Güneşin Karanlığında – The Lincoln Lawyer

THE LINCOLN LAWYER
“GÜNEŞİN KARANLIĞINDA”

VİZYON TARİHİ: 1 NİSAN 2011

YAPIM NOTLARI

SiNOPSiS: Mick Haller karizmatik ve yakışıklı bir ceza avukatıdır. Los Angeles’ta Lincoln marka arabasını ofisi olarak kullanmasıyla ünlüdür. Kariyeri boyunca genellikle önemsiz suçlar işlemiş suçluları savunmuştur. Ancak birden bire önüne hayatının fırsatı çıkar; Beverly Hills’in yakışıklı bir zengini cinayetle suçlanmaktadır ve kendisini savunması için ısrarla Mick’i tutmak istemektedir. Bu kadar basit ve kendisine kolayca para kazandıracak gibi gözüken bu dava Mick için bir anda bir ölüm kalım savaşına ve acı veren bir vicdan muhasebesine dönüşür.

Başrollerinde Matthew McConaughey, Marisa Tomei ve Ryan Phillipe’in oynadığı bu heyecan dolu macera 1 Nisan 2011 de vizyona giriyor.

Film, Michael Connelly’nin ülkemizde Altın Kitaplar’dan “Güneşin Karanlığında” adıyla yayınlanan çok satar kitabından uyarlanmıştır.

OYUNCU        KARAKTER

Matthew McConaughey    Mick Haller
Marisa Tomei        Maggie McPherson
Ryan Phillippe        Louis Roulet
Josh Lucas        Ted Minton
John Leguizamo        Val Valenzuela
Michael Peña        Jesus Martinez
Bob Gunton        Cecil Dobbs
Frances Fisher        Mary Windsor
Bryan Cranston        Detective Lankford
William H. Macy        Frank Levin

Trace Adkins        Eddie Vogel
Laurence Mason        Earl
Margarita Levieva        Reggie Campo
Pell James        Lorna
Shea Whigham        Corliss
Katherine Moennig        Gloria
Michael Paré        Detective Kurlen
Michaela Conlin        Detective Sobel
Mackenzie Aladjem        Hayley Haller

EKİP

YÖNETMEN    Brad Furman
SENARYO        John Romano
ESER SAHİBİ     Michael Connelly
YAPIMCI        Sidney Kimmel
YAPIMCILAR    Richard Wright
Scott Steindorff
YAPIM        Tom Rosenberg
Gary Lucchesi
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCILAR        Eric Reid
David Kern
Bruce Toll
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ    Lukas Ettlin
YAPIM TASARIMI        Charisse Cardenas
KURGU                Jeff McEvoy
KOSTÜM TASARIM        Erin Benach
MÜZİK
Cliff Martinez
KAST        Tricia Wood, C.S.A.
Deborah Aquila, C.S.A.

YAPIM HAKKINDA

•    “Lincoln Lawyer” dünyanın pek çok ülkesinde en çok satan yazarlar listesinde yer alan Michael Connelly’nin ülkemizde Altın Kitaplar tarafından “Güneşin Karanlığında” adıyla yayınlanan kitabının beyazperde uyarlaması.

•    Altın Kitaplar, “Güneşin Karanlığında” romanını kapağında filmin afişini kullanarak tekrar basıyor. Kitap, Mart ortasında raflarda yerini alacak.

•    “Lincoln Lawyer”ın çekimlerine 12 Temmuz 2010’da Los Angeles’ta başlandı. Çekim süreci 37 gün sürdü.

•     Çekimler kitapta geçen tüm gerçek mekanlarda gerçekleştirildi. Yönetmen Brad Furman, filmde hep güneşli, gösterişli ve zengin yüzü gösterilen Los Angeles’ın diğer yüzünü keşfetmek istediğini söylüyor. Filmde şehrin suç oranı yüksek ve fakir bölgelerini de görüyoruz. Furman “Filmdeki Los Angeles bir turistik cennet değil; sıcak, nemli, tozlu, pis ve tehlikeli”  diyor.

•    Mick Haller (Matthew McConaughey ) karakteri hakkında

Beyazperde böyle avukat görmedi! Yargı sistemi, avukatlar ve çetrefilli davalar sıkça filmlere konu edilir; ancak “Güneşin Karanlığında”nın ana karakteri Mick Haller pek de bu filmlerde görmeye alıştığımız tipte bir avukat değil.

Sokakların ve suçluların dilini iyi bilen Mick’in bir ofisi yok. O işlerini, şoförünün kullandığı Lincoln marka arabasının arka koltuğundan yürütmeyi tercih ediyor. Genellikle adi suçluları savunuyor ve arabasıyla Los Angeles mahkemeleri arasında mekik dokuyor.

Savunduğu adi suçluların ona pek bir getirisi yok… O bir ceza avukatı ve neredeyse tüm müvekkileri suçlu. O yüzden zengin bir ailenin cinayete ve tecavüze teşebbüsle suçlanan oğlu Louis Roulet’nin davasını, biraz para kazanmak umuduyla kabul ediyor. Ancak dava hiç de beklediği gibi gitmeyince birdenbire kendini tehlikenin tam kalbinde buluyor.

