Dr. Seuss Loraks – Dr. Seuss’ Lorax

LORAKS

Özet:Üç boyutlu animasyon filmi Loraks, umudun gücünü paylaşan bir orman yaratığıyla ilgili Dr. Seuss’un klasik hikayesinden esinlenmiştir. Bu animasyon macerasında, hayallerindeki kızın ilgisini çekmesini sağlayabilecek tek şeyi, bir Truffula ağacını aramakta olan bir gencin yolculuğu anlatılıyor. Gencin aradığı şeyi bulmak için, dünyasını korumak adına savaşan Loraks adındaki mızmız ancak bir o kadar da sevimli yaratığın hikayesini keşfetmesi gerekmektedir.

PRODÜKSİYON NOTLARI

“Loraks neydi? Ve neden oradaydı? Ve neden kaldırılmış ve şehrin bir ucundan alınıp  otların olduğu yere götürülmüştü? Yaşlı Tek-Tek hala orada yaşıyor.
Ona sorun. O bilir.”
—Dr. Seuss, “Loraks”
Despicable Me yaratıcılarından ve Dr. Seuss’un hayal gücünden merakla beklenen film umudun tükenmez gücünü paylaşan bir orman koruyucusunun klasik hikayesinin 3 boyutlu bilgisayar animasyonu Loraks (Dr. Seuss’ Loraks) geliyor. Animasyon filmi, rüyalarının kızının sevgisini kazanmasını sağlayacak olan tek şeyi, gerçek Truffula ağacını arayan 12 yaşındaki bir çocuğun yolculuğunu anlatır. Ona ulaşmak için, dünyasını kurtarmak için savaşan mızmız ama sevimli karakter Loraks’ın hikayesini bulması gerekir.
Loraks, doğa ile gelişme arasındaki dengenin önemini vurgulayan hem komik hem de duygusal bir maceradır. Film, ağaçları ve onlarda yaşayan hayvanları korumak için ne gerekiyorsa yapan komik ve sevimli karakter Loraks’ın etrafında döner. Tek-Tek bir ağacı kesince Loraks genç girişimci için korkunç bir uyarıyla bir kütükten  öfkeyle  çıkar.
Truffula Vadisinin pastoral peyzajı uçan Swomee kuğularından uyumlu vızvız balığa kadar türlü hayvanlarla doludur. İçlerinde en şirini Truffula ağaçlarında yuvarlanan Bar-ba-loo olarak bilinen ayı benzeri yaratıklardır.
Ormanın koruyucusu olarak Loraks’ın görevi hırslı Tek-Tek bir Truffula ağacını kesip büyük iş planı için daha fazla kesmekle tehdit ettiğinde test edilir. Loraks, bu doğaya karşı sevgisiz hareket karşısında Tek-Tek’ın hareketlerini öfkeyle eleştirir. Loraks ve Tek-Tek ilk karşılaşmalarından itibaren çatışmadadır. İkisi de diğerinden kurtulmaya kararlıdır. Ama zaman içinde birbirlerine karşılıklı bir sevgi geliştirirler. Sonunda Loraks, girişimini gerçekleştirmek için bütün ağaçları kesip vadiyi yok etmek anlamına gelse dahi  hiçbir engel tanımayan Tek-Tek’ı tüketmeye başlayan hırsa denk değildir.
Yıllar sonra Ted, Once-lar’ı bulmak ve rüyalarının kızı Audrey için bir ağacı nasıl getirebileceğini öğrenmek amacıyla ağaçlardan mahrum bir dünyada kusursuzca endüstrileştirilmiş Thneedville şehrinin sınırlarını aşar.
Tek-Tek önce tereddüt etse de Ted’de kendisine Loraks’la karşılaşma hikayesini anlatmak için bir ilham kaynağı görür. Karşılığında Ted’in Truffua ağaçlarını şehre getirerek Thneedville’in dengesini yeniden kurma görevine ilham olur.
20th Century Fox Animation eski başkanı CHRIS MELEDANDRI, 2007’de Illumination Entertainment tarafından kurulmuş. 2010’da dünya çapında hit olan Despicable Me, daha sonra da bilgisaya animasyonlu hibrit Hop filmini çıkarmıştır. Meledandri Fox’tayken  stüdyonun animasyon bölümünü denetlemiş,. Ice Age, Ice Age: The Meltdown, and Dr. Seuss’ Horton Hears a Who! filmlerinin sorumlu yapımcılığını gerçekleştirmiştir.
Loraks filmi yapımcı JANET HEALY (Despicable Me, Shark Tale) için gibi başlıca iş ortaklarından birçoğunu tekrar bir araya getirmiştir. Animasyon maceranın yönetmeni CHRIS RENAUD (Despicable Me), senaryo yazarları CINCO PAUL & KEN DAURIO (Despicable Me, Hop, Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!) ve eş yönetmeni KYLE BALDA’dır (Despicable Me).
Animasyon ekibinin başında yapım tasarımcı YARROW CHENEY (Despicable Me, Curious George), sanat yönetmeni ERIC GUILLON (Despicable Me) ve editörler KEN SCHRETZMANN (Toy Story 3, Cars), CLAIRE DODGSON (Despicable Me, Fantastic Mr. Fox) ile STEVEN LIU (Despicable Me, Cloudy With a Chance of Meatballs) vardır. Ekibe filmin şarkılarını Cinco Daurio ile birlikte yapan ödüllü besteci JOHN POWELL (Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!, How to Train Your Dragon, The Bourne Ultimatum) ve sorumlu şarkı yapımcısı  CHRISTOPHER “TRICKY” STEWART da katılmıştır. 3D bilgisayar animasyonu filminin sorumlu yapımcıları AUDREY GEISEL (Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!), Ken Daurio ve Cinco Paul’dür.
Yönetmen: Chris Renaud
Yardımcı Yönetmen: Kyle Balda
Senaryo: Cinco Paul & Ken Daurio
Yapımcı: Chris Meledandri, Janet Healey
Sorumlu Yapımcı: Audrey Geisel
LORAKS SESLENDİRME KADROSU
DUBLAJ YÖNETMENİ : BORA SEVERCAN
ÇEVİRMEN : MURAT KARAHAN
VOKAL YÖNETMENİ : SELİM ATAKAN
SÖZ YAZARI: SELİM ATAKAN
Gösterim Tarihi: 13 Nisan 2012

Bir yanıt yazın