Diktatör – The Dictator

DİKTATÖR

Konu: Saplantılı olduğu sevgili ülkesine asla demokrasinin gelmemesi için hayatını bile tehlikeye atan Kuzey Afrikalı bir diktatörün kahramanlık hikâyesi.

Oyuncular: Sacha Baron Cohen, Anna Faris ve Ben Kingsley
Baş Yapımcılar: Peter Baynham, Mari Jo Winkler-Ioffreda
Dan Mazer  Anthony Hines
Yapımcılar: Sacha Baron Cohen Alec Berg  Jeff Schaffer  David Mandel
Scott Rudin
Senaryo: Sacha Baron Cohen & Alec Berg & Jeff Schaffer  & David Mandel
Yönetmen: Larry Charles

Vizyon Tarihi: 18 Mayıs 2012

DİKTATÖR FİLMİN OYUNCU KADROSU HAKKINDA

SACHA BARON COHEN (General Aladeen / Yapımcı / Yazar) komedi dünyasına girişini, ikinci şahsiyeti “Ali G” olarak, HBO kanalının, birçok Emmy ödülüne aday gösterilen, popüler, komedi gösterisi “Da Ali G Show”la yaptı.

İngiltere’de bir numaralı komedi fenomeni hâlini alan gösteri, 2003 yılında, HBO kanalında yayına girdiği andan itibaren büyük başarı kazandı. Baron Cohen “Ali G” karakterini, 1998 yılında, “The 11 O’Clock Show” adlı İngiliz komedi dizisinde yarattı. Baron Cohen, dizide, oyunculuğun ve senaryo yazarlığının yanı sıra başyapımcılık görevini de üstlendi.

Başka kişiliklere bürünerek gösteri yapmaktan hoşlanan Baron Cohen, 2001 yılında, Almanya, Frankfurt’ta “Ali G” olarak, 2005 yılında da Portekiz, Lizbon’da “Borat” olarak, MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde iki kere sunuculuk yaparak bir rekora imza attı. Atlantik Okyanusunun iki tarafında olmak üzere, toplam 4 kere GQ dergisinin “Yılın Adamı” ödülünü kazandı ve 2004 yılında, Harvard Üniversitesi’nin “Class Day” etkinliklerine “Ali G” olarak katıldı.

“Da Ali G Show” toplam 6 Emmy ödülüne aday gösterildi. 2003 yılında “Outstanding Non-Fiction Program”, “Outstanding Writing Non-Fiction Program” ve “Outstanding Directing Non-Fiction Program” ödüllerine aday oldu. Program, 2005 yılında “Outstanding Writing, Variety, Music or Comedy Series” ve “Outstanding Directing, Variety, Music or Comedy Series” ödülüne de aday gösterildi. Program, İngiltere’de de gösterime girmesinin hemen ardından Sacha Baron Cohen’in iki tane BAFTA ödülü toplamasıyla büyük övgü gördü. İki sezonu tamamladıktan sonra Baron Cohen karşımıza yepyeni bir filmle çıktı; “Borat: Şanlı Kazakistan Ulusu Yararına Amerika’nın Kültürel Öğretileri.” Burada da başka bir kişiliği olan Kazak muhabir Borat Sagdiyev’i canlandırdı.

Rolling Stone dergisinin yorumlarına göre Baron Cohen dünya çapında “son 10 yılın en iyi komedisini ve muhtemelen yeni bir komedi türünü yaratmakla tanınıyor. Borat, 24 ülkede 1. sırada gösterime girdi ve Amerika’da, 1000’den az sinemada gösterime girerek, $26 milyon dolar gişe hâsılatı yaptı. Film, Dünya çapında, toplam $250 milyon üzerinde gişe hâsılatı yaptı. 2007 yılında, Baron Cohen, “Sinema Dalında En İyi Aktör” Altın Küre ödülünü ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında da Akademi Ödülünü aldı.

Borat, Kasım, 2006’da gösterime girdiği günden beri birçok övgü topladı. Film, Amerikan Film Enstitüsü tarafından “Yılın En İyi 10 Filmi” arasında gösterildi. Ayrıca, 2007 yılında, Baron Cohen “British Writers Guild Awards”da “WGA Award” kategorisinde ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında ödüllere aday gösterildi. Baron Cohen, Los Angeles Film Kritikleri, Utah Film Kritikleri, San Francisco Film Kritikleri, Toronto Film Kritikleri Birliği ve İnternet Film Kritikleri tarafından “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Bir yanıt yazın