Dabbe: Bir Cin Vakası – d@bbe: Bir Cin Vakası

Dabbe ve Semum Filmlerinin Yönetmeni
HASAN KARACADAĞ, bu yaz
‘DABBE: BİR CİN VAKASI’ ile tüm dünyayı korkutacak

‘DABBE: BİR CİN VAKASI’ 3 AĞUSTOS 2012’DE SİNEMALARDA

Dabbe ve Semum filmleriyle “Cin ve kıyamet” temalarını Türk korku sinemasına kazandırarak, korku sinemamızın dünya çapında tanınmasını sağlayan Hasan Karacadağ, yeni korku filmi ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ ile bu yaz korku filmi severleri sinemaya çekecek. Hasan Karacadağ’ın senaryosunu yazıp, yönettiği ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filmi, 3 Ağustos’ta UIP’nin dağıtımıyla Türkiye ile birlikte Avrupa ve Uzakdoğu sinemalarında da vizyona girecek.

Ankaralı Ceyda T. ve ailesinin yaşadığı ve halen esrarını koruyan 7 dehşet gecesi Hasan Karacadağ tarafından, ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filmiyle sinemalaştırıldı. Dünyada ilk defa gerçek cin kayıtları olduğu iddia edilen görüntüler bu filme özel bir kurgu yöntemiyle dahil edildi. ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’, Ceyda T., Sinan T. ve kızları Burcu T.’nin ani ve sebepsiz bir şekilde bedensiz bir varlığın saldırısına uğramalarını ve arkasındaki ürpertici sırrı gerçek görüntülere dayanarak anlatıyor. Türk psikiyatri tarihine ‘Ceyda T.’ kayıtları olarak geçen bu olaydan esinlenen film, Ceyda T. ve ailesinin söz konusu video görüntüleri ve adli kayıtlar ile kurgulanarak oluşturuldu. ‘Dabbe: Bir Cin Vakası’ filminin yönetmeni Hasan Karacadağ, “Ankara GATA Tıp
Fakültesi’nde öğrenci olduğum yıllarda karşılaştığım bu özel vakanın, yıllar sonra tekrar peşine düştüm ve korku sinemacısı kimliğimle yeniden yorumlayınca beni bile ürperten bir film ortaya çıktığını gördüm. Ben her zaman insan gözü görüyorsa, kamera da görür anlayışına sahibim. Filmde gerçek cin görüntüsü içeren video kayıtları da kullandık” görüşünü belirtti.

RAPOR YAZISI: Hastanemize uyku sorunları ile gelen Ceyda T.’nin psikiyatrik-nörolojik muayenesi ile çekilen EEG’si normaldi. Organik bir patolojiyi ekarte etmek amacı ile çekilen beyin tomografisinde sorun yoktu. Hasta son bir aydır uykusunda yürüyor ve saldırganlaşıyordu. Ceyda’nın uyurgezer durumdaki psikomotor aktivitesinin anlaşılması ve kendisine-ailesine zarar verebilme olasılığı olduğu için evinde video kameralar ile tedbir amaçlı takip edilmesi önerilmiştir. (Doç. Dr. Cihan Kızıltaş)

Dabbe: Bir Cin Vakası Vizyon Tarihi: 3 Ağustos 2012

Dabbe: Bir Cin Vakası – Film Ekibi:

Yönetmen ve Senaryo:
Hasan KARACADAĞ
Yapımcı: J Plan, Hasan KARACADAĞ

Dabbe: Bir Cin Vakası – Oyuncular*:
Nihan AYPOLAT
Koray KADİRAĞA
Pervin BAĞDAT
Elif ERDAL
Mete ŞAHİNOĞLU
İsmail YILDIZ
Nalan ÖRGÜT
Elçin ATAMGÜÇ
Su Burcu YAZGI
Ceren SERTAÇ

Film Ekibi
Görüntü Yönetmeni: Murat KILIÇ
Yardımcı Yönetmen: Nihan KAHRAMAN
Sanat Yönetmeni: Sumru AYTAÇ
Efekt Süpervizörü: Bozkurt GÖBELOĞLU
Yapım Sorumlusu: Murat ÇAKMAK
Ses Operatörü: Serhat SEYİS
Işık Şefi: Sadi VERAL
Set Amiri: Erol VERAL
Poster Design: K2

*Filmin çekilen kısmının oyuncuları

Yakında Sinemalarda!
Hasan Karacadağ’ın yönettiği ‘el-CİN 3D’ Kasım 2012’de Sinemalarda…

Bir yanıt yazın