Çok mu Komik?

Çok Mu Komik?

Yapımcılığını Usta Yapım’ın ve yönetmenliğini Adem UĞUR’un üstlendiği 22 Nisan 2011 de gösterime girecek olan Çok mu komik? filmi, Elazığ’lı gladyatör Abdullah Şekeroğlu’nun son çalışması. Filmde ayrıca Elazığ başta olmak üzere ülke çapında son dönemde Televizyonda canlandırdığı “Zülfikar Ağa” karakteri ile yıldızı parlayan Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Aydan Burhan ve Gazanfer Ündüz gibi pek çok tanınmış sanatçı da yer alıyor.

Çok mu komik? Elazığ’da geçen bir dostluk öyküsünü irdeliyor. Farklı inanışlar, farklı yaklaşımlara karşın “birlik” olabilmenin heyecanını merkezine alan çalışma bir aşk, dostluk ve sağduyu filmi.

Elazığ’ın Hüseynik köyünde geçen öyküde Düzgün (Abdullah Şekeroğlu), Halis (Gazanfer Ündüz) ve Nazmi (Halil İbrahim Kalaycıoğlu) üçü çocukluk arkadaşıdır. Barışın ve huzurun hüküm sürdüğü köy, yabancı provakatörlerin girişimleri nedeniyle huzursuzlanmaktadır. Bir yandan Halis’in kızı (Didem Reze) ile Nazmi’nin oğlu (Taylan Güner) birbirine aşık iki gençtir ve evlenme hayalleri kurmaktadır. Provakasyon, aşk ve dostluk üçgeninde hangisinin kazanacağı, hangisinin kaybedeceği ise köy halkının sağduyusuna kalmıştır.

Sinemamızın yeni yüzler, yeni çalışmalar kazandığı bu günlerde Elazığ’a ait naif ve eğlence ve düşündüren hikayesiyle “Çok mu komik?” izleyenlerine pek çok duyguyu bir arada yaşatmayı vaadediyor.

Sinopsis

Medeniyetleri asırlar boyu dostça, kardeşçe, yan yana yaşadığı Doğu Anadolu’muzun güzide kenti Şehr-i  Elaziz yani Elazığ’da arkadaşlık, dostluk, kültürel bağlar ve sağduyu hiç bu kadar önemli olmamıştı. “Çok mu Komik?” kendine özgü bakış açısı ile kendi içinde bu değerleri harmanlayıp, izleyiciye kim haklı, kim haksız sorusunu sordurmadan, çözümünü yine kendi içinde üreten bir anlayış sunuyor.
Öykü, günümüzün 500 bin kişilik kentinde, 1970’lerin son yarısında geçen bir yaşanmışlığa tanıklık ediyor. “Geçmişin değerlerini” taşıyan ve farkındalıklarına karşın nesillerdir bir arada yaşamayı başarmış, gece gündüz demeden birlikte ağlamış birlikte gülmüş, acılara ve sevinçlere birlikte ortak olmuş bu insanlar arasında, her zaman, her durumda birbirine destek olan, Nazmi, Halis ve Düzgün’ün öyküsü anlatılmakta bu Elazığ filminde. Aynı avluda doğmuş, gözlerini aynı taşlı avluda açmış, aynı mahallenin tozlu topraklı sokaklarında büyümüş, çocuklukları birlikte geçmiş bu üç arkadaş, zaman içinde farklı yaşamlar kurarlar kendilerine.

Kendine özgü düşünme, konuşma ve davranış tarzı ile Düzgün, bu arkadaşlık çatısının en tepesinde dururken, zaman zaman Nazmi ile Halis arasında arabuluculuk yapmak görevini de üstlenmektedir. Bu arada, Hüseynik’e dışarıdan gelen bazı kişiler yıllar boyu Alevi’yi, Sünni’yi, Hıristiyan’ı, Müslüman’ı, Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i incitmeden bağrında yaşatmış, bu kardeş medeniyetleri severek ve benimseyerek içine sindirmiş olan ahalinin ve üç arkadaşın yaşama ve birbirlerine bakışları değiştirmesine neden olur. Oysa, Nazmi’nin oğlu ile Halis’in kızıyla evlenmeyi düşünmektedir. O güne dek birlikte ağlayıp, birlikte gülen, sofrasındaki azığı bir kardeş gibi komşusuyla bölüşen, birbirlerinin çocuklarına kirve olan, hatta dillere destan sevdalara kucak açmış bu ortak yaşantısını ‘mezhep çatışmasına’ çeviren ‘başkaları’, insanların üç günlük sevecen dünyalarını çekilmez ve yaşanmaz hale getirmiştir.

Başkalarının çabaları ve gücü “mutlu son” ‘u değiştirebilecek midir?
Çok Mu Komik? 22 Nisan 2011 de öncelikle Elazığ ve çevre illerde sinemalarda.

Bir yanıt yazın