık yürekli ve dürüst bir insan olduğunu gördük. Sonradan bize geri dönüp de kitabını doğru insanlara teslim ettiğini söylediği için kendimizi çok talihli hissediyoruz.”
Jackson, Walsh ve Boyens daha önce de çeşitli uyarlama senaryolar üzerinde çalışmışlardı. Önceki çalışmalarında klasik edebiyatın ikonik karakterlerini başarıyla yansıtmalarına rağmen üçlüyü bu yeni projede çok daha farklı zorluklar bekliyordu.
Jackson bunların neler olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “üçümüz de bulmaca çözmeyi severiz. ‘The Lovely Bones’u senaryo açısından dev bir bulmaca gibi gördük. Alice Sebold’un hiçbir şekilde ‘Ben bir sinema filmiyim’ diye bağırmayan şiirsel kitabını alıp, film olarak nasıl yapılandırırsınız? Bu öyküyü ekran üzerinde anlatırken parçalarını nasıl hareket ettiririz diye bol bol kafa yorduk.”
Philippa Boyens de şöyle bir yorum yapıyor: “Uyarlama açısından özellikle tuzaklar vardı. Düz çizgide gelişmeyen inanılmaz katmanlarla doluydu. Devam eden bir süreç sözkonusuydu. Bu yüzden adım adım ilerleyerek yolumuzu bulmamız gerekiyordu. Kimi zaman sert ve vahşi, kimi zaman muhteşem duygusal sürprizlerle dolu keyifli bir hikayeydi. Peter bunların hepsinin ekrana yansımasını istiyordu.”
Onları bekleyen en büyük zorluk, Susie karakterinin Susie karakterinin “Ara Bölge” şeklinde tanımladığı sıradışı ana mekanın nasıl yorumlanacağına karar vermekti.
Jackson, Walsh ve Boyens, Susie’nin yaşam sonrasıyla ilgili deneyiminin tamamen kişisel olması ve onun dünyayı algılama biçimine uygun olması gerektiğini düşünüyorlardı. Dini gelenekleri ve cennete özgü semavi görselliği yansıtmasını istediler. Hepsinden önemlisi hayal dünyasının mükemmel bir örneği duygusu vermesini hedeflediler. Dünyaya özgü varlıklardan etkilenirken aynı zamanda sunacağı olasılıklar limitsiz olmalı; Susie’nin deneyimlemeyi ve hayal etmeyi isteyeceği herşeyi kapsamalıydı.
Peter Jackson bu konuda nasıl bir yaklaşım uyguladığını şöyle anlatıyor: “Öbür dünyayı sunarken yapmaya çalıştığımız şey, orasını davetkar, tarif edilmesi zor ve kısa vadeli fani bir yer olarak sunmaktı. Orası seyredenin bakış açısını yansıtan; belirli dinsel ikonografiyle dolu olmayan bir yerdir. Olabildiğince esrarengiz ve soyut kılmak istedim. Oraya ‘Ara Bölge” denmesinin sebebi, Susie’nin ‘mavi ufuk’ta sıkışıp kalmış olmasıdır ve Cennet ile Dünya arasında bir yer olarak tanımlar. Dolayısıyla orası için aslında Cennet denemez. Susie’nin hareket etmeye hazır oluncaya kadar spritüel bir mülteci olarak durakladığı bir yer olarak niteleyebiliriz.”
Susie’nin “Ara Bölge” dediği yer, soluk kesici güzellik ile korkutucu karanlığın; teselli ile üzüntünün; güzel ile tuhafın karışımıdır ve Dünya’da meydana gelen olaylarla büyük oranda bağlantısı vardır.
Jackson, Walsh ve Boyens, senaryoyu yazarken öfke ve intikam duygusunu ateşleyen kendi cinayetini çözümlerken Susie’nin duygusal durumu üzerinde odaklandılar. Susie kendi katilinin kim olduğunun farkındadır. Mr. Harvey tarafından öldürüldüğünü bilmektedir ama ailesini veya polisi bu katilin kapısına yönlendirecek somut araçlar elinde yoktur.
“Bu hikaye aynı zamanda bir gerilimdir” diyor Jackson, “Mr. Harvey de sıradan bir adam olduğu için büyüleyici bir karakterdir. Bahçesindeki çimleri biçer, komşularıyla gevezelik eder, güzel giyinmeye çalışır. Bu yüzden Susie acaba bu adam cinayet işleyebilir mi diye kuşku duymaya başlar.”
Jackson sözlerine şöyle devam ediyor: “Filmin kuşku boyutu, insanın zevk alma konusundaki kapasitesi hakkında daha geniş kapsamlı ve karmaşık bir öykünün içine örülmüştür. Cinayet işlemekten zevk alan şeytani ruhlu bir adam üzerinedir. Aynı zamanda da çok büyük kaybın ardından yaşamlarını yeniden yapılandırmaya çalışan bir aile üzerinedir.”
Philippa Boyens’in düşüncesine göre, filmin gerilim boyutu, izleyicide giderek çoğalan bir umutla yaratılır. Susie ve ailesinin, korku ve öfkenin karanlık ormanlarından çıkmak için kendi yollarını bulacaklarına dair bir umuttur bu…
Gerisini Boyens’in kendisinden dinleyelim: “Alice Sebold’un bu öyküye kattığı en zekici şeylerden birisi, Susie’nin içinde bulunduğu ‘ara bölge’den kurtulabileceği umududur. Salmon ailesinin sevgileri hiç eksilmeden o noktaya ulaşmasının özlemini çekersiniz.”
Susie karakteri zaman içinde kendi ölümüyle yüzyüze gelme noktasına gelir. Öykünün sonunda Susie’nin intikam, öfke ve nefret gibi duygulardan sıyrıldığını görürüz. Kendi hayatının yok olup gitmesine izin verir ve ‘dünyayı içinde kendisi olmadan’ görmeyi başarır. Başka bir deyişle o, hiç büyümediği halde büyüyüp olgunlaşmayı başarmıştır.”
Jackson’un bu konudaki yorumu şöyle: “Filmin öyküsü Susie’nin cinayete kurban gitmesiyle başlar. Kaybetmenin verdiği derin üzüntü, inanılmaz acı vardır. Ancak Salmon ailesi sağlamlığıyla bunları aşmayı başarır. Bir şekilde yaşayacaklar, hayatlarını yeniden inşa edecekler; bu arada Susie’yi de canlı bir hatıra olarak kalplerinde saklayacaklardır.”
Salmon Ailesi Oluşturuluyor
Yönetmen Peter Jackson, “The Lovely Bones”un konusunun büyülü ve gerçeküstü unsurlarla bezenmiş olmasına rağmen, çok sevdikleri kızlarının kaybından sonra birbirlerini sevmekte zorlanan bir ailenin sade ve çarpıcı gerçek öykü olduğunu söylüyor. Salmon ailesini bu öykünün iskeleti gibi gördüğünü; tüm kusurları, ihtiyaçları ve umutlarıyla ailenin her bireyini ekrana taşıyacak oyuncuları bulabilmek için dünya çapında bir tarama yaptıklarını sözlerine ekliyor.
Susie Salmon rolünde Saoirse Ronan
Doldurulması en zor rol, filmin odak noktasındaki cinayete kurban giden 14 yaşındaki Susie Salmon karakteriydi. Jackson bu rolde kamera karşısına geçecek oyuncunun Susie’deki çocukça masumiyeti taşımasını ama aynı zamanda öbür dünyada karşı karşıya geldiği duyguları sergileyecek cesaret ve beceriye sahip olmasını istiyordu.
Peter Jackson’ın bu konudaki yorumu şöyle: “Oyuncu adaylarının çoğu seçmelere ‘hazır paket’ diyebileceğim yaklaşımla geldiler. Oysa Susie rolü için tam tersini istiyorduk. Sıradan görünümlü ve gerçek 14 yaşında bir kız duygusunu vermeliydiler. Aklımıza gelmeyen şey ise, böyle bir oyuncuyu İrlanda’nın Norristown kentinde bulacağımızdı.”
