F Tipi Film

F TİPİ FİLM

GRUP YORUM’UN YAPIM KOORDİNATÖRLÜĞÜ İLE F TİPİ HAPİSHANELER’İN FİLMİ ÇEKİLDİ

F Tipi Hapishaneler, 19 Aralık 2001’de devrimci tutsakların kaldığı tüm hapishanelere aynı anda yapılan operasyonla açılmıştı. Bu öyle bir operasyondu ki, adına ‘Hayata Dönüş’ denilmiş ama sonucunda 28 devrimci tutsak kurşunlarla, dövülerek ya da diri diri yakılarak hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de ağır yaralanmıştı. Ve kan revan içinde sağ kalan tutsaklar, karga tulumba bu ‘yeni’ ve ‘yüksek güvenlikli’ hapishanelere nakledilmişti.
F TİPİ HAPİSHANELER NEDEN AÇILMIŞTI?
Ya düşünce değişikliği ya ölüm…
Emperyalizm teslim almak, istediği politikalarının önünde engel olmaktan çıkartmak istediği güçleri önce tecrit edip yalnızlaştırmakta, sonra terörizm demagojilerini de kullanarak imha’ya yöneltmektedir. Bu politikanın temelinde fiziki imhadan çok beyinlerin imha edilmesi, beyinlerin teslim alınması ön plandadır.

Fiziki imha buna hizmet eden bir araçtır. Direnişi seçenler yenilseler de yok olmazlar. Yeniden ayağa kalkarlar. Bu nedenle düşüncelerin teslim alınması egemen sınıflar açısından belirleyicidir.
Ya düşünce değişikliği ya ölüm… Emperyalizmin NATO vb. zirve toplantılarında ele aldıkları en önemli konu ve karardır F Tipleri. Tecrit ve buna bağlı tredman… Yani tecrit ve düşünceleri değiştirme doğrultusunda uygulanan program… Emperyalizm kendisine direnenleri bastırmak ve direniş düşüncesini yok etmek için her yolu kullanmayı dayatıyor ve kullanmak istiyor.
Emperyalizm karşısında ideolojik olarak silahsızlanma… En büyük teslimiyet budur.
Tecrit hapishanelerle sinirli olmayıp çok daha geniş bir saldırıdır. Tecrit ile amaç Marksizm Leninizm’de ısrar edenlerin fiziki, ideolojik ve örgütsel olarak yok edilmesidir.
İşte ülkemizin bu en büyük mücadele alanlarından biri, zulmün en ağırının uygulandığı ama bunun karşısında inancın ve yaratıcılığın da en yoğun olduğu F tipi hapishaneler filme konu oluyor.
Projede 9 yönetmen yer alıyor
Grup Yorum’un tasarlayıp geliştirdiği ve koordine ettiği bu proje içinde Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay, Grup Yorum (FOSEM) olmak üzere 9 yönetmen yer alıyor. Yönetmenlerin her biri F Tipi hapishanedeki Tecrit uygulamasını konu alan 10’ar dakikalık kısa filmler çekti. Ancak ortaya çıkan filmler birbirine bağlanıyor ve tek bir uzun metraj film oluşturuluyor. Filmin adı F TİPİ FİLM olarak belirlendi. Filmlerde Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova gibi birçok oyuncu rol aldı.
Filmin reji’sinden prodüksiyonuna kadar tüm aşamalarında teknik ekiplerin yanı sıra Sinema-TV öğrencileri de aktif olarak çalıştı.
Filmlerin tamamında Grup Yorum’un eski ve yeni müzikleri kullanıldı. Her filmde başka bir müzisyen Grup Yorum’un şarkılarını düzenliyor. Yönetmenlerin, öğrencilerin ve oyuncuların yanı sıra birçok müzisyen bu büyük kolektifin bir parçası durumunda.
21 Aralık’da vizyona girecek
Yaklaşık 2 yıldır adım adım oluşturulan film projesi için Kocaeli’de Herşey Yapım’a ait film platosunda F tipi hapishane dekoru oluşturuldu. Birebir boyutlarda hücreler, havalandırmalar ve koridorlardan oluşan dekordaki çekimler tamamlandı. Filmde
yönetmenler ve oyuncuların dışında, kamera, ses, set, ışık gibi teknik alanlarda profesyonel ekiplerin yanı sıra, reji ve prodüksiyonda sinema-televizyon öğrencilerinden oluşturulan bir ekip de büyük özverilerle çalıştı. Filmlerin montaj çalışmaları Fono Film Stüdyoları başta olmak üzere çeşitli stüdyolarda tamamlandı.
Filmin 19 Aralık 2012 tarihinde Atlas Sineması’nda Gala gösterimi yapılacak.
21 Aralık 2012 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de, Aralık sonunda da Avrupa ülkelerinde yaygın olarak vizyona girecek.

Gösterim Tarihi: 21 Aralık 2012
Dağıtım: Tiglon Film
Yapım: İdil K. M.

Bir yanıt yazın