Cinnet – Modus Anomali

CİNNET
MODUS ANOMALI

Gösterim Tarihi: 05 Temmuz 2013

Synopsis:
Genç adam, karısı ve iki çocuğuyla ormanın içinde tatil yaparken davetsiz bir misafir herşeyi altüst eder. Tam olarak daha neler olduğunu anlayamadan kayıp bir zaman yaşar ve bu sürecin sonunda kendine geldiğinde ailesi yanında değildir. Akabinde kan akmaya ve cesetler ortaya çıkmaya başlar. Bu garip gidişatın bir parçası haline gelen aynı ormanda tatile gelmiş olan bir başka aile ile karşılaşır…The Forbidden Door’un yazar/yönetmeninden gerilim düzeyi yüksek bir film.

Joko Anwar:

Daha önceleri film eleştirmeni olan Joko Anwar, film yapımı kariyerine Endonezya’da ve yurtdışında pek çok ödül kazanan Arisan’ın (The Gathering- 2003) senaryosunu yazarak başladı. Jakarta’nın elit cemiyeti ve homoseksüelliğe cesur yaklaşımıyla film Endonezya’da akıl dolu ve tabuları yıkan bir film olarak övgü aldı.

İlk yönetmenlik filmi Janji Joni (Joni’s Promise – 2005), büyük bir gişe başarısı yakalarken, eleştirmenlerden de tam not almayı başardı. Aynı zamanda pek çok ödül kazanan film, festivallerin de gözdesi oldu. Endonezya’nın en saygın dergilerinden biri olan TEMPO dergisi, Janji Joni’yi yılın en iyi filmi ve Joko Anwar’ı da en iyi yönetmen seçti.

İkinci yönetmenlik denemesi, Dead Time ; Kala, filmi ülkede yapılmış olan tüm zamanların en iyi filmi ve taşları yerinden oynatan ilk Endonezya kara filmi ilan eden uluslararası film eleştirmenlerinden büyük övgü aldı. Film Cava mitolojisi, fantezisi ve siyasi yorumunu zekice harmanlamasının dışında New York Asya Film Festivali’nde kazandığı jüri ödülünün yanı sıra pek çok festivalde sayısız başarı elde etti. Sight & Sound dergisi, filmi 2007 yılının en iyi filmlerinden biri seçti.

Joko, ayrıca başka yönetmenler için daima çok başarılı eleştiriler ve/veya ticari başarılar elde eden senaryolar kaleme aldı.

Üçüncü filmi, The Forbidden Door (Pintu Terlarang- 2009) en başarılı filmidir. Ticari açıdan kazandığı başarının yanısıra, eleştirmenlerden de olumlu eleştiriler aldı. The Forbidden Door, 2009 yılında Puchon Film Festivali’nde En İyi Puchon Ödülü’ne layık görüldü.

2010 yılında hükümetin pornografi karşıtı kanununu protesto etmek amacı ile film çekmeye ara verip ONROP adlı bir müzikal oyun sahneledi. Oyun büyük başarı kazanırken tüm biletleri yok sattı ve pek çok uluslararası yayın kuruluşunun ilgisini çekmeyi de başardı.

2011 yılında tam donanımlı olarak aralarında Modus Anomali ve Impetigore’nin de yer aldığı bir dizi film çekmek üzere tekrar film çekmeye başladı.
Bir Joko Anwar Filmi

Yönetmen: Joko Anwar
Yazar: Joko Anwar
Yapımcı: Sheila Timothy
Başrol Oyuncuları: Rio Dewanto, Hannah Al Rashid, Izzati Amara Isman, Aridh   Tritama,  Surya Saputra, Marsha Timothy, Sadha Triyudha, Jose Gamo
Süre: 87 Dakika
Website: www.modusanomali.com

Bir yanıt yazın