Oyuncu adaylarının yolladığı bantlar arasında Saoirse Ronan’ın bantı hızla zirveye çıktı. İrlanda’da pastoral güzellikleriyle ünlü County Carlow’da doğup büyümüş olan Saoirse, oyuncu babası Paul’ün ayak izlerini takip etmiş, oyunculuk alanında kariyer yapmak istemişti. En çok da, Joe Wright’ın eleştirmenler tarafından çok beğenilen “Atonement – Kefaret” adlı filmindeki Briony rolüyle tanınıyordu. Bu roldeki başarılı performansıyla Oscar adaylığı alırken ayrıca Altın Küre adaylığı da kazanmıştı.
Ronan’ın “The Lovely Bones” içi hazırladığı deneme bantını ilk seyreden kişi, yapımcı Carolynne Cunningham oldu. Neler hissettiğini şöyle anlatıyor: “Oyuncu olan babası tarafından çekilmiş ev yapımı bir banttı. İçinde çok özel birşeyler vardı. Kızıyla beraber zor bir sahneyi yapmış, bantın geri kalan bölümüne de kızının bahçede köpeğiyle masum masum oynarken çektiği görüntüleri eklemişti. İçtenlikle yapılmış bir bant olduğu her halinde belliydi.”
Peter Jackson ile Saoirse Ronan’ın tanışmasından sonra bu işin artık geri dönüşü yoktu. Akıllı bir kızdı, tamamen orijinal ve yepyeni bir yüzü vardı. Ayrıca doğuştan oyunculuk yeteneği taşıyordu ve böylesine çok fazla rastlanmazdı. Saoirse’nin bu film için gerçek bir armağan olduğunu düşünüyor, onunla beraber çalışmak istiyordu.
Saoirse Ronan ise oynadığı karakterle ilgili duygularını şu sözlerle dile getiriyor: “Susie’yi oynarken en çok onun normal bir genç kız olmasını sevdim. Geleceğe dair hayalleri ve umutları olan, hayat dolu ve sevgi dolu bir kızdır. Ailesinden ayrı düşmesine rağmen hayalleri her zaman olduğu gibi canlı kalır ve cinayete kurban gidişinin getirdiği kabus gibi duygulara rağmen hiç değişmez.”
Büyük psikolojik ve duygusal taleplerine rağmen rolüne korkusuzca sarıldığnı söyleyen Saoirse Ronan, film yapımcılarının desteği olmadan bu zor işin altından kalkamayacağını belirterek şöyle konuşuyor: “Peter, Fran ve Philippa ile çalışmak fantastik bir deneyim oldu. Kendileri de birer anne-baba oldukları için benimle yürekten ilgilendiler. Bir çocuğu kaybetmenin aile üzerinde ne gibi etki bırakacağını biliyorlardı. Susie’nin portresini çizerken onların sevgi ve desteğinin büyük yardımını gördüm. Susie’nin öbür dünyadaki yaşamındaki mücadelesi; ailesinin ve onların içinde bulunduğu dünyanın gitmesine izin vermesi; sonunda da ara bölgeden öbür dünyaya geçerek oradaki yepyeni yaşamının tadını çıkarması üzerine bol bol konuştuk.”
Ronan sözlerine şöyle devam ediyor: “Susie’nin karşısındaki en büyük zorluk, artık kaybettiği şeylerin aklından gitmesine izin vermeyi öğrenmektir. Susie ölünceye kadar Salmon ailesi birbirine sevgiyle bağlı bir ailedir. Kendi ölümüyle ailesinin darmağın oluşunu çaresizlik içinde seyreder. Kendi ölümüyle ilgili olarak onlara yardım edebilmeyi; hayatlarında birşeyleri değiştirmeyi ister. Bu filmin en çok sevdiğim yanlarından birisi, Susie artık annesine sarılamasa ve babasıni ne kadar çok sevdiğini söyleyemese de, uzaklardan gelen sevgisini onların hissedebildiğini keşfetmesidir.”
Jack Salmon rolünde Mark Wahlberg
Soğuk bir Aralık gününde Susie Salmon’un okuldan dönmemesiyle beraber ailesinin hayatı sonsuza kadar değişir. Susie’nin babası Jack suçluluk ve öfke duygularının altında ezilmektedir. Biricik kızının katilini adalete teslim etmek yerine kendi yöntemlerini uygulamaya kararlıdır. Bunu bir takıntı haline getirir ve takıntının spiral şeklinde gelişen girdabına girer. Kızına karşı başarısız bir baba olduğu duygusuna kapılmıştır ve şimdi herşeyi doğru yoluna koymalıdır.
Film yapımcıları bu rol için Mark Wahlberg’i seçtiler. Geçtiğimiz yıllarda “Three Kings” adlı filmde üstlendiği Çöl Fırtınası askeri rolüyle adını duyuran, ardından “Perfect Storm”da hayat mücadelesi veren denizciyi oynayan aktör, son dönemde Martin Scorsese imzalı “The Departed”daki Bostonlu polis rolüyle Oscar ve Altın Küre adaylıklarıyla onurlandırılmıştı.
Mark Wahlberg’e gerçek yaşamındaki gibi bir aile babası rolünde oynama fırsatı verdiği için heyecanlı olduğunu belirten Jackson, düşüncelerini şu sözlerle aktarıyor: “Bu film sevgi üzerine bir filmdir ve en güçlü bağlardan birisi de Jack ile Susie arasındaki baba-kız bağıdır. Kızının en çok ihtiyaç duyduğu anda yanında olamadığı için Jack başarısızlık duygusuyla doludur. Bu rol için gereken erkeksi enerjiye Mark fazlasıyla sahiptir. Koruyucu ve gerçektir ama aynı zamanda kırılgandır. Jack’in durumundaki bir babanın hissedebileceği herşeye sahiptir.”
Mark Wahlberg ise portresini çizdiği karakteri şu sözlerle yorumluyor: “Bir babanın aklına gelebilecek en büyük trajedi, biricik kızını kaybetmektir. Jack böyle bir durumla karşılaşınca neye uğradığını şaşırır. Susie okuldan dönmeyince aile için çözümsüz günler başlar. Ortada ceset yoktur. Ne olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamaz. Kızının başına ne geldiğini bulmak Jack için takıntı haline gelir. Uyuyamaz, yemek yiyemez. Biricik kızını kendisinden ayıran kişinin kim olduğunu bulmadan hiçbir şey yapamayacak noktaya gelir. Duygularında kesinlikle haklıdır ama çevresindeki insanlara uyguladığı yöntemler çılgıncadır. Tanıdığı tanımadığı herkesi suçlamaya başlar. Bir baba ve koca olarak işlevlerini yerine getiremez haldedir.”
Kendisini Jack’in yerine koyunca nasıl duygular hissettiğini de şöyle açıklıyor: “Jack gibi yaşamaya çalışınca kalbimin kırıldığını hissettim. Ezici bir duyguydu. Şimdi artık haberleri seyrederken aile trajedilerini daha iyi hissedebiliyor, ‘O aileler ne hissediyor acaba?’ sorusunu kendime sorabiliyorum. Ben de bir baba olduğum için çok eğlenceli değildi; inanılmaz zorlayıcıydı ama bir aktör olarak ödüllendirici bir roldü.”
Walberg’in en zor sahnelerinden birisi, ölen kızının ruhunun yanıbaşında olduğunu Jack’in hissettiği sahne oldu. Bu sahneyi nasıl oynadığını şu sözlerle hatırlıyor: “O sahneyi Susie sanki fiziksel bir varlık olarak odanın içindeymiş gibi oynamam gerekiyordu. O sahnelerde gözümün önüne Saoirse’nin kocaman mavi gözlerini getirerek oynadım. Sadece bu bile gözyaşlarına boğulmama yetti. Peter yanıma gelip, ‘Şu sahneyi daha gözyaşıyla yapmayı deneyelim’ demek zorunda kaldı. Beni derinden etkileyen çok güçlü bir sahneydi.”