•    Matthew McConaughey karakteri hakkında neler diyor?

“Mick Haller’ın insanların gözünde kötü bir imajı var; adi suçluları savunarak hayatını kazanıyor. Sabit bir geliri yok, aydan aya yaşıyor, fahişeleri ve uyuşturucu satıcılarını savunarak eski karısı ve kızına bakmaya çalışıyor.”

“Ama Mick’in kendine göre bir ahlak anlayışı var. O, dibe vurmuş ve yanında onlara destek olacak kimsesi olmayanları savunuyor. Beverly Hills’in eğlence dünyasında başarılı bir avukat olmayı da seçebilirdi ama bu adam çok iyi niyetli ve çok yürekli. Bence bu yüzden toplumun dışladığı bu tip adi suçlularla uğraşmayı seçiyor. Toplumun bu kesminde kendine ihtiyaç duyulduğunu ve burada yaşadığını hissediyor. Mick baştan beri kim olduğunun farkında.”

•    Mick Haller rolü için nasıl Matthew McConaughey seçildi?

Matthew McConaughey’nin oynadığı ilk başrol bir avukattı,  rolü başarıyla kotardığı bu film 1996 tarihli “A Time To Kill” idi. Bu nedenle yapımcıların ilk aklına gelen isim o oldu. McConaughey, senaryoyu henüz yazım aşamasındayken okuduğunu ve telkifi hemen kabul ettiğini söylüyor. Yapımcılar onun bu rol için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyor; Mick de Matthew McConaughey gibi yakışıklı ve etkileyici, biraz serseri ve kendine güveni tam bir karakter.

McConaughey bu rolün üstüne cuk oturduğunu söylüyor; üstelik bu rolde geçmişinden çok şey bulmuş: “Texas Üniversitesi’nde okurken amacım ceza avukatı olmaktı. Film için de ceza avukatı olmanın inceliklerini anlamaya çalıştım. İşin teknik kısımlarıyla ilgili bir sürü avukatla görüştüm.”

•    Ryan Phillippe, rolü “Louis Roulet” ile ilgili ne diyor?

“Louis Roulet rolü oynadığım diğer rollerden çok farklı. Bu derece sorunlu birini oynamak çok ilgimi çekti. Onun psikolojisini tüm yönleriyle irdelemek için sabırsızlanıyordum. Ancak sadece senaryo yetmedi; o yüzden romanı baş ucu kitabım yaptım. Üstelik çok da beğendim, şimdi heyecanla Michael Connelly’nin yeni kitabını bekliyorum!”

•    Matthew McConaughey Ryan Phillippe’le çalışmak hakkında ne düşünüyor?

“Filmden önce Ryan’a hiç birlikte prova yapmamayı önerdim; çünkü filmde bu iki karakter karşılaşana kadar birbirleri hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Ryan yaptıklarıyla beni şaşırtsın, ben de onu şaşırtayım istedim, Ryan da kabul etti.”

•    Ryan Phillippe, Matthew McConaughey’le çalışmak hakkında ne düşünüyor?

“Bence Matthew’la kimyamız çok tuttu. Onun karakterini bu kadar içselleştirmesini seyretmek çok iyiydi. Ayrıca eğlenceli bir deneyim oldu çünkü karakterlerimiz sürekli birbirini alt etmeye çalışıyor. Avukat-müvekkil ilişkisi açısından ilginç olan, bizim durumumuzda avukatın da müvekkilinin de birbirinden aşırı derecede nefret etmesi. Çok sürükleyici bir ilişkileri var.”

•    Marisa Tomei’nin karakteri Maggie hakkında:

Yapımcılar, “Maggie” karakteri için Matthew McConaughey’le aynı yaşlarda ve onun karısı olarak inandırıcı olabilecek birini istiyorlardı. Kendisi de savcı olan eski eş rolü için ilk akla gelen isim Oscar ödüllü Marisa Tomei oldu; yapımcılara göre Tomei zekası ve karizması sayesinde karakteri mükemmel yorumluyor.

OYUNCULAR HAKKINDA

MATTHEW MCCONAUGHEY

•    1969’da Teksas’ta petrol işiyle uğraşan bir ailenin en küçük oğlu olarak dünyaya gelen McConaughey, aile işine hiçbir zaman ilgi duymadı.

•    Austin’deki Teksas Üniversitesi’nde hukuk bölümüne okurken Og Mandino tarafından yazılan  “The Great Salesman In the World” kitabını okumasıyla hayatının akışı değişti. Kitapata hayatta başarılı olmanın yolları anlatılıyordu ve McConaughey kitabı okuduktan sonar oyuncu olmaya karar verdi.

•    1991’de reklamlarda rol almaya başladı ve bir kısa film yönetti.

