Çılgın Çocuklar 4D – Spy Kids – All The Time In The World 4D: Aroma – Scope

ORJİNAL ADI :SPY KIDS – ALL THE TIME IN THE WORLD 4D (ALT SPOT ): AROMA – SCOPE

TÜRKÇE ADI: ÇILGIN ÇOCUKLAR -4D

ÖZET: Görevini bırakmış ve kendini ailesine adamış  ajan (Jessica Alba), zamanı hızlandırarak dünyayı yok etme tehdidi savuran kötü bir adamı yakalaması için gizli servise geri döner. Gizli görevini yeni kocasından (Joel McHale) saklayan ajan, üvey çocuklarının (Rowan Blanchard ve Mason Cook) olaya dahil olmasını engelleyemiyor. İlk üç filmden tanıdığımız ve artık büyüyen eski çocuk casuslar da (Alexa Vega ve Daryl Sabara) onlara eşlik ediyor.

NOTLAR : Rodriguez,  2001’te çektiği “Spy Kids” serisinin dördüncü filmi için sadece göze ve kulağa değil, burunlara da hitap etmeye karar verdi. Hedefi, dağıtılan parfümlü kartlar sayesinde seyircilere filmi burunlarıyla da takip etme şansını vermekti. Böylelikle boyut sayısı dörde çıkmış olacaktı.

NASIL KULLANILIYOR?
Rodriguez’in “Aroma-Scope” olarak adlandırdığı format şöyle özetlenebilir: Seyircilere gösterim öncesinde 1’den 8’e kadar numaralanmış “kazı ve kokla” kartları dağıtılıyor. Ekranda beliren numaralara göre bu kartları çıkartıp burunlarına yaklaştıran seyirciler, karakterlerle aynı kokuları alıyorlar. Rodriguez, seyircili ön gösterimlerde, çocukların ve anne babalarının bu kartlarla iyi vakit geçirdiğini gözlemlediğini belirtiyor. Zaten aromalı kart fikri de interaktif oyunlar oynayan çocuklarını seyrederken gelmiş aklına.

TÜRKİYE DE BİR İLK
Aromalı kartlar fikrinin kökeni, 1981 yılına kadar uzanıyor. Çılgın yönetmen John Waters’ın “Polyester” adlı filmi “Odorama” adı verilen bir formatta gösterilmiş, seyircilere “Spy Kids 4D”de olduğu gibi “kazı ve kokla” kartları dağıtılmıştı. 2003 yılında gösterilen çizgi film “Rugrats Go Wild”da da benzer kartlardan kullanılmıştı.
Filmde kartların çoğu güzel kokuyor. Ama bir tanesinde casus bebeğin bezlerinden gelen kokulara da yer verilmiş. Seyircilerin pis kokulu kartı pas geçme şansı var. Aslında ilk başta kötü kokular kullanmayı planlamıyorlarmış. Ne var ki, çocukların böyle bir filmde gerçekten pis kokan bir şeyler isteyebileceklerini düşünüp karar değiştirmişler. Zaten Rodriguez’e göre çok da kötü bir koku değil.

Rodriguez, “İşin en güzel kısmı, çocukları öyle ekrana bakar halde sanki bütün hayatları boyunca bunu hep yaparmış gibi seyretmek” diyor ve koku kartlarının eve götürülebilecek bir hatıra olduğunu ve Sistemin içine ilk olarak kokunun girmesi umut vaat edici bir gelişme. ‘Aroma-scope’ ile yeni sisteme bir başlangıç yapmış olacağını belirtiyor.
Yönetmen ve senarist koltuğunda serinin bütün filmlerine imza atan, Tarantino’nun ‘kankası’ Robert Rodrigez’in oturduğu film 16 Eylül 2011 de DUBLAJLI olarak sinemalarda

FİLMİN FRAGMANI: http://vimeo.com/27618432

Hikâye Hakkında

2011 Yılında Robert Rodriguez sinema seyircilerine, içerisinde teknolojik ekipmanların bulunduğu, aksiyon ve macera dolu, çocukların ufak casuslara ve ailelerin kahramanlara dönüştüğü, olay yaratan bir film olan Çılgın Çocuklar’ı sundu. İlk filmden sonra ailelerin sevdiği ve benimsediği devam filmleri olan Çılgın Çocuklar 2 ve Çılgın Çocuklar 3 ortaya çıktı. Çılgın Çocuklar serisi izleyenlere aksiyon dolu sahneleriyle eğlenceli anlar yaşatırken, ailenin de önemini vurgulayan bir seri haline geldi.