Abigail Salmon rolünde Rachel Weisz
Jack Salmon’daki suçluluk ve öfke duygularının yoğunluğu, onu Susie’nin öldürülmesini çözmek için aktif olarak harekete geçmeye zorlar. Buna karşılık karısı Abigail için süreç tamamen farklı şekilde gelişir. Onun da bir anne ve eş olarak işlevini yerine getirip getirmediğiyle ilgili kuşkuları vardır. Bunların üstesinden gelebilmek için Jack’in tam ters yönünde hareket eder ve harekete geçmek yerine duygusal kilitlenmeye girer. Zaman içinde de kendi ailesinin evine dönecektir.
Film yapımcıları, Abigail Salmon rolü için, “The Constant Gardener”daki rolüyle Oscar ödülünü kucaklayan Rachel Weisz’i seçtiler. Peter Jackson bu tercihin sebebini şöyle açıklıyor:
“Abigail duygusal bir karakter değildir. O ailesini bir arada tutmaya çalışırken aynı zamanda kendi bütünlüğünü sağlamaya çalışan bir kadındır. Ailesini tam da en çok ihtiyaçları olduğu anda terk eder ama bunu yaparken kendine göre haklı sebepleri vardır. Rachel’in karşısına çıkan en büyük zorluk, ailesini terk eden bir kadını izleyicinin anlamasını ve sempati duymasını sağlamak oldu. Bu hiç de kolay bir iş değildi. Sanırım Rachel daha fazlasını başardı. Müthiş bir performans ortaya koydu ve bir yönetmen olarak benim ilham kaynağım oldu.”
Rachel Weisz rolüne hazırlanırken neler yaptığını şöyle açıklıyor: “Öncelikle tüm dünyası altüst olmadan önce Abigail’in yaşamının nasıl olabileceğini düşünerek keşfetmekle başladım. Abigail 70’li yılların başında yaygın olan ev kadını annelerden birisidir. Hayata dair arzuları da iyi bir ev kadını olmaktan öte değildir. Biricik kızını kaybedince çılgına döner. Bu trajedinin aileye çökmesiyle birlikte herkesin tepkisi farklı olur. Kızının katilini bulma konusunda tehlikeli takıntıya ilk kapılan Jack’tir. Ardından Abigail çökmeye başlar.”
Rachel Weisz sözlerini şöyle noktalıyor: “Abigail karakterinin en hoşuma giden yanı bir kahraman olmayışıdır. Eksikleri ve kusurları olan gerçek bir insandır. Bu eksiklerine rağmen hayatını sürdürmek için çaba gösterir.”
Büyükanne Lynn rolünde Susan Sarandon
Salmon ailesinde aile dinamikleri için önemli ikinci karakter, büyükanne Lynn karakteridir. Film için komik rahatlama ve sabit aile omurgası sağlayan bu rolde, “Dead Man Walking”de oynadığı Rahibe Helen Prejean rolüyle Oscar ödülü kazanan Susan Sarandon oynadı.
Peter Jackson bu karateri şu sözlerle yorumluyor: “Susan eğlenceli bir oyuncudur. Büyükanne Lynn’ı oynarken de komik olması gerekiyordu. Çünkü Büyükanne Lynn, bir trajediyle yüzyüze gelince bile hayatın devam ettiğinin; hayatın mizah dolu olduğunun sürekli bir hatırlatıcısıdır.”
Boyens şunları ekliyor: “Büyükanne Lynn karakteri fantastik bir kreasyondur. Bitmez tükenmez enerjisiyle kalıplara uymayan muhteşem bir kadındır. Olayları bir noktasında kesip konunun özüne inme yeteneğine sahiptir. Zekası ve olağanüstü komedi yeteneğiyle Susan Sarandon bu rol için tam uygundu.”
Susan Sarandon’un oynadığı karakterle ilgili düşüncesi de şöyle: “Büyükanne Lynn muhtemelen hayatı boyunca alkolik olmuş bir kadındır. Bol miktarda sigara içer. Sigarasız ve içkisiz tek bir repliği bile olduğunu hatırlamıyorum. Çok güçlü bir kadın olduğu için de harikadır. Tamamen benmerkezci birisidir. Başka insanların ne düşündüğüyle canını sıkmaz. Bunun sonucu olarak gerçek anlamda komik ve eğlenceli bir kadındır.”
Portresini çizdiği karakterin film boyunca geliştiğini söyleyen Sarandon, bu konudaki düşüncesini şu sözlerle açıyor: “Salmon ailesini dağıtan trajediye paralel olarak büyükanne de değişir. Onun en sevdiğim yanı tamamen değişmesidir. Elektrik süpürgesini alıp evi temizlemeye, çamaşır yıkamaya koyulur. Bu işleri de müthiş güzel yapar. Ayrıca evin perdelerini açarak içeriye ışığın girmesini sağlar ve, “Tamam olan oldu biten bitti. Şimdi artık yaşama zamanıdır. Duygularınızın ve hayatınızın kapılarını kapatarak devam edemezsiniz.’ Dediğini duyarız. Küçük bir roldür ama filmin devinimi açısından çok gereklidir.”
Lindsey Salmon rolünde Rose Mclver
Salmon ailesinin üyelerinden birisi de Susie’nin müthiş zeki kızkardeşi Lindsey’dir. Bu karakterin filmin akışı içerisinde olgunlaştığını ve bir genç kadına dönüştüğünü görürüz. Lindsey karakterini çocukluktan alıp ergenliğin eşiğine tek performansta taşıyacak bir oyuncu bulmak isteyen yapımcılar, sırasıyla Londra, Los Angeles ve New York’ta seçmeler düzenlediler. Ancak istenen oyuncu Yeni Zelanda’da bulundu. Oyunculuk kariyerine henüz 5 yaşındayken Jane Campion imzalı “The Piano” adlı filmle başlayan Rose Mclver bu rolü aldı.
Philippa Boyens’in genç oyuncuyla ilgili yorumu şöyle: “Ekranda göstermekten korkmadığı kırılganlığını maskeleyen sağlamlığa sahip bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Lindsey’de kendine acıma eksikliği vardır ki, bu Yeni Zelandalıların iyi anlayabileceği bir davranış biçimidir. Buna bir nevi ‘Tamam böyle devam edelim’ anlayışı da diyebiliriz. Lindsey rolü için doğru oyuncuyu bulmak için uzun süre arama yaptık. Sonunda Rose’un hep yanıbaşımızda olduğu ortaya çıktı.”
Genç oyuncu Rose Mclver, portresini çizdiği Lindsey’in cesareti ve kararlılığı için şunları diyor: “Ailesinin yıkımın kenarına gelmesine rağmen Lindsey’in bu kadar proaktif olabilmesini cazip buldum. Lindsey dikkafalı ve dediğim dedik bir kızdır. Ailesi dağılmaya başlayınca eğer hiç kimse ‘yapıştırıcı’ olarak harekete geçmiyorsa bunu kendisi yapmaya karar verir. İnsanın kızkardeşini kaybetmesi fikrini son derece acı verici bulduğum için bu rol beni derinden etkiledi.”
Rose Mclver için belki de en büyük zorluk, 11 yaşında travma yaşamış bir kızdan 18 yaşında korkusuz bir genç kadına dönüşme süreci oldu. Bunu nasıl başardığını şöyle anlatıyor: “İnsanların 11, 14 ve 18 yaşları arasında tamamen farklı düşünce setleri vardır. Benlik bilinci, vücudunun farkında olma gibi konular hakkında çeşitli fikirler üzerinde çalışma yaptım. Lindsey’in yaşı ilerledikçe yaşadığı deneyimlerin nasıl olacağını böyle keşfettim.”
