Duyguların Rengi – The Help

DUYGULARIN RENGİ (THE HELP)

Türkiye Gösterim Tarihi: 10 Şubat 2012

Yıllardır çok konuşulan ve ‘New York Times En Çok Satanlar’ listesinde bir numara olarak efsaneleşen kitaptan uyarlanan “The Help” (Duyguların Rengi) filminde, Skeeter rolünde Emma Stone (“Easy A”), Aibileen rolünde Oscar adaylığı bulunan Viola Davis (“Şüphe”), Minny rolünde ise Octavia Spencer yer alıyor. 1960’lı yılların Mississippi’sinde üç farklı ve sıra dışı kişilikleri canlandıran bu kadınlar, hepsini tehlikeye atan ve toplumsal kurallara karşı gelen gizli bir yazı projesi sayesinde alışılmadık bir dostluk kurarlar. Beklenmedik bu ittifaktan önemli bir kardeşlik doğar. Hepsi, onları tanımlayan sınırları aşma cesaretini kendilerinde bulur ve bu sınırların bazen aşılmak için konulduğunu fark eder. Bu, şehirdeki herkesi değişen zamanlarla karşı karşıya getirmek demek olsa bile…

Son derece dokunaklı, esprili ve umut dolu bir film olan “The Help”(Duyguların Rengi) değişim yaratabilmekle ilgili belli bir zamana ait olmayan, evrensel bir hikâye…

Yıllardır çok konuşulan ve New York Times en çok satanlar listesinde bir numara olarak efsaneleşen kitaptan uyarlanan “The Help” (Duyguların Rengi) filmi, dile getirilmeyen kural ve geleneklere sahip bir şehrin, sıra dışı bir dostluk kuran üç cesur kadın tarafından alt üst edildiğinde neler olduğuna dair kışkırtıcı ve ilham verici bir bakış açısına sahip…

DreamWorks Pictures sizi olağanüstü üç kadınla tanışıp kendinizi tanımak için neler gerektiğini keşfetmeye davet ediyor.

Film Tate Taylor tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ve yönetilmiştir.Yapımcıları ise Brunson Green, Chris Columbus ve Michael Barnathan’dır. Sorumlu yapımcılar ise Mark Radcliffe, Tate Taylor, L. Dean Jones Jr., Nate Berkus, Jennifer Blum, John Norris, Jeff Skoll ve Mohamed Mubarak Al Mazrouei’dir.

1960’larda Jackson, Mississippi’de geçen ‘Duyguların Rengi’ sosyal kuralları yıkan ve kendilerini tehlikeye atan gizli bir yazı projesi etrafında sıra dışı bir dostluk kuran 3 farklı ve olağanüstü kadının ilişkisini anlatıyor.

Eugenia “Skeeter” Phelan, Ole Miss’den yeni mezun olmuştur ve bir yazar olarak çalışmak amacındadır. Jackson, Mississippi’de birlikte büyüdüğü diğer kızların aksine bir kariyer istemekte ve evli arkadaşları ve annesinin değişmeyen şaşkınlığına rağmen evliliği ve çocukları ertelemek konusunda çok kararlıdır. Yerel gazetede Bayan Myrna’nın temizlikte püf noktaları işini alınca en iyi arkadaşının hizmetçisi Aibileen’dan yardım ister ve kendini New York’daki bir kitap editörünün zoruyla gizli bir projeye başlarken bulur. Ortaya çıkardığı dokunaklı hikayelerden ilham alır.

Aibileen Clark, hayatı boyunca Jackson, Mississippi’deki beyazların evlerinde hizmetçilik yapmıştır. İşverenlerinin 17 çocuğunu ile trajik ve gereksiz yere bir kazada ölen kendi oğlunu yetiştirmiştir.  Tek çocuğunun ölümüyle üzülen Aibileen, hem inancından hem de en iyi dostu Minny’den güç alır.

Aibileen, yürekli ve saygın bir biçimde Leefolt ailesinin hizmetçisi olarak görevlerini yerine getirir. Küçük kızları Mae Mobley’ye bakar. Skeeter hayatına girince Aibileen kendini açar ve basit bir hareket büyük bir intikam riski taşısa da hayatında ilk kez hikayelerini anlatır.

Açık sözlü Minny Jackson, Mississippi’nin en iyi aşçısı olarak ün yapmış, 33 yaşında bir hizmetçidir. Hilly Holbrook (Bryce Dallas Howard) için çalışır. Ama saygısız bir hareketiyle kendini kovulmuş ve yalnız ve sudan çıkmış bir balık olan Celia Foote (Jessica Chastain) için Jackson’ın varoşlarında çalışırken bulur. Minny, Aibileen’ın en iyi dostudur ve oğlunu kaybettikten sonra üzüntüsünü atlatmasına yardım etmiştir. Minny güçlü ve bağımsız olmasına rağmen yine de söz konusu Skeeter’ın projesi olduğunda mantıklı ve aynı zamanda makul derecede şüphecidir.

İnanılmaz birlikteliklerinden dikkat çekici bir kardeşlik doğar ve hepsine kendilerini tanımlayan sınırları aşma cesareti verir ve bazen şehirdeki herkesi değişim zamanıyla yüz yüze bırakmak anlamına gelse de o sınırların aşılmak için konduğunun farkındalığını yaratır.

Çok dokunaklı, mizah, umut ve duygu dolu ‘Duyguların Rengi’ değişimi yaratma yeteneğini işleyen zamansız ve evrensel bir hikayedir. Film, benzersiz tarzlarıyla zafer kazanan ve kendi hayatlarının kahramanı olan bağ kurulabilir, komik ve cesur karakterleriyle hem ilham hem de güç verir.

Tür: Dram
Sınıflandırma: Genel İzleyici
Gösterim Tarihi: 10 Şubat 2011

Oyuncular: Jessica Chastain, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Allison Janney, Chris Lowell, Sissy Spacek, Octavia Spencer, Emma Stone, Cicely Tyson, Mike Vogel
Yönetmen: Tate Taylor
Yapımcılar: Brunson Green, Chris Columbus, Michael Barnathan
Sorumlu Yapımcılar: Mark Radcliffe, Tate Taylor, L. Dean Jones Jr., Nate Berkus, Jennifer Blum, John Norris, Jeff Skoll and Mohamed Khalaf Al-Mazrouei
Senaryo: Tate Taylor
Kathryn Stockett’ın romanından uyarlanmıştır.

DREAMWORKS PICTURES ve PARTICIPANT MEDIA
Web Sitesi ve Mobil Site: www.thehelpmovie.com
Facebook’ta Bizi Beğen: facebook.com/thehelpmovie
Twitter’da Bizi Takip Et: twitter.com/helpmovie

Bir yanıt yazın