D@bbe 2

İSTANBUL’DA KIYAMET KOPACAK

d@bbe 2

TÜRK SİNEMASI’NIN İLK SERİ KORKU FİLMİ D@BBE 2
25 ARALIK’TA SİNEMALARDA

“Türk Korku Filmi” konseptini dünya sinemasına kazandırmak amacıyla konu olarak filmlerinde sadece kültürel öğelerden yola çıkan Hasan Karacadağ, d@bbe 2’de yerel unsurlar içeren yepyeni bir korku filmine imza attı. Türk mistik korku sineması yolculuğunda, temel amacı sadece “Tür” sinemasına hizmet eden bileşenleri kullanmak olan Hasan Karacadağ, d@bbe 2’de İstanbul’daki kıyamet sahnelerine özel önem verdi. Türk korku filmlerinde görmeye alışkın olmadığımız köprü parçalanması, yıkılması ve büyük yangınlar gibi görkemli felaket sahneleri filmde dikkat çekecek. d@bbe 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

d@bbe 2’de, Kurtlar Vadisiyle özel bir fanatik kitlesi edinen Sefa Zengin oyunculuğuyla göz dolduruyor. İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan ve Leyla Göksun’dan oluşan genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna sahip olan d@bbe 2, yaz aylarında dört haftada çekildi. Filmdeki klostrofobik zaman akışını daha ürkütücü hale getirmek için gerek çekim, gerekse bilgisayar animasyon efektlerinde yeni 3D ve modelleme teknikleri kullanıldı.

Filmdeki cami yıkılma, Boğaziçi Köprüsü parçalanma ve İstanbul sokaklarının istila edilmesiyle ilgili sahnelerin daha gerçekçi ve etkili olması için tüm mekanların bilgisayar ortamında 3D olarak modeli yapıldı. Filmin stüdyo çekimleri, İstanbul şehir çekimleri ve mahşere yürüme sahnesi için 200’e yakın figüran ve özel cast kullanıldı. Filmin patlama ve şehir-yıkılma sahnelerinin etkili olması için gerçek doğal felaketler incelenerek İstanbul’a uyarlandı. Tüm modeller sıfırdan tasarlanarak ek animasyonlarla daha ürkütücü hale getirildi.

d@bbe 2’de, Kuran’da kıyamete yakın göklerden ineceği bildirilen ve ürkütücü bir DUMAN olarak tasvir edilen DUHAN güvenilir kaynaklar incelenerek bilgisayar ortamında değişik ve farklı tarzlarda modellendi. Tüm modeller konunun uzmanlarına gösterilerek, mutabık kalınan en gerçekçi DUMAN biçimi filme dahil edildi.

Dabbe ve Semum filmleri ile dikkatleri üzerine çeken ve 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşan d@bbe 2’nin yönetmeni Hasan Karacadağ, yaptığı sinemayı kültürel öğelerin, tarih-din-toplum bağlamında kurgulanması ve ülke sinemamıza mistik-korku türünü kazandırmaya yönelik çabalar olarak değerlendiriyor.

“ŞİMDİ SEN GÖKLERDEN GELECEK VE İNSANLARI KUŞATACAK O DUMANA BAK! BU ACI BİR AZAPTIR” (Duhan Suresi 10-11)

d@bbe 2 – FİLMİN KONUSU:
Kıyamet Saati Yaklaşıyor… İnternet yoluyla tüm dünyaya hızla yayılan ve her eve giren Dabbe, ona eşlik eden Cinler ve bilinmeyen gölge varlıklar dünyadaki tüm elektromanyetik sistemleri ve interneti ele geçirerek son saldırı için göklerden gelecek bir işareti beklemektedirler. Huzursuz ve tedirgin edici bir İstanbul şafağında göklerde beliren garip ve siyah bulut kümeleri ağır ağır açılırken arkalarına saklanmış olan “DUHAN” az sonra başlayacak kara istilanın ilk işaretidir. Kuran’da Duhan suresinde belirtilen ve aniden göklerden inecek olan ürkütücü kıyamet alameti DUHAN artık yeryüzüne doğru hareket etmeye başlamıştır. İstanbul’da son saatin yaklaştığından habersiz ve kendi dünyalarında sessizce yaşayan bir grup insan, kara bir felaketin arkasına gizlenmiş, sır varlıklarla karşılaşmanın dehşetini yaşayacaklardır. Kıyametin en korkunç alameti olan DUHAN’dan bir kaçış yolu var mıdır?

d@bbe 2 – OYUNCULAR:
SEFA ZENGİN
İNCİNUR DAŞDEMİR
DENİZ OLGAÇ
MUHARREM DALFİDAN
LEYLA GÖKSUN

d@bbe 2 – EKİP:
YÖNETMEN ve SENARİST: Hasan Karacadağ
YAPIMCI: Hasan Karacadağ
PROJE DANIŞMANI: Kyoko Uomi
MÜZİK: Justin R. Durban

3D EFEKT STÜDYOSU: Digital Film Center – Bülent Doruker
EFEKT SÜPERVİZÖRÜ: Abdullah Ercan
EFEKT ARTİSTLERİ: Abdullah Ercan – Mustafa Ercan – Can Büyükberber – Hakan Yılmaz

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Seyhan Bilir – Hasan Karacadağ
SANAT YÖNETMENİ: Enver Adıgözel
MAKYAJ: Arzu Yurter
SES KAYIT: Enis Danabaş
FİLM STÜDYO: Fono Film
DAĞITIM: Özen Film
VİZYON TARİHİ: 25.Aralık.2009
KOPYA SAYISI: 200 Kopya
WEB SİTESİ: www.dabbe2.com
BASIN İLETİŞİM: Ayşegül Kulu

Resimler:

Bir yanıt yazın