Filmin en hareketli sahnelerinden birisinde Lindsey karakterinin kuşkularının giderek artması sonucunda Mr. Harvey’in evine gizlice girdiğini; bir kanıt ele geçirmek için hayatını riske attığını görürüz. Rose Mclver bu sahne için şu yorumu yapıyor: “Lindsey sezgileri oldukça güçlüdür. Katilin Mr. Harvey olabileceğinden kuşkulanınca sezgileri iyice güçlenir. Uzun zamandır kendi içinde beslediği bir kuşkudur. Ailesinin ihtiyacı olan cevapları bulabileceği umuduyla harekete geçer ve Mr. Harvey’in evine gizlice girerek kanıt araması yapar.”
Kemik Koleksiyoncuları: Mr. Harvey and Dedektif Len Fenerman
Mr. Harvey rolünde Stanley Tucci
Salmon ailesinin sağlam yapısı, yırtıcı şeytani güç temel içgüdüsüyle hareket eden bir adam tarafından darmadağın edilir. Ruhunun karanlıklarını maskelemek için sıradanlığı kullanan George Harvey, sessiz sakin bir adam görüntüsü verir. Tek başına yaşayan, bebek evleri yapan birisidir. Susie’nin deyimiyle “iyi bir komşu”dur. Başka insanların dikkatini çekmek için çaba göstermez. Bu özelliklerini kullanarak Susie’yi ölüme götürür, sonra da hiç kimsenin kuşkusunu çekmeden normal sıradan yaşamına sessizce geri döner.
“The Lovely Bones”u en iyi şekilde hayata geçirmek isteyen Peter Jackson, Mr. Harvey rolünde sağlam bir aktörün oynaması gerektiğini hissediyordu. Tercihi ise beklenmedik şekilde oldu. Sahne ve film dünyasının emektar oyuncusu Stanley Tucci üzerinde karar kıldı. Muhalif radyo yayıncısı Walter Winchell’i oynadığı “Winchell” ve Nazi savaş suçlusu Adolph Eichmann’ı oynadığı “Conspiracy”deki karmaşık tarihi figür rolleriyle iki defa Altın Küre ödülü kazanmıştı ama asıl şöhretini son dönemde oynadığı. “The Devil Wears Prada” ve “Julie & Julia”nın gibi komedilerdeki rolleriyle yapmıştı.
Peter Jackson bu rol için neden onu seçtiğini şöyle açıklıyor: “Stanley Tucci uzun zamandır çalışmayı istediğimiz bir aktördür. Bu rolü almakla ne kadar cesur bir oyuncu olduğunu gösterdi. Konuştuğumuz birçok aktör bu rolü asla alamayacağını; böyle bir adamın kılığına girerek aylarca çalışamayacağını söylemişti. Stanley cesur davrandı ve rolü aldı.”
Stanley Tucci bu rolü aldıktan sonra bir daha geri dönüşü yoktu. Ancak George Harvey gibi bir karakteri oynamanın ona kişisel birtakım maliyetleri vardı. Peter Jackson izlenimlerini şöyle anlatıyor: “Sanıyorum ki Stanley bu karaktere bürünmekten nefret etti. Gün boyunca üzerinde taşıdığı namussuz damgasından kurtulmak için her gece duş yapmaya çalıştı. Ancak bu role kendi yaklaşımını getirmeye kesin kararlı ve tamamen korkusuzdu. George Harvey’in karanlık ruhunun dibi yokmuş gibi görünen derinliklerine baktı; hepsini ekrana yansıttı. Ürkütcü bir performans ortaya koydu. Mr. Harvey karakteri filmde çok az konuşur. Stanley bu karakterin içsel dünyasındaki volümleri, küçücük hareketlerle veya yüz ifadesindeki küçük değişimlerle yansıtmayı başardı. Bunu yaparken gerçek korkunun içsel olduğunu; ima edilebileceğini ama asla görülemeyeceğini tamamen anlamıştı.”
Philippa Boyens şunları ekliyor: “Stanley’in gerçek anlamda verdiği şeylerden birisi, bu karakterin donukluğu ve katılığıdır. Halkın arasındayken belli bir düzeyde çekici ve entelektüel olabilir ama kendi başına kaldığı zamanlarda daima donuktur. Başka insanlarla iletişime girdiğinde daima onları manipüle eder ve her zaman dikkatlidir. Arka planda olduğu zamanlarda bile beyninin sürekli işlediğini, durumu değerlendirdiğini, bir sonraki adımı hesapladığını görürsünüz. Stanley bu role tüm zekasını getirdi ve George Harvey karakterini bu kadar tehlikeli yaptı.”
Tucci’ye tamamen farklı bir dış görünüm vermek isteyen Peter Jackson, ona özel bir makyaj uygulanmasını gündeme getirdi. Yapılan makyajda ten rengini açmak, hafifçe kilo almasına izin vermek, yapay diş, kontakt lens ve bıyık takmak gibi detaylar yer aldı. Böylece Mr. Harvey’e bakanların o rolde Stanley Tucci’nin oynadığını aklına bile getirememesi sağlandı.
Stanley Tucci bu rolde oynama kararının oldukça sıkıntılı olduğunu belirterek şöyle bir itirafta bulunuyor: “Filmin senaryosu son derece güzeldi ama doğrusunu söylemek gerekirse neredeyse hayır diyecektim. Hayır demek çok zordu ama evet demek de aynı derecede zordu. Mr. Harvey gibi bir adamı oynarken çok zorlandığımı kabul ediyorum. Ancak bir aktör olarak ilgimi çeken yanı, gündelik hayatımızda her gün görebileceğimiz banal bir adamın nasıl olup da burnumuzun dibinde böylesine iğrenç işler yapabileceğini gözlemlemekti.”
Stanley Tucci rolüne hazırlanırken gerçek yaşamdaki seri katillerin anormal psikolojisinin derinliğine inme ihtiyacı duydu. Bu amaçla da davranış bilimci danışman John Douglas ile ortak çalışma yaptı. Üzerinde kan pıhtısı bulunan el yazmalarını okudu, itirafçılarla yapılan söyleşileri seyretti. Bu araştırmalar sonucunda elde ettiği bilgiler çok değerliydi ama yenir yutulur gibi değildi. “Benim için çok zor oldu” diyor, “Geniş kapsamlı araştırmayı yapıyorsunuz ve günün sonunda kendinizi o kimlikten kurtarmaya çalışıyorsunuz.”
Dedektif Len Fenerman rolünde Michael Imperioli
Mr. Harvey polisi atlatmayı başarır. Hatta Susie’nin katilini sabırla arayan dedektif Len Fenerman’ı bile atlatmayı başarır. Dedektif Fenerman rolünde, izleyicilerin “The Sopranos” dizisindeki Tony Soprano karakterinin himayesi altındaki Christopher Moltisanti rolünden tanıdığı Michael Imperioli kamera karşısına geçti.
“Kötü adamı yakalama çabalarında başarısız kalan küçük kasaba dedektifini harika oynadı. İzleyicinin saygısını ve sempatisini kazanma konusunda Michael’ın gerçek bir yeteneği vardır” diyor Peter Jackson…
Len Fenerman rolünde kamera karşısına geçen Michael Imperioli, bu karakterin en çarpıcı yanının yıllar içinde Salmon ailesinin ayrılmaz parçası haline gelmesi olduğuna işaret ederek şöyle diyor: “Onların yaşamını çok iyi bilir ve çok yakındır. Güçlü olmaları için temel direk olmak istediğini sanıyorum. Ancak bu aynı zamanda tatsız bir durumdur. Çünkü Jack’in soruşturmaya burnunu sokmayı takıntı haline getirdiğini görür.”