•    Ünlü yönetmen Richard Linklater’la tanışmasıyla oyunculuk konusundaki ilk ciddi adımı attı. Linklater, oyuncunun 1993 tarihli “Dazed And Confused” filminde ilk başta sadece üç sahnede gözükmesini planlamıştı. Ancak doğaçlama yapan McConaughey, o kadar başarılı oldu ki rolü genişletildi.

•    1995’te Renée Zelleweger’la “The Return of the Texas Chainsaw Massacre”da başrolü paylaştı.

•    1996’ta rol aldığı “Lone Star” ve “Time To Kill” filmleriyle yıldızı iyice parladı. “Time to Kill”de Kevin Spacey ve Sandra Bullock’un yanında idealist bir avukatı oynuyordu.

•    Kısa sürede sinema endüstrisinde yakışıklılığı Paul Newman’la karşılaştırılmaya başlanan oyuncunun bir sonraki projesi, Robert Zemeckis’in yönettiği “The Contact” oldu. Başrolü Jodie Foster’la paylaştı. Ardından Steven Spielberg’ün “Amistad”ında rol aldı.

•    Son yıllarda ünlü aktrislerle başrolünü oynadığı romantik komedilerle de adından söz ettirdi: “How to Lose a Guy In 10 Days” (Kate Hudson), “The Wedding Planner” (Jennifer Lopez), “Ghosts of Girlfriends Past” (Jennifer Garner), “Failure to Launch” (Sarah Jessica Parker). Ayrıca “Sahara”, “Fool’s Gold” gibi aksiyon komediler ve “Tropic Thunder” ve “Surfer Dude” gibi komedilerle de kariyerindeki yükselişi sürdürdü.

•    Penelope Cruz’la başrollerini paylaştığı “Sahara” ABD’de vizyona girdiği hafta en çok izlenen film oldu.

•    2005’te People dergisi tarafından “Yaşayan En Seksi Erkek” seçildi.

•    Brezilyalı manken sevgilisi Camila Alves’le 2006’da tanıştı. Çiftin iki çocukları var ve Malibu’da yaşıyorlar.

MARISA TOMEI HAKKINDA
•    1964 doğumlu Marisa Tomei, üç kez Oscar’a aday oldu. 1993’te “My Cousin Vinny”deki performansıyla “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar’ını aldı.

•    Kariyerine TV dizilerinde oynayarak başlayan Tomei’nin beyazperdedeki ilk kaydadeğer rolü Oscar almasına vesile olan “My Cousin Vinny”di.

•    Ardından Robert Downey Jr. ile oynadığı” Only You”; Michael Keaton’la oynadığı “The Paper”, ardından “Welcome to Sarajevo”, “What Women Want” ve eleştirmenlerden övgü alan “In The Bedroom”da rol aldı.

•    “In the Bedroom”la gelen ikinci Oscar adaylığıyla birlikte daha popular yapımlarda gözükmeye başladı: romantik komedi “Someone Like You”, Adam Sandler’la “Anger Management”, Jude Law’la “Alfie”.

•    2004’te tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Vajina Monologları” adlı tiyatro oyununun Amerikan versiyonunda yer aldı.

•    John Travolta ile “Wild Hogs”da ve  Ethan Hawke’la “Before The Devil Knows You’re Dead”de ve John Cusack’le “War, Inc”te  rol aldı.

•    Darren Aronofsky’nin yönettiği ve Mickey Rourke’la başrolü paylaştığı “The Wrestler”da canlandırdığı striptizci rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar adayı oldu.

•    Oyuncunun yeni projeleri George Clooney ve Ryan Gosling’le başrollerini paylaşacağı “Ides of March” ve Steve Carrell’la oynayacağı “Crazy Stupid Love”.

•    Sinemadaki başarılı kariyerine rağmen tiyatrodan kopamayan Tomei, pek çok oyunda rol aldı ve 2011’de sahnelere geçtiğimiz yıllarda filmi de yapılan“Marie and Bruce” adlı oyunla dönüyor.

RYAN PHILLIPPE

•    Hollywood’un çok yönlü oyuncularından biri olan Ryan Phillippe oyunculuğun yanısıra yapımcılık ve yazarlık yapıyor.

•    “I Know What You Did Last Summer” (1997) ve “Cruel Intentions” (1999) filmleriyle büyük çıkış yapan oyuncu, kariyerine Oscar adayı olan “Gosford Park” ve “Igby Goes Down” ile devam etti.

•    Son yıllardaki yer aldığı önemli yapımlar arasında Oscar ödüllü “Crash”,Clint Eastwood’un yönettiği “Flags of Our Fathers” ve “Breach” sayılabilir.

•    1997’de Reese Witherspoon’la aktrisin doğumgünü partisinde tanıştı ve Witherspoon, Ryan Phillippe’e “Sanırım doğumgünğ hediyem sensin” dedi. Çift 1999’da “Cruel Intentions” da başrolü paylaştıktan sonra evlendi. 7 yıllık evlilik ve iki çocuğun ardından 2006’da boşandılar.

•    Phillippe,  “Lucid Films” adlı bir yapım şirketi kurdu ve şu anda ilk filmi üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın