Darbe – Push

Darbe – Push
Telekinesis (temas olmadan, uzaktan bir cismin hareket ettirilebilmesi), geleceği görebilmek ve telepati. Devlet yöneticileri yüzyıllardır düşmanlarına karşı gelebilmek için çok güçlü birer silah olabilecek paranormal yeteneklerin peşinde koştururlar. 1945’te ilk olarak Naziler psişik savaşçılar yaratma girişminde bulundu. Hemen ardından Sovyetler ve Amerikalılar da kendi gizli programlarını yürütmeye başladılar; buna CIA’in ün salmış MKUltra akıl control deneyleri de dahil. Bu program, denetlenemez bir gözetim sistemi sağlamaya araç olabilecek  paranormal faaliyetleri geliştirmek için yapıldı.
DARBE filmi de bu gerçek hayat hikayelerinden ilhamla yola çıkıyor. Düşünce yoluyla eşyaları hareket ettirebilme, böylelikle de yeni bir realite yaratma ve düşmanınıona dokunmadan öldürebilme üzerine kurulu olan psişik casusluğun hüküm sürdüğü ölümcül bir dünya tasarlanmış.  Olağandışı yeteneklere sahip genç bir kız ve erkek bir savaşta gizli bir görev üstlenirler ve kazanmalarının tek yolu geleceği değiştirmektir.
Başrol oyuncuları Chris Evans (Fantastic Four), Dakota Fanning (War of the Worlds), Camilla Belle (When a Stranger Calls) ve Oscar adayı Djimon Hounsou (Blood Diamond) ile yarattığı görsel stil ile ünlü olan yönetmen Paul McGuigan (Lucky Number Slevin) bir araya getiren DARBE, can alıcı özel efektleri ve unutulmaz bir senaryo ile yola çıkan türünün başarılı filmlerinden. 
DARBE’nin yapımcıları ise şöyle; yapımcılar Bruce Davey (Braveheart), William Vince (Capote) ve Glenn Williamson (“Eternal Sunshine of the Spotless Mind”/”Sil Baştan”) , senaryo David Bourla (Larceny), yürütücü yapımcılar David Bourla, Michael Ohoven (The Devil’s Rejects), Gretchen Somerfeld (Careful What You Wish For), David Valleau (Shattered) ve Stan Wlodkowski (In the Valley of Elah).
Filmin çekimleri görüntü yönetmeni Peter Sova (The Strangers), kurgu Nicolas Trembasiewicz (Unleashed), kostüm tasarımcıları  Nina Proctor (Grindhouse) ve Laura Goldsmith (Clay Pigeons), prodüksiyon amiri François Séguin (Silk) ile Hong Kong’da gerçekleştirildi.
Gizli işler yürüten bir psişik deneyler  grubu olan Division, psişik güçlere sahip kişileri bir araya toplayıp, dünyanın en güçlü ordusunu kurma çabasındadırlar. Ne var ki, denemelerin hiçbirinden sağlam çıkan olmamıştır. İkinci nesil bir telekinetik olan Nick Gant (Chris Evans), Division grubu babasını yaklaşık 10 yıl önce öldürdüğünden beri saklanmaktadır ve kendine barınak olarak yoğun nüfusuyla meşhur  Hong Kong’u seçmiştir.
Geleceği görme yeteneği olan 13 yaşındaki Cassie Holmes (Dakota Fanning), içinde $6milyon olan bir çantadan bahseder ve Nick de ona yardım için saklanmaktan vazgeçer. Çantayı bulmak için Division deneylerinden sağ çıkabilmiş tek kişi olan Kira(Camilla Belle)’yı da bulmaları gerekecektir. Onlar psişik güçler arasında en tehlikeli olanına sahiptirler: insanların düşünce ve hareketlerini onların beyinlerine nüfuz ederek etkileyebilme yeteneği. Fakat Cassie’nin varlığı kısa zaman içnde Division’ın dikkatini çeker ve Cassie ile Nick artık hayatlarını kurtarmak için bir kaçışa girerler.
Özel güçlere sahip ve ülke dışına kaçan bir başka grubun yardımı ile, şehrin en bilinmeidk yerlerine doğru yol alan ikili, bir yandan Kira’yı ararken bir yandan da diğerlerinden kaçmaya çalışmaktadırlar. Cassie’nin özel yeteneklernin yönlendirmesiyle amaçlarına ulaşmaya çalışan ikili, kendilerini ölümcül psişik güçlere sahip bir grupla yarış içinde bulurlar. Daha da tehlikelisi
Division ajanı Henry Carver (Djimon Hounsou), hem çantanın hem de Kira’nın peşindedir ki, önüne geçilemez ve yenilemez bir paranormal ordu kurabilsin. Silahsız ve az sayıda verdikleri bu savaşta Nick, Cassie, Kira ve dostları Carver’ın hakkından gelip, şeytani planını bertaraf etmeye çalışırlar.
KARAKTERLERİN ÖZEL YETENEKLERİ