İşleri daha karmaşık hale getiren bir başka durum da Len’in Abigail ile ilişkisidir. Imperioli bu ilişkiyi şu sözlerle yorumluyor: “Var olan ama açıklanması zor bir bağlantı sözkonusudur. Rachel Weisz ile çalışmak müthiş bir deneyimdi. Duyguların her türüyle yüklü bir tren gibi geldi ve gerekli olan her duyguyu başarıyla yansıtmasını bildi.”
Rachel Weisz de karşılık olarak şunları söylüyor: “Imperioli’nin oynadığı karakterin 70’li yıllarda profesyonel olmak isteyen polislerden birisi olduğuna inanıyorsunuz. Buna rağmen profesyonel görünümünün altında bol miktarda şefkat vardır. Imperioli bu role bir dolu tutku getirdi ve izleyicinin hemen hissedeceği gerçek bir ahlaki omurga yükledi.”
Filmin diğer rollerinde yıldızı yeni parlayan genç oyuncular kamera karşısına geçti. Susie’nin ara bölgedeki sürpriz arkadaşı Holly rolünde Nikki SooHoo; Susie’nin ilk aşkı Ray Singh rolünde Reece Ritchie; Susie’nin ölümünden sonra onunla doğaüstü bağlantı kurmayı başaran sınıf arkadaşı Ruth rolünde de Carolyn Dando oynadı.
Filmin Görsel Tasarımında Cennet ve Dünyayı Birleştirmek
Peter Jackson için “The Lovely Bones”un en ilginç yönü, Alice Sebold’un kitabını yazarken dünya üzerindeki gerçek yaşam ile sonrasındaki yaşamın gizemini bütünleştirerek okurlarının hayal gücünde yeni ufuklar açmasıydı. “The Lovely Bones”ta var olan “öbür dünya” unsurları, Jackson’ın yaratmakta usta olduğu fantastik gerçeklik olgusuyla yepyeni bir tarzda oynaması için fırsat veriyordu. Ancak aynı zamanda da bu film, belki de bugüne kadar yapılmış en keskin duygularla yüklü ve sinemasal açıdan en sade filmi oldu.
Jackson bu konudaki yaklaşımını şöyle açıklıyor: “Bu filmi yapmak isteyişimin sebeplerinden birisi, bir öykü anlatırken herşeyi çok sade tutabilmeyi denemekti. Susie’nin ‘ara bölge’ dünyası gibi büyüleyici görsellerimiz şüphesiz vardır ama filmdeki en favori sahnelerimin çoğu olağanüstü sadelikle hazırlandı.”
Jackson sözlerine şöyle devam ediyor; “örneğin Lindsey karakterinin Mr. Harvey’in evine gizlice girdiği sahneyi ele alalım. Bu sahnede süper zekice hiçbir şey yoktur. Ancak o sahneyi herşeyin ses olgusuna odaklanması sebebiyle severim. Çatıdaki kiremitlerin çıtırdaması, rüzgarın esmesi ve kapının gıcırdaması o sahneyi çok etkin kılar. Aslında herşey, bir gazetenin sayfalarının çevrilmesi veya yer döşemesinden çıkan sesler gibi en küçük detaylarda gizlidir. Böyle bir sahne sayesinde drama boyutunu en sade ve en ekonomik yöntemlerle şekillendirme zorluğunu yaşadım. Böyle bir deneyimi oldukça hayat verici buldum.”
“The Lovely Bones”un akışı boyunca filmin modu ve atmosferi gibi konular, Jackson’un özel efekt ve bilgisayar efekti alanındaki uzmanlığının önemli bir parçası oldu. En başından itibaren Salmon ailesinin gündelik hayatı ve dünyevi mücadelesi ile Susie’nin “ara bölgedeki” büyüleyici deneyimi arasında farklı bir görsel çizgi oluşturmayı istedi. Bunu yaparken de, daha önce “The Lord of the Rings” ve “King Kong”daki çeşitli peyzaj ve çevresel görünümlerin konseptleştirilmesine yardımcı olan sanatçılar ekibiyle yakın işbirliği halinde çalıştı.
“The Fellowship of the Ring – Yüzük Kardeşliği” ve “The Return of the King – Kralın Dönüşü”ndeki çalışmalarıyla Oscar ödülü kazanan görüntü yönetmeni Andrew Lesnie, “The Lovely Bones” için tarz değişikliğine gitti ve daha doğal ışıklandırma stili kullandı.
“Andrew ile aramızda zaman içinde oluşan kısa yollar vardır” diyor Jackson, “Daima çift kamerayla çekim yapmayı severiz. Bunlardan birisi prova ve plan amaçlıdır; ‘talihli kamera’ dediğim diğeri ile master çekime eklemek üzere farklı detayları yakalama fırsatı buluruz.”
Jackson ile Lesnie ayrıca Stanley Tucci’nin hareketlerini çok küçük bir ‘ruj kamera’ ile çektiler. Kibrit kutusundan daha büyük olmayan bu kamera ile Mr. Harvey karakterinin dünyasındaki çok ince detayları yakalamayı hedeflediler.
Filmin en önemli sahnelerinden birisi, Susie’nin ölümü sahnesidir. Peter Jackson bu sahnede uyguladığı yaklaşımı şu sözlerle açıklıyor: “Mısır tarlası sahnesi anahtar konumdadır. Burası Susie’nin film boyunca gideceği önemli bir yerdir. Bu sahnenin ürkütücü ama aynı zamanda banal olmasını istedim. Çünkü bu adam Susie’yi açıklık bir alanda kandırır. Başlangıçta çocukların futbol sahasında oynadığını; insanların evlerinde akşam yemeği hazırladığını görürsünüz. Sonrasında Susie’nin kendisini yeraltındaki odada bulduğu yoğun sahne gelir. Çok büyük bir hata yaptığının farkına varmıştır. Bu sahnedeki şiddet boyutu neredeyse tamamen ekran dışında gelişir. Böyle olmasını özellikle istedik. Susie’nin öldürülmesiyle ilgili hazırlık anlarını ve sonrasında gelişen herşeyi görürsünüz. Cinayetin kendisini göstermek gibi bir isteğim olmadı.”
Gizemli cinayetten aile dramasına ve öbür dünyayla ilgili düşüncelere kadar çok farklı tonlar içeren ve hepsini tek parça halinde toplayan “The Lovely Bones”un kurgusunda da yepyeni bir yaklaşım uygulandı. Kurgu editörü Jabez Olssen’den tüm prodüksiyon boyunca sette kalması istendi. Teknik gelişmelerin desteğini alan Olssen, kurgu çalışmasına Pennysylvanya sokaklarında, Yeni Zelanda ormanlarında başlama fırsatı bulurken Jackson’ı yeni fikirlerle besledi.
Böyle bir çalışmayı daha önce hiç yapmadığını ama çok yararlı bulduğunu belirten Peter Jackson, “Yeni bir sahnenin çekimini beklerken Jabez kucağında laptopuyla hep yanımdaydı. Son bir iki günde çektiğimiz sahnelerin kurgusunu yapıyorduk. Ritmi böylece koruduk. Filmin çekimleri tamamlandığında kurgunun önemli kısmını beraber yapmıştık.”
Daha sonra ekibin kurgu odasında toplanmasıyla süreç daha yüksek oranda kreatif boyut kazandı. Jackson’ın bu konudaki yorumu şöyle: “Bu filmin kurgusu hayati önem taşıyordu. Çünkü çizgisel olmayan; geleneksel zaman kavramıyla oynayan bir öyküsü vardı. Farklı fikirler üzerinde çeşitli denemeler yaptık. Fran Walsh da kurgu odasındaydı. Öykü anlatımını şekillendirme sürecinin ayrılmaz parçası olan kurgu çalışmasına o da katıldı.”
Kurgu editörü Olssen için de bu deneyim daha öncekilerin hiçbirisine benzemiyordu. Neler yapıldığını şu sözlerle anlatıyor: “Kurgu odasında önemli miktarda deneme yaptık; çok şeyler keşfettik. Kurgusal açıdan yaptığımız eğlenceli şeylerden birisi, gerilim ve endişe boyutları üzerinde çalışmaktı. Aynı zamanda öykü yapısı ve tonu üzerinde de deneyler yaptık. Bu film kolayca belli bir tarza uyabilecek bir film değildir. Polis prosedürü veya ‘kim yaptı?’ türünde bir film olduğu söylenemez. Bundan daha karmaşık ve incelikli boyutları vardır. Kim olduğunu ve yaşamlarını nasıl devam ettireceğini çözmeye çalışan bir aile üzerinedir.”
Bir Sonrakini Hayal Etmek: Susie’nin Belirsizlikteki Araf’ını Yaratmak
Sıra “Ara Bölge”deki limitsiz gerçekliği yaratmaya geldiğinde Jackson, Susie’nin umutlarını, sevinçlerini ve en derin korkularını yansıtacak görsel bir metafor kullanmayı tercih etti. Bu konudaki yaklaşımını şöyle açıklıyor: “Ara Bölge’deki herşey Susie’nin duyguları tarafından yönlenir. Onun mutlu veya üzüntülü olmasına bağlı dönüşüm geçirir. Susie’nin bulunduğu modun ve canlıyken dünyada onu çevreleyen kültürün bir yansımasıdır. Şiirsel anlar da vardır, karanlık anlar da…”
Öbür dünyayla ilgili konseptlerin geliştirilmesinde önerdiği sayısız olasılıklarla VFX sanat yönetmeni Michael Pangrazio yardımcı oldu. Peter Jackson, daha önce farklı projelerinin konsept tasarımlarını hazırlayan Michael Pangrazio’nun çalışmasını şu sözlerle tanımlıyor: “Bizim için en iyi yöntem herşeyi sanat aracılığıyla bulmaktı. Belirli bir ağacın veya dağın nasıl görüneceğini bize göstermek için 10-12 farklı taslak çizim hazırladı. Böylece kafasındaki herşeyi bize en somut ve gerçek şekilde gösterdi. Weta bünyesindeki diğer sanatçılar ve VFX süpervizörümüz Christan Rivers da konsepte dayalı sanat katkısı yaptılar. Öyle çok fikir vardı ki, kullanmadığımız fikirlerle başlıbaşına bir film daha yapabilirdik.”
Pangrazio daha yapımcılarla bile tanışmasından aylarca önce çizimleri yapıyordu. Bu ilk çizimlerinin son derece yaratıcı bir beyin fırtınasına yol açtığını belirterek şöyle diyor: “Öbür dünya kavramı öylesine açık uçlu bir kavramdır ki, en sıradışı ve gerçeküstü olabilecek şeyler üzerinde bile çalışmaya karar verdik. Belirli bir kavrama bağlı kalmadan ufkumuzu olabildiğince genişlettik. Hatta mantık sınırlarının tamamen dışında düşünmek zorunda kaldım. Böylece görsel açıdan normalde bir araya gelemeyecek herşeyi bir araya getirdik. Yaptığımız tartışmalar sırasında oluşan kreatif yogunluktan büyük keyif aldım.”
Susie’nin cennet gibi dünyasıyla ilgili final illüstrasyonların ortaya çıkmasından sonra Yeni Zelanda’nın ödüllü Weta Digital yapım evinin digital efekt çalışmalarıyla ünlü iki adamı kabul edilen VFX süpervizörü Christian Rivers ile baş VFX süpervizörü Joe Letteri devreye girdi.
Daha önce hiç keşfedilmemiş bir bölgede çalışma yapılacağının hemen farkına varan Christian Rivers, uyguladığı yaklaşımı şu sözlerle özetliyor: “Peter ile Fran’ın çok sinemasal birşeyler görmek istediğini biliyordum. Ancak yaptığımız şey konusunda elimizde bir referans yoktu. Sonuçta ulaştığımız görünüm, ‘süper-gerçek’ diye tanımlayacağım yükseltilmiş gerçek oldu. Normal dünyadakinden çok daha yükseltilmiş bir hayat sözkonusuydu. Susie’nin ‘araf’ diyebileceğimiz ‘ara bölgesinde’ hiçbir fiziksellik hissedemezsiniz. Peter ile Fran’ın isteği, o dünyanın rüyadakilere benzer bir duygu verecek şekilde düzenlenmesiydi.”
Dünyadan Cennete Sızanlar: Susie’nin Motifleri
Susie’nin ara dünyası gerçeküstü ve büyüleyicidir ama aynı zamanda dünyadaki yaşamından bir dizi önemli parça da vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
?    İlk romantik aşkı Ray Singh ile karşılaştığı alışveriş merkezi terası
?    Babasıyla beraber yaptığı şişedeki gemiler
?    Susie’nin hayatını kaybettiği mısır tarlası
Teras motifini filmde çeşitli şekillerde cisimlenir. Kimi zaman orman içindeki sulu alanda pırıl pırıl parlayan bir deniz feneri, kimi zaman da fırtınalı ormanda paramparça olmuş bir yapı olarak görürüz. Joe Letteri bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Teras motifini Susie’nin gidilebilecek bir yer olarak daima aklında tuttuğu bir motif olarak gördük. Orası Susie’nin en emin yeriydi.”
Duygusal önemi olan bir başka motif de, babasının en sevdiği hobisi olan şişedeki gemiler motifidir. Susie’nin cennetinde aynı minyatür kağıt gemiler, dalgalı denizde gerçek boyutlarda yelkenliler olmuştur. Susie’nin, babasının çöküşüne tanıklık yaptığı gibi onlar da bile bile kayalık sahillere çarparak kendilerini yok etmeye çalışırlar.
Letteri bu dev hatıraların nasıl yaratıldığını şöyle açıklıyor: “Bunları yaparken ince bir çizgide yürümek istedik. Gemilerin patlayan minyatürler gibi olmamasına özen gösterirken aynı zamanda gerçek gemi gibi durmamasını da istedik. Doğru görünümü tutturana kadar sıkı çalışma yaptık. Sonunda gerçek gemilerin kayalara çarpmasında olduğu gibi parçalanmalarını sağlayacak animasyon hazırlama kararına ulaştık.”
Susie’nin cennetindeki motiflerden biri de cinayete kurban gittiği mısır tarlasıdır. Burası da dönüşüm geçirerek dalgalı denize dönüşen altın rengi bereketli bir arpa tarlasına dönüşür. Rivers bu konuda neler yapıldığını şöyle anlatıyor: “Peter’ın gördüğü bir sanat çalışmasında Susie bir okyanus halini alan bir tarlada koşuyordu. Bunu yaratmanın bir çaresini bulmalıydık. Susie rolünde oynayan Saoirse’nin çekimlerini dalgalı bir su tankındı yaptık. Görüntünün geri kalan kısmını digital ortamda yarattık. Susie’nin arpa tarlasına batması ve yatağına doğru akmasıyla olağanüstü rüya özellikleri taşıyan bu sahneyi çok seviyorum.”
Jackson ile Lesnie, Susie’nin “ara dünyası”yla ilgili çekimlerin tamamını Yeni Zelanda’nın dünyadaki cennet olarak bilinen Güney Adasında yaptılar. Böylelikle Pennsylvanya’dan tamamen farklı görsel ortam yaratıldı. En çarpıcı ve şiirsel ortamları bulmak için adanın tamamı tarandı. Çekimlerin büyük kısmı Queenstown’daki turistik kayak tatil köyünde gerçekleştirildi. Burası yoğun ormanları, el değmemiş dağ gölü ve çarpıcı ortamıyla tercih edildi.
