En Uzun Gece Fırtına Murat

Başkomiser Murat gecenin ışıkları arasında aracıyla hızla ilerlemektedir. Murat elleri direksiyona kelepçeli vaziyette bir VIP minibüsü takip ederken ortağı ona ulaşmaya çalışmaktadır. 12 saat öncesine döneriz. Otobanda bir tır parkının kenarında duran kapalı kasa şoför mahalli boş olan bir kamyon eski bir polis olan Doğan tarafından gizlice izlenmektedir. Murat, İhsan ve Hasan kamyonun arka tarafındaki kilidi açıp içeri girerler, kamyonun boş olduğunu görürler. Murat’ın detaylı araması sonucu kamyonun özel bir bölmesinden birçok mültecinin cesedi çıkar. Doğan bütün olup biteni cep telefonuyla kayda alır ve oradan uzaklaşır. Olayın şokunu henüz üzerinden atamamış olan Murat bir iz bulabilmek için etraftaki araçlara bir şeyler sorar ve ardından aracına binip gider
Ölen mültecilerin resimleri çekilmiş ve emniyet müdürlüğünde duvara asılmıştır.

İhsan Aydan’la birlikte emniyette resimlere bakarken, Murat organ mafyası ve uyuşturucu ticareti yapanların mekanına baskın düzenler. Bu esnada eski bir polis olan Doğan, narkotik şubeden Hasan Başkomiser ile buluşmuş gelecek olan yeni sevkiyatın organizasyonu üzerine konuşmaktadırlar.
Murat, sevgilisi Aslı ile buluşmuş ve tartışarak masadan ayrılmıştır.
İhsan otopsi odasındaki Dr. Veysel ve Hasan’ın yanında iken Aydan ofisinde deliller üzerinde çalışır. Aynı zamanda Beşir cinayeti delilleri masanın üzerinde durmaktadır. Murat, Beşir cinayetini Cemil’in işlediğinden şüphelenmektedir.
Murat gece gizlice Beşir’in galerisine girer. Bu sırada Cemil de galeridedir ve Nisa’da Cemil’le buluşmak için galeriye gelmiştir çünkü Cemil Nisa’nın oğlunu Suriye’den kaçak yollarla getirmek üzere Nisa ile anlaşma yapmıştır. Murat ve Cemil arasında kavga çıkar Cemil Murat’ı kendi aracının direksiyonuna kelepçeler bu arada Nisa ayağından vurulur ve filmin girişindeki kaçma kovalamaca başlar.
Kovalamaca mültecilerin sığındığı bir binada son bulur. Cemil Nisa’yı sürükleyerek binaya sokar. Murat direksiyona kilitli halinden kurtulup içeri girer. Cemil’in bulunduğu odaya baskın yapar, arbede sırasında Cemil’in kız kardeşi Afra tarafından bıçakla yaralanır.İhsan ve Aydan Murat’ın’ izini bulur. Ekipler binayı kuşatır. Murat yeni sevkiyattaki insanların canlarını kurtarmak için Cemil ve Afra ile pazarlığa başlar. Bu sevkiyatta organ mafyası tarafından kaçırılan mülteciler vardır ve arlarında Nisa’nın da oğlu vardır. Hukuk mu adalet mi sorusuna yanıt aranırcasına olaylar gelişir. İyiler kazanır, kötüler kaybeder.