Hareket ettiriciler – İkinci nesil bir telekinetik olan Nick Gant (Chris Evans),düşünce yoluyla objeleri hareket ettirme yeteneğine sahiptir; ufak bir zardan bir insana kadar her şeyi hareket ettirebilir.  Bir hareket ettirici, fiziksel dünyayı manipule ederek kendi avantajına uygun hale getirebilir.
Gözcüler – Bir gözcünün geleceği görme yeteneği vardır. Cassie Holmes (Dakota Fanning) gibi olanalr gördüklerini çizerek anlatabilirler. Gözcülerle ilgili çelişki, geleceğin küçük ya da büyük farketmeksizin, herhangi bir olayla değiştirlebilir olmasıdır. Bu durumda geçmiş görüşlerinin geçerli olup olmadığın sık sık kontrol etmke durumundadırlar.
İtkiciler– Düşünce yoluyla iletişim kuran telepatistlerden farklı olarak bir itkicinin düşünce gücü o akdar etkilidir ki, herhangi bir şeyin/kimsenin düşüncesini etkileyebilirler, o kadar ki karşısındaki kendi düşüncesiyle ayır edemez. Hem Kira (Camilla Belle) hem de Carver (Djimon Honsou) bu yeteneğe sahiptir ve tüm telepatik yetenekler arasında en tehlikeli olabilceke yetenektir bu.
İyileştiriciler – Stowe (Maggie Siff) gibi iyileştiriciler bir insanın yarasına dokunarak iyileştirebilirler fakat aynı şekilde yarayı yeniden yerine de getirebilirler.    Koklayıcılar  – İz köpekleri gibi koklayıcılar da koku alarak iz takip edebilirler, peşinden gidecekleri koku on yıllık bir diş fırçası bile olsa. Kendileri gibi paranormal olanlara karşı korkutulmuş olan kokucular, Division tarafından, hedeflerini avlamak için kullanılırlar.
Gölgeciler –Pinky Stein (Nate Mooney) gibi Gölgeciler, herhangi bir şeyi saklamak için düşüncelerini kullanabilirler Bu bir gökdelen bile olabilir. Bu yeteneklerini daha çok koklayıcılara karşı kullanırlar fakat insanları veya sakladıkları şeyi ancak geçici bir süre için saklayabilirler.
Kan akıtıcılar – Pop gibi kan akıtıcılar sesleriyle cam kırma ve damar patlatarak kan akıtma yeteneğine sahiptirler.
Değişimciler —Buyeteneğe sahip birisinin asla paraya ihtiyacı olmaz. Hook (Cliff Curtis) gibi herhangi bir objeyi istediği anda, başka bir şeye dönüştürebilirler. Şu var ki, efekt o kadar da uzun süreli etkili değildir.
Siliciler – Bir silici dokunduğu şeyin hafızasını anında silebilir. Nick ve Kira, gözcülerin elindne kurtulmak için Çinli bir silici ileanlaşırlar.