İlk filmden on yıl sonra, Rodriguez bize, eski karakterlerin döndüğü ve akıl almaz yeni teknolojik ekipmanların olduğu yeni bir film sunuyor. Ayrıca son filmle birlikte ailelerin filmle daha iç içe olabilmesini sağlayacak olan Aromascope ile yeni, dördüncü bir boyut ekleniyor.

Her sinema bileti ile birlikte, her çocuk ve ebeveyne, üstünde okuması çok kolay rakamların bulunduğu, ücretsiz Aromascope kartı verilecek. Film boyunca ekranda beliren rakamlara göre, izleyici kartta bulunan rakamların üzerinde parmaklarını ovalayarak, kartın üzerinde bulunan 8 kokudan birini koklayarak, izleyicinin film ile olan etkileşimini bir adım daha öteye taşıyacak. Bu yeni eklenti, izleyiciye fazladan eğlenceli an yaşatırken, bir yandan da sinema filmlerine bir yenilik getirecek.

Zaman Geçtikçe

Altından veya pırlantadan daha değerli tek şey varsa o da zamandır ve şimdi, kötü karakter, bizim asla yeterince sahip olamadığımız zamanı bizden çalmanın yolunu buldu.

Çılgın Çocuklar serisinin onuncu yaş günü yaklaştıkça, Rodriguez seriye yeni bir film eklemek konusunda git gide daha da kararlılaşmaya başladı. Rodriguez bu kararı almasını sağlayan sebeplerden birini şöyle açıklıyor, “Geçen süre zarfında, Çılgın Çocuklar serisinin, çocuklarının favori filmi olduklarını ve onları tekrar tekrar izlediklerini belirten çok aile ile karşılaştım.” Karar ilk olarak 2009, Ustura (Machete) filminin çekimleri sırasında, sık sık konuştuğu arkadaşı Jessica Alba ile Robert Rodriguez’in kafasında şekillenmeye başlamış. Rodriguez konu ile ilgili şöyle devam ediyor, “Jessica’nın, bebeğinin kirli bezini değiştirirken ki halini gördüğümde, onu casus anne rolünde oynatma fikrine kapıldım. Bu fikir beni çok heyecanlandırdı ve hemen ona göre bir rol yazıp, yeni casus çocuklar ile seriyi canlandırmaya karar verdim.”

Rodriguez’in kafasındaki bir diğer tema ise, ailesi ve çocukları ile asla yeteri kadar vakit geçiremediğinden dert yandığı için zaman oldu. “Çocuklarımı izlerken, zamanı durdurup, onlar büyüyüp evden ayrılmadan önce onlarla istediğim kadar vakit geçirebilmeyi hayal ederdim. Böylelikle aklıma, diğer insanların zamanlarını çalıp ve bunu zamanda yolculuk etmek için kullanan bir kötü karakter fikri geldi.”

Zamanın nasıl geçtiğini vurgulamak için Rodriguez, filmde Carmen ve Juni Cortez’e de rol verdi. Şimdi onlarla geçen onca yılın ardından, yeni çocuklara casusluk hakkında tavsiyeler vermek için geri dönerken izleyeceğiz. Rodriguez şunları ekliyor, “Carmen ve Juni’nin büyümelerini ve gelişimlerini gördüğümde, onlarında işlediğimiz zaman ve zamanın ne kadar hızlı geçtiği temasına uyacaklarını düşündüm.”

Resimler:

Bir yanıt yazın