Dünya’ya Dönüyoruz: Pensilvanya Prodüksiyon Tasarımları
“The Lovely Bones”un film haklarını garantileyen Peter Jackson, kitabın yazarı Alice Sebold’un yaşadığı yer olan Pensilvanya’yı ziyaret etmesi gerektiğini hissetti. Kendine özgü doğası ve mimari yapısıyla Philapelphia’nın 25 mil dışındaki Chester County bölgesindeki toplulukları ilk elden gördükten sonra “The Lovely Bones”un film uyarlamasını kitaba esin kaynağı olan bu yerlerde yapması gerektiğine karar verdi. Böylece Jackson kariyerinde ilk defa olarak ABD topraklarında mekan çekimi yapmış olacaktı.
“Philadelphia’da çekim papmak kesinlikle doğruydu” diyor yapımcı Carolynne Cunningham, “Karanlıktı, soğuktu ve kış mevsimiydi. Bunların hepsi mod açısından mükemmeldi.”
Peter Jackson bu filmde prodüksiyon tasarımcısı Naomi Shohan ile ilk kez işbirliği yaptı. Daha önce “I Am Legend” ve “American Beauty”deki çalışmalarından tanıdığımız Naomi Shohan, cennet ile dünyayı 1970’ler banliyö gerçekliğine oturtmak istediğini belirterek şöyle konuşuyor: “Dünya’nın oldukça masum bir duygu vermesini istedik. Bugün artık bulamadığımız güvenlik atmosferi olmalıydı. Esin kaynağım bu oldu. Salmon ailesinin evinin, böyle bir dünyada çok özel bir ailenin yaşam tonunu en somut şekilde özetlemesi gerekiyordu.
Salmon ailesinin çevresinin neye benzeyeceği konusunda Peter Jackson’un aklında güçlü bir resim vardı. Ancak bunu yansıtacak gerçek çevreyi bulmak o kadar da kolay değildi. “The Lovely Bones”un mekan menejeri Patricia Taggart, detaylı haritaların da yardımıyla 100’den fazla ortam üzerinde tarama çalışması yaptı. Sonunda Victoria döneminden kalma 3.200 nüfuslu küçük bir köy olan Malvern’i keşfetti.
Prodüksiyon tasarımcısı Naomi Shonan, bu küçük kasabayı şu sözlerle tanımlıyor: “Sokaklarının yayılış şekilleriyle 50’li yılları çağrıştıran bir yer arıyorduk. Malvern’e rastlayınca altın bulmuş gibi olduk. 50’li yıllara özgü evlerin büyük bölümü mucizevi bir şekilde korunmuştu. Öyküde anlatılana tam olarak uyduğu için aradığımız böyle bir çevreydi. Tamamen otantik duygusu veren gerçek atmosfere sahip olması ve banliyö sadeliğini yansıtmasıyla harika bir esin kaynağı oldu.”
Malvern’de film yapımcıları, Salmon ailesinin evinin yerini tutacak mükemmel bir ev buldular. Shohan’ın bu evle ilgili gözlemleri şöyle: “Salmon ailesinin yaşadığı evin konumu çok önemliydi. Belirli bir açıdan baktığınızda diğer evlerin büyük kısmını görebilmemiz gerekiyordu. Bulduğumuz evde bu özellik vardı. Hatta rengi bile doğruydu. Sonra tuhaf bir tesadüf olarak birkaç kapı ötede, Salmon’ların evinden de görülebilen yeşil renkli çok güzel bir ev vardı. Bu ev de, Mr. Harvey’in evinin romanda tanımlanan şekline her açıdan uygundu.
Salmon’ların evinin iç mekanları ise, Hatfield’deki bir deponun içinde kuruldu. Prodüksiyon tasarımcısı Shohan burada Saoirse Ronan ve Rose Mclver ile beraber çalışarak 70’li yılların ergenlik çağındaki genç kızlarının beğenilerine uygun odalar hazırladı.
Susie’nin odasında parlak pembe ve mavi renkler ağırlıktaydı. Yere de kaba tüylü mor renkli halı serildi. Duvarlara o dönemin starı David Cassidy ve Snoopy posterleri yerleştirildi. Ayrıca ünlü ressam Andrew Wyeth’in “Christina’s World” isimli ürkütücü görünümlü tablosunun posteri asıldı. Lindsey’in odası ise onun kişilik yapısına uygun olarak tam zıt şekilde düzenlendi. Genç kızın kahramanları olan Joan Baez, Neil Armstrong, Mark Spitz ve Billie Jean King’in portreleri konuldu. Bunların yanısıra Love Story posteriyle John Lennon’un resmi konuldu. John Lennon’un yüzünün üstünde “Give Peace A Chance” yazısı göze çarpıyordu.
George Harvey’in evine gelince, onun evi de renklerinden tonlarına kadar her açıdan Salmon’ların evinin zıttı şeklinde dekore edildi. Shohan’ın bu evle ilgili yorumu şöyle: “Mr. Harvey’in evine bakınca, normal görünsün diye kadın dergilerine bakmış ve oradan seçerek düzenlemiş gibi bir duyguya kapılırsınız. Buna rağmen onun psikopat ruhunun yansıması olan hüzünlü yeşil tonlar ağırlıktadır ve kişiliğiyle ilgili bazı ipuçları verir.”
Sanat departmanını bekleyen bir başka ilginç görev de, 1970’li yılların alışveriş merkezini hazırlamaktı. Bu çalışmayı 1970 yılında Ridley Township’te inşa edilen ve günümüzde artık kullanılmayan MacDade Alışveriş Merkezi’nin içinde yaptılar. İç mekanların tasarımı sanki zaman içinde geriye doğru bir yolculuk gibiydi. Sinema salonundaki kayan reklam yazılarında “Jesus Christ Superstar” filminin reklam yazıları geçirildi. Kitap dükkanında “Jonathan Livingston Seagull” kitabı öne çıkarıldı. Beyaz eşya mağazasına o dönemde yeni çıkan ve adeta buzdolabı kadar büyük olan mikrodalga fırınlar konuldu.
Parka ve ponponlu şapka giymiş Susie’yi, Mr. Harvey’in kandırarak götürdüğü yer altı sığınağı için daha vahşi ve ürpertici bir ortam hazırlandı. Gölgeler arasındaki kandillerin aydınlattığı bu oda, giderek artan ürperti duygusu veren aksesuarlarla dekore edildi.
Yer altı odasını Jackson’ın talebi üzerine tamamen ahşap şekilde hazırladığını söyleyen Shohan, “Burası çok küçük bir yerdir. Ancak ne tarafa baksanız ilginç görünmesini istedik. Bu yüzden gölgeler arasında göze çarpan raf, hücre ve diğer detayların hepsini ahşap olarak inşa ettik. Duvarlar ise beton ve toprak karışımı şeklinde yapıldı. Setin içine girdiğinizde toprak kokusunu çok güçlü şekilde hissediyordunuz.”
Shohan’ın ekibi ayrıca Yeni Zelanda’da da birtakım mekanlar kullandı. Bunlar arasında Jack Salmon’un ofisi olarak kullanılan eski bir tüberküloz hastanesi ve dedektif Len Fenerman’ın ofisi olarak kullanılan 40’lı yıllardan kalmış ahşap mekanlı polis merkezi vardı.
Kostümler, Saç ve Makyaj Çalışması
Salmon ailesinin yaşadığı 1970’ler dünyasındaki önemli bir detay da kostüm tasarımcısı Nancy Steiner’ın yaptığı çalışmalar oldu. Yakın dönemde “Little Miss Sunshine” ve “Virgin Suicides” gibi filmlerde aynı görevi yapmış olan Nancy Steiner’ın gençlik yılları 70’lerde geçtiği için o dönemin kıyafetlerini iyi tanıyordu.
Steiner’ın öncelikli amacı, o çağın özelliklerini abartıya ve yapaylığa kaçmadan yakalamak oldu. Otantizm arayışıyla vintaj dükkanlarını, kiralık eşya mağazalarını ve interneti gezdi. Araştırma yaparken 70’li yıllardaki Doğu Sahili’nin stillerini bulmayı hedefliyordu.