YAPIM HAKKINDA

DARBE’de geçen, normal insanların üstün yeteneklere sahip olduğu ve bu gücün bir takım devlet ajanları tarafından kontrol edildiği bir dünya yönetmen Paul McGuigan’ın meraknı uyandırmış ve yönetmen kendini internette “Psişik Güç Deneyleri”nin içeriğini ararken bulmuş. “Bulduğum şeyler inanılmazdı. 1949’da Soğuk Savaş başlamak üzere iken insanlar beyinin gücünü araştırmaya başlamışlar.”
McGuigan, araştırmalarında farketmiş ki 2.Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda, bilgi edinmek için psişik güç kullanma Amerika ve Sovyetler Birliği’nde bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmış.
Yapımcı Glenn Williamson şöyle diyor; “Düşünsenize, elinizde öyle birileri var ki, size geleceği birebir aktarabiliyor veya başkalarının düşüncelerini manipule edebiliyor. Bu mükemmel bir casusluk ve istihbarat fırsatı…”
Yapımcılara göre, bu filmi diğer süper kahraman hikayelerinden ayıran şey, ardında yatan durumun gerçek olması ve bir dönem gerçekten devletlerce kullanılmış olmasıdır. “Filmin konusu doğaüstü güçler değil zaten. Aksine insanların gerçekten uygulayabilecekleri doğal güçlere dayanıyor. Mesela “uzaktan izlenim” diye bir yapabilitenin gerçek kayıtları var. Amerikan Büyükelçiliği binasında bir olay geçmişse,bu kabiliyette bir insan binanın yapısını ve olayın am olarak hangi odada geçtiğini size söyleyebilir.
Filmdeki gerçeklik hissini verebilmek için yönetmen ve yapımcılar daha çok oyunculuklar üzerinde durmuşlar. McGuigan’e bu konuda yardımcı olan şeylerden biri de bilgisayar animasyonlarını mümkün mertebe az kullanmak olmuş. “Yeşil ya da mavi filtre kullanmak istemedim çünkü gerek hayatta olduğu gibi görünsün istedim. Bunu eski usta yönetmenlerden görebiliriz. O zamanlar bilgisayar efektleri yoktu. “
Yapımcılar içinde yaşadığımız dünyaya benzer bir dünya yaratmak için çok çaba sarfettiler, tabii buna yeni birşeyler de ekleyerek..”Filmde tam olarak ne olduğunu anlamadığınız çok güzel sahneler var. Dakota’nın oynadığı karakter geleceği görebiliyor fakay gördükleri ile olanlar bağdaşmayabiliyor, anılar gibi güvenilmez olabiliyorlar.”
“Sinemada bir filme giderken beklentimiz  bizi başka bir dünyaya sürüklemesidir. Bu tamamen kurgu bir dünya da olabilir, yoğun derecede gerçekik taşıyan bir dünya da. DARBE dünyasının kendi dünyamız gibi gerçek, ama abartılı görsel tarza sahip olmasını istedik. Sonuçta bizim dünyamızdı ama değildi de.”

HONG KONG

Antik Çin sanatı feng shui’ye göre, Hong Kong’un okyanus, dağ ve düzlüğünün yarattığı ejder görünümlü benzersiz uyumu, orayı sıradışı kılan özelliklerden bri. Çin, Hong Kong ve Sömürge İngilteresinin filmde set olarak seçilmesi debu anlamda tesadüf değil elbette.
“Aklımızdan geçen Casablanca’daki Humphrey Bogart gibi birşeydi” McGuigan. “I30 ve 40’larda Casablanca her türden suçluyu barındırırmış. Saklanmak için mükemmel bir yer çünkü herkesin gidebildiği bir yer. İşte biz de kendi Casablanca’mıız bulmalıydık ve Hong Kong milyonlarca kalabalığıyla mükemmel bir yerdi.
Tüm bu karmaşanın ortasında filmi çekmek kolay olmamış. Sonunda “gerilla tipi” film çekimine karar verilmiş. “Oyuncuları sokağa, kalabalığın arasına gönderiyorduk ve öylece oynuyorlardı. Her bir sahne tek çekim olmak zorundaydı çünkü yoksa arka plan değişmiş oluyordu ve bunu engeleyyemezdiniz.”
Prodüksiyon amiri François Séguin, tüm Asya ve özellikle de Çin’i görsel bir hazine olarak görüyor. “Çok güzel, yoğun ve zengin ruhu olan bir yer. Heryerde renk kullanmaktan hiç çekinmemişler, bu da bizi özgür kıldı. Batı filmlerinde plaetiniz daha kısıtlıdır çünkü hayat da öyledir. Fakat burada, tamamen açıksınız, özgürsünüz.
McGuigan şehirdeki teknolojinin tamamen benzersiz lokal materyallerle yapılmış olmasından da çok etkilenmiş.  “Hong Kong’da herşeyin hammaddesi bamboo. Bamboo ilkel bir materyal gibi geliyor kulağa fakat gökdelen yapımında bile kullandıklarını düşününce hayrete düşüyorsunuz. Grafik çok yoğun ve organik. Bamboo ile istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz, inanılmaz sağlam bir madde ve çok da güzel.

DARBE’nin ARDINDA YATAN GERÇEKLER: GERÇEK PSİŞİK DENEYLER

Psişik casusluğun ardında yatan ölümcül dünya, sadece film yapımcılarının hayal gücüne bağlı bir olgu değil; Amerikan ordusunun psişik eğitim almış askeri güçlerine dayanan bir gerçeklik. Bunun en iyi örneklerinden biri Amerikan Ordusunun desteklediği meşhur Project Stargate (Yıldızgeçidi Projesi). Bu eğitimi alan psişiklerde, paranormal yetenekler göze çarpmış ve rapor edilmiş (yer belirleme, tahmin gücü gibi).
1970-1995 arası Stanford Üniversite’sinde yapılan alt projelere göre Project Stargate geleceği görme gibi yetileri saha bilimsel kılacakprotokoller geliştirmişler. Sovyet Birliği’ndeki telekinesis çalışmalarına karşı yürütülen bir proje olarak öne sürülmüş.
Uzaktan izlenim, telekinesis ve gelecek tahmini dışında hipnotize, uzaktan hipnotize gibi yetiler de ilaç, uyuşturucu,şok terapi, radyasyon ve başka tekniklerle denenmiş.
1 Dünya Savaşı sırasında Alman ve İngiliz doktorlar psişik deneylerde bulunmuşlar; özellikle de savaştan kaynaklanan ruhsal çöküntülerin tedavisinde hipnotize teknikler kullanılmış. George Hoban Estabrooks (Harvard’lı psiikoloji porfesörü) da zeka gelişimi için kullanmış bu yöntemleri. Estabrooks kendi yöntemiyle hipnozla etkilediği türler dışında bir ajanı iki kişilikli hale getirmeyi de başardı. Uzaktan hipnotize yöntemi de kullandı.
DARBE’de geçen ve gerçek dünyayla parallellik gösteren bir başka konu da gönüllü olmayan kişilere uygulanan zihin kontrolü – kişileri psikotrop ilaçlarla intihara sürüklese bile…
Savaş sonrası, Soğuk Savaş döneminde öne sürülen bir diğer program MK-ULTRA da CIA’in zihin kontrolü için geliştirdiği bir programdı ve Bilimsel Zeka Ofis’i tarafından da kimyasal sorgulama alanında destekleniyordu. Programın asıl unsuru, Soğuk Savaş sırasındaki casusları tespit etmek üzere kullanılan “doğruluk ilacı”ydı. McGill Universitesi (Kanada)da çalışmaları yürütülen proje için psikiyatrist Donald Ewen Cameron, elektrokonvülsif terapi, LSD, uzun süreli uyuşturucu destekli koma, uykusuz bırakma, ses, tekrar eden ses kasetleri gibi değişik yöntemlerle hafıza yerleştirme ve hafıza silme üzerine kuruluydu. Onayı ve rızası alınmamaış denek hastalar üzerinde uygulanan deneyler bazı hastalarda kalıcı hasar ve ölümle sonuçlandı. Bu deneylerin kayıtları CIA tarafından 1973 yılında sildirildi fakat benzer deneylerin halen uygulandığına dair bilgiler de mevcut.

Yönetmen Paul McGuigan
Oyuncular
Chris Evans, Dakota Fanning, Camilla Belle, Cliff Curtis, Djimon Hounsou
Senaryo David Bourla
Süre: 121’

Bir yanıt yazın