Sivil

Gerillayı öldüren asker suçluluk duygusunu nasıl yaşar?

Konu: Sivil yukarıda sorduğumuz sorudan hareket ediyor. Filmin ana karakteri olan Emrah askerdeyken öldürdüğü gerillanın yanında bir not defteri ve bu not defterinin arasında da bir fotoğraf ve bir mektup buluyor.

Askerden döndükten sonra mektubun sahibini ararken yaşadığı suçluluk duygusuyla kendi iç dünyasında kayboluyor. Otoban kenarlarında tek başına yürüyor, insanları takip ediyor, eski sevgilisini arıyor, kabuslar görüyor.

Film bu travmatik süreci oldukça sakin ve minimal bir sinematografiyle anlatıyor. Kamera karakterin mekânla olan ilişkisine odaklanırken onun iç dünyasını anlamamıza da yardımcı oluyor.

Sivil filmi İstanbul’da çekildi. Otobanlar, yollar, tren yolculukları filmin görsel dünyasını zenginleştiren mekânlar. Sivil küçük bir bütçeyle ve sektörel desteklerle gerçekleştirildi. Dijitalist, İstanbul Kamera Grip, Abt İstanbul ve Fono Film filmin yapımına katkıda bulundular. İlk filmini yapan bir yönetmen için filme sağlanan sektörel katkılar oldukça önemli.

Gösterim Tarihi: 05 Aralık 2014
Dağıtım: SETEM Akademi
Yapım: Plot Film
Yazan ve Yöneten: Levent Çetin
Yapımcı: Levent Çetin
Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç
Yardımcı Yönetmen: Özgür Yaşaroğlu
Uygulayıcı Yapımcı: Dilek Aydın
Kurgu: Levent Çetin
Işık Şefi: Selim Türk
Ses: Tuncay Ayvaz
Ses Tasarım ve Miksaj: Özgür Akgül, Dinçer Demirci
Renk Düzeltme: Elif Tekneci
Oyuncular:
Umut Sakallıoğlu, Pınar Göktaş, Münibe Millet, Meltem Savcı, Uluç Özkök, Mustafa Deniz Doğan, Gökay Müftüoğlu, Ebru Ojen Şahin, İpar Karaörs, Sercan Gülbahar, Ezgi Kaplan, Can Ünlü, Murat Beykal, Özgür Şeyben, Özgür Yaşaroğlu, Canan Saçan Yaşaroğlu

Bir yanıt yazın