Steiner’ın küstüm çalışması ile makyaj süpervizörü Peter King’in çalışması her aşamada elele yürüdü. Daha önce Peter Jackson ile “The Lord of the Rings” ve “King Kong”da beraber çalışmış olan Peter King, bu filmdeki misyonunu şu sözlerle açıklıyor: “Peter ile çok sayıda görüşme yaptık. Salmon ailesinde zamanın geçişi duygusunun önemini izleyiciye yansıtmanın önemini konuştuk. Zamanın geçişi olgusunu Büyükanne Lynn, Lindsey ve Abigail gibi karakterlerin fiziksel dönüşümünde net olarak görebiliriz. Onların zaman içerisinde hareket ettiğini, buna karşılık Susie’nin yukarıda iki dünya arasında asılı kaldığını izleyiciye yansıtmak için oyuncularımızın dış görünümündeki ince detaylara özen gösterdik.”
Steiner ile King’i bekleyen en büyük zorluk, Stanley Tucci’nin oynadığı Mr. Harvey karakterinin geniş kapsamlı dönüşümüydü. Steiner’ın bu konudaki yorumu şöyle: “Stanley son derece işbirlikçi davrandı. Mr. Harvey karakterinin çarpık ve kötü tarafını kıyafetlerinde kullanmak istemiyorduk. Kişiliğinin o tarafını daha çok içsel dünyasına bıraktık. Çünkü Mr. Harvey sessiz ve sakin kapı komşusu gibi bilinmek ister. Sorunlu kişiliğinin deşifre olmasını istemez. Yaşamı rutin ve planlıdır. Bu yüzden çoğu zaman hep aynı giysilerin dikkat çekmeyen versiyonlarını giyer.”
Steiner ile King’in yaptığı bir başka keyifli çalışma da, Susan Sarandon’un oynadığı Büyükanne Lynn karakteri üzerinde oldu. Her zaman neşeli olmasıyla tanınan bu karakterin kürk mantosu ve gösterişli makyajıyla odaya girdiğinde varlığıyla göz doldurması gerekiyordu. Kostüm tasarımları yapılırken 70’li yılların güçlü kadın figürleri olarak bilinen Jackie O, Faye Dunaway ve Elizabeth Taylor’un giydiği kıyafetlerden önemli ölçüde esinlenildi.
Susie’nin öbür dünya kıyafetleri ile orada yeni bulduğu arkadaşı Holly’nin kıyafetleri için farklı bir tasarımcı görevlendirildi. Yeni Zelandalı tasarımcı Kate Hawley, bu iki karakter için keskin kontrastlara dayalı kıyafetler hazırladı. Öbür dünya ile ilgili kıyafet görünümlerinde rüyalardan esinlenirken ayrıca Londra’daki Carnaby Street’ten 70’li yıllar Vogue dergilerine kadar çeşitli tasarımlardan etkilendi.
Kate Hawley yaptığı çalışmayı şu sözlerle açıklıyor: “Kostümleri hazırlarken ergenlik çağındaki kızların geleceğe yönelik hayalerinden esinlendim. Bilindiği gibi o yaştaki kızlar, büyüyünce nasıl giyineceklerine dair hayal kurmaya bayılırlar. Sonuçta ortaya çıkan giysiler de, büyüdüklerinde nasıl giyinecekleri konusundaki hayallerini yansıttı.”
Filmin Ses Tasarımları
Peter Jackson’ın “The Lovely Bones” vizyonunda görseller kadar ses konusu da hayati önem taşıyordu. Bu konuda bir ses tasarım ekibiyle işbirliği yaptı. Ekibinde kayıt miksercisi Michael Hedges, ses tasarımcısı David Whitehead ve süpervizör ses editörleri Brent Burge ile Chris Ward gibi isimler yer aldı.
Peter Jackson’ın ses tasarımları konusundaki yorumu şöyle: “Bu filmde ses olgusunu izleyicinin duygularıyla psikolojik tepkilerini kışkırtan bir araç olarak kullanmaya çalıştık. Doğal olmayan sesler, organik sesler, düzeyler ve ses karışımları üzerinde çalışma yaptık. Ses ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek ne varsa onlar üzerinde tartıştık.”
Hedges’in yorumu şöyle: “Peter Jackson’ın filmlerinin hepsi zorlayıcıdır ama en zoru bu oldu. Güçlü duygusal anlar yaratan atmosferik sesler ile cennete özgü sesleri miksleyecek şekilde bir çalışma yaptık.”
Mısır tarlasındaki hışırtılardan tutun da bir kitap sayfasının çevrilmesine kadar filmdeki tüm seslerde gerilim boyutunun giderek artırılması hedeflenir. Whitehead’ şu yorumu yapıyor: “Filmdeki ses boyutu, cennet ile dünya arasındaki boşluk üzerinde köprü kurulmasına yardımcı olur. Bunu da her iki tarafa özgü sesleri akıcı şekilde vererek sağlarız. Susie’nin bulunduğu ‘ara bölge’de kuş sesleri, çan sesleri ve ıslık sesleri gibi öbür dünyayla bağlantılı sesleri öne çıkarttık. Ayrıca rüzgar ve su sesi gibi sesler de  iki tarafı bağlayıcı köprü işlevi gördü.”
“The Lovely Bones”un işitsel atmosferi, ünlü pop grubu Roxy Music’in ambians müziği öncüsü olarak tanınan eski lideri Brian Eno’nun hazırladığı altyapı müzikleriyle tamamlandı. Eno’nun hazırladığı hayranlık uyandırıcı rüya gibi müziklerin “The Lovely Bones”un öyküsüne sadece eşlik etmesi düşünülmüştü ama katılımı herkesin beklediğinden çok daha yüksek düzeyde oldu.
Peter Jackson’un bu konudaki yorumu şöyle: “Müzik boyutunun 70’li yıllarda odaklanmasını istedik ama filmin tamamını o dönemin hit pop şarkılarıyla doldurmak gibi bir düşüncemiz olmadı. Eno’nun 70’li yıllarda kaydettiği bazı müzikleri dinleyerek işe başladık. O şarkıların filmde kullanım haklarını satın almak istiyorduk. Ancak Eno’yla sohbete başlayınca ‘Bunlardan çok daha iyisini yapabilirim’ şeklinde bir yaklaşım getirdi. Sonuçta müziklerin yüzde 90’ı Eno’nun bu film için özel olarak hazırladığı müziklerden oluştu.”
Susie’nin dünyadaki işleri yoluna koymak için gösterdiği çabasını ses, vizyon ve performans arasında karşılıklı etkileşim yoluyla vermek istediğini belirten Peter Jackson, “The Lovely Bones” ile ilgili son düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor:
“Filmlerimizi adeta el emeği göz nuru gibi işlediğimizi düşünürüm. Önce esin kaynağı vardır. Ardından senaryo ve kurgu aşaması gelir. Herşeyi organik, akıcı ve keşfedilmeye açık kılmak için çaba gösteririz. Öykülerimiz üzerinde çalışırken tek tek her unsur üzerinde çalışma yapar; hepsinden önemlisi de onların içine özen ve sevgimizi koyarız.”
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Saoirse Ronan, Susan Sarandon, Stanley Tucci, Michael Imperioli, Nikki SooHoo, Thomas McCarthy
Senaryo: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson (Alice Sebold’un aynı adlı romanından)
Yapımcılar: Carolynne Cunningham, Fran Walsh, Peter Jackson, Aimee Peyronnet
Görüntü Yönetmeni: Andrew Lesnie, Kurgu: Jabez Olssen
Prodüksiyon Tasarımı: Naomi Shohan, Kostüm Tasarımı: Nancy Steiner
Özgün Müzik: Brian Eno
DreamWorks Pictures / UIP Filmcilik

Bir yanıt yazın