Elveda Katya

ELVEDA KATYA

SİNOPSİS

Hikaye 2000’li yılların başında geçer.

Batum’da bir yetimhanede büyüyen Rus kızı Katya, 18 yaşına girdiğinde yetimhaneyle ilişiği kesilir. Gidecek yeri ve kimsesi olmayan genç kız, karşısına çıkan esrarengiz bir kadından babasıyla ilgili gerçekleri öğrenir. Katya’nın babası Trabzonlu bir
kaptandır.

Katya babasını bulmak için Trabzon’a doğru yola çıkar.

Ancak o yıllarda Karadeniz’de Rus kadınları pek hoş karşılanmamaktadır. Yerel halk onlara “Nataşa” diye hitap etmektedir. Katya bu acımasız gerçeğin en yoğun yaşandığı bir dönemde, dilini ve kültürünü bilmediği Trabzon’a ayak basar. Gencecik, dış dünyaya karşı deneyimsiz bir Rus kızı olarak. Katya’nın Trabzon’da babasını bulması zor olmaz. Yunus Kaptan herkes tarafından bilinen ve saygı duyulan emekli bir uzun yol kaptanıdır. Son yıllarda kendini tamamen ailesine ve ibadete adamıştır. Yıllar önce Rusya’da yaşadığı yirmi günlük aşk kaçamağından bir kızı olduğunu o güne kadar bilmemektedir.

Katya’nın ortaya çıkmasıyla birlikte Yunus Kaptan’ın aile hayatı fırtınaya tutulmuş bir gemi gibi çalkalanmaya başlar. Bir yandan aile ve mahalle baskısı, diğer yandan vicdan muhasebesi yaşlı adamı fena halde zorlar. Yalnız Yunus için değil, Yunus’un karısı ve çocukları için de hayat artık eskisi gibi olmayacaktır. Hepsi tek tek seçim yapmak ve tarafını belirlemek zorunda kalır.

Bu hikaye dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zaman yaşanabilirdi. Her liman kentinde bir denizciye aşık olan ve arkasından gözyaşı döken kadınlar vardır. Kimbilir kaç genç bugüne kadar dünyanın bir köşesinden diğerine babasını aramak için yolculuk yapmıştır. Katya ve Yunus Kaptan’ın hikayesi bunlardan sadece biri. Bir baba ve kızı birbirine bir kol mesafesi kadar yakınken sevmek, bağrına basmak neden ve nasıl bu kadar zor olabilir?

Birbirimize karşı beslediğimiz önyargılar ve mahalle baskısı insanlığımızın önüne geçtiğinde hiç kimse mutlu olamayacaktır.
GÖSTERİM TARİHİ: 21 Aralık 2012
DAĞITIM: Özen Film
YAPIM ŞİRKETİ: 24 Kare Film Yapım – KOMPAS Production
YÖNETMEN: Ahmet Sönmez
SENARYO : Nalan Merter Savaş
HİKAYE: Osman Sönmez
SENARYO DANIŞMANI: Cem Başeskioğlu
MÜZİK: Tamer Çıray
YAPIMCI: Osman Sönmez
OYUNCULAR
YUNUS : Kadir İNANIR
KATYA        : Anna ANDRUSENKO
VELİ-GENÇ YUNUS: Caner CİNDORUK
EMİNE        : Rüçhan ÇALIŞKUR
ZELİHA        : Belgin ERDOĞAN
FİLİZ        : Beliz AKSOY
OLGA        : Tatsiana TSIVIKEVICH
AYSUN        : Yeliz ŞAR
SWETLANA    : Ekatarina MALİKOVA
NADYA        : Elena POLYANSKAYA
WEB SİTESİ: http://www.24karefilm.com/http://www.kompas.by/en/

Bir yanıt yazın