Sivil

Gerillayı öldüren asker suçluluk duygusunu nasıl yaşar?

Konu: Sivil yukarıda sorduğumuz sorudan hareket ediyor. Filmin ana karakteri olan Emrah askerdeyken öldürdüğü gerillanın yanında bir not defteri ve bu not defterinin arasında da bir fotoğraf ve bir mektup buluyor.

Askerden döndükten sonra mektubun sahibini ararken yaşadığı suçluluk duygusuyla kendi iç dünyasında kayboluyor. Otoban kenarlarında tek başına yürüyor, insanları takip ediyor, eski sevgilisini arıyor, kabuslar görüyor.

Film bu travmatik süreci oldukça sakin ve minimal bir sinematografiyle anlatıyor. Kamera karakterin mekânla olan ilişkisine odaklanırken onun iç dünyasını anlamamıza da yardımcı oluyor.

Sivil filmi İstanbul’da çekildi. Otobanlar, yollar, tren yolculukları filmin görsel dünyasını zenginleştiren mekânlar. Sivil küçük bir bütçeyle ve sektörel desteklerle gerçekleştirildi. Dijitalist, İstanbul Kamera Grip, Abt İstanbul ve Fono Film filmin yapımına katkıda bulundular. İlk filmini yapan bir yönetmen için filme sağlanan sektörel katkılar oldukça önemli. Okumaya devam et “Sivil”