Dehşetin Gözleri – Zwart Water – Two Eyes Staring

“DEHŞETİN GÖZLERİ / TWO EYES STARING (Zwart water)”

“Kayboluş”tan bu yana en korkutucu Hollanda filmi olarak nitelenen “DEHŞETİN GÖZLERİ / TWO EYES STARING (Zwart water)”, ‘Halka’, ‘Garez’ ve ‘Yetimhane’ gibi filmlerin izinden giden hikayesiyle Elbert van Strien’ın ilk uzun metrajlı filmi.  Hollywood için yeniden çevrim haklarını Charlize Theron’un aldığı bu psikolojik gerilim, son olarak FantasPorto 2011’de En İyi Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini aldı.

Christine, ailesinden miras kalınca doğup büyüdüğü eve kocası ve 9 yaşındaki kızı Lisa ile beraber taşınmaya karar verir. Bir süre sonra Lisa evin karanlık köşelerinde annesinin ölü kız kardeşi olduğunu söyleyen bir kız görmeye başlar. Zamanla babası da, karısının kendisinden korkunç bir sır gizlediğini anlayacak ve bu sır ölümcül sonuçlar doğuracaktır.

Yönetmenin Biyografisi:

1964 doğumlu Elbert van Strien, Hollanda Film Akademisi’nde eğitim gördü. Mezuniyet filmi olan ‘Marionettenwereld’ ile Hollanda Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünü aldı ve 1994 yılında Öğrenci Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. O zamandan beri sürdürdüğü kısa film, dizi ve reklam filmi yönetmenliği ile Kodak, Hans Christian Andersen, Silver Méliès gibi ödüllerin sahibi oldu. 2006 yılında, New York’ta MoMA’nın düzenlediği New Directors/New Films’e filmleri seçildi. Hem yazıp hem yönettiği ilk uzun metrajlı filmi olan “Dehşetin Gözleri / Two Eyes Staring” ile birçok övgü alan ve aynı zamanda yapımcılıkla da uğraşan yönetmenin, aralarında Ben Hopkins’le beraber yazdığı bir filmin de bulunduğu birçok projesi bulunuyor.

Yönetmen: Elbert van Strien
Senaryo: Elbert van Strien , Paulo van Vliet
Oyuncular: Barry Atsma, Hadewych Minis, Isabelle Stokkel
Süre: 112 dk.
İthalat: Calinos Film
Dağıtım: Tiglon

Resimler:

Bir yanıt yazın