Gizemli Yolculuk – Viaggio Segreto – Secret Journey

Emir Kusturica’nın sıradışı oyunculuğuyla

GİZEMLİ YOLCULUK

“HAYAT BİR HATIRAYLA BAŞLAR”

(Viaggio Segreto – Secret Journey)

HEPİMİZ GERÇEĞİN, HAYATTA BİZİ KORUYACAĞINA İKNA OLMUŞUZ FAKAT BU DOĞRU DEĞİL. GERÇEK BİZİ SADECE ONUNLA YAŞAMAYI BAŞARABİLİRSEK KORUR. – JOSEPHINE HART (Filmin uyarlandığı ‘The Reconstructionist’ kitabının yazarı)

SİNOPSİS

Bu bir “yeniden yapılanma” hikâyesidir. Başından trajik olduğu kadar suç da barındıran bir olayın yeniden yapılanması. Ve aynı zamanda iki farklı hayatın yeniden yapılanması. Bu yapılanmanın iki kahramanı, Leo ve kırılgan kız kardeşi Ale.
Ale’nin ansızın evleneceğini duyurması, iki kardeş arasında parçalanmaya sebep olur. İkisinin arasında her zaman oldukça hararetli bir bağ olmuştur, birer yetişkin olduktan sonra bile, tamamen onlara özgü ve mahrem bir bağ. Beklenmedik bir olasılıkla, gerçekte zihinleri daha önce hiç kesişmemişti.

Gizemli bir şekilde, kaderin inanılmaz, hatta zalim bir oyunu sonucunda, Leo, Ale’nin Sırp ressam nişanlısının (Emir Kusturica), Sicilya’da kızkardeşine bir ev almayı plânladığını öğrenir. Ancak bu evin kızkardeşinin bilmediği bir sırrı vardır; iki kardeş henüz çocukken daha sonra hiç konuşulmayan bir aile trajedisi sonucunda bu evden kaçmaya mecbur kalmışlardır.

Leo, böylece Sicilya’ya, köklerine doğru gizemli bir yolculuk yapmak zorunda kalır. Burası nefes kesici bir doğa, şehvet, insafsız bir hayatiyet, korkunç yıkım ve herşeyin ötesinde hayatını küllerinden yeniden kurmak için karşı konulmaz bir arzu uyandıran bir kara parçasıdır. Leo’nun bu gizemli yolculuğu, O’nu ailesinin hikâyesindeki karmaşayı derinlemesine araştırmak ve bir cinayetle, bu eve, bu kara parçasına gömülmüş çözülmeyen bir gizemle yüzleşmek zorunda bırakır. Nihayet bu korkunç lânetten kurtulmak…

Çocukluklarını mahveden bu yaranın sebep olduğu bu gizemli yolculuğa, kızkardeşini korumak zorunda olduğunu düşünerek başlayan Leo, sadece anıların iyileşmesiyle kavuşulan bir sıradışı aydınlanmaya ulaşır. Hatta Leo, bu çok güzel ve zorlu hedefe giden tek gerçek yolun, hayatın kendisinin sınırsız topraklarında olduğunu keşfeder.
Gösterim Tarihi: 27 Kasım 2009
İthalat ve Dağıtım: Belge Film
Yapım: Rodeo Drive-Medusa
Yönetmen: Roberto Ando
Oyuncular: Alessio Boni, Donatella Finocchiaro, Valeria Solarino, Claudia Gerini, Emir Kusturica
Yapım Yeri / Yılı: İtalya – 2006
Süre: 107 dk
Fragman: http://cinema-tv.corriere.it/film/viaggio-segreto/04_38_02.shtml
Sinemalar: Beyoğlu Cinemajestic, Beyoğlu Yeşilçam

Bir yanıt yazın