Gizem Treni – Mystery Train

MYSTERY TRAIN – 10 AĞUSTOS 2018

GİZEM TRENİ Türkiye’de İlk Defa Sinemalarda!

ELVIS PRESLEY ANISINA (08.01.1935 – 16.08.1977)

ELVIS PRESLEY, JOHN LURIE, OTIS REDDING ve ROY ORBISON’un müzikleriyle.

Bağımsız sinemanın en önemli yönetmenlerinden biri olan Jim Jarmusch’un kült filmlerinden GİZEM TRENİ, her karesinde yönetmenin adeta imzası olan mizah anlayışı ve müthiş ironisiyle dolup taşıyor. Jim Jarmusch’un bu filmi 1989 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmış, En İyi Sanatsal Katkı ödülünü almıştı. Filmde üç ayrı olay var: Biri Elvis, diğeri Perkins hayranı Graceland’e mi yoksa Sun Stüdyolarına mı gideceklerine bir türlü karar veremeyen Japon turistler; aynı otel odasını paylaşmaya karar veren Romalı bir dul ve kaçak bir kadın; üzüntülerini unutmaya çalışan terk edilmiş bir koca ve onun kayınbiraderi… Birbirinden ayrı bu üç öykünün kahramanları hiç karşılaşmasa da, Jim Jarmusch, bu üç hikayeyi ustalıkla birbirlerine bağlıyor ve bir trenin çektiği üç ayrı vagon misali aynı yöne götürmeyi başarıyor.

Tom Waits’in radyo DJ’yi olarak renk kattığı filmin diğer sürprizleri arasında Clash gitaristi Joe Strummer ve oyunculuğuyla yine hafızalara kazınmayı başaran Steve Buscemi yer alıyor. Filmde kullanılan şarkılar ise Memphis’in ruhunu en iyi yansıtacak Elvis Presley, Otis Redding ve Roy Orbison da aralarında bulunduğu efsane isimlerden geliyor.

Orijinal Adı: MYSTERY TRAIN
Yapım: A.B.D
Yapım Yılı: 1989
Dil: İngilizce
Renk: Renkli
Tür: Komedi, dram
Süre: 110 dakika
Yönetmen: Jim Jarmusch
Senaryo: Jim Jarmusch
Oyuncular: Masatoshi Nagase, Youki Kudoh, Screamin’ Jay Hawkins, Cinqué Lee, Nicoletta Braschi, Elizabeth Bracco, Sy Richardson, Joe Strummer, Steve Buscemi
Görüntü Yönetmeni: Robby Müller
Kurgu: Melody London
Müzik: John Lurie
Türkiye Hakları: FİLMARTI Film
Dağıtım: FILMARTI