Halam Geldi

HALAM GELDİ
TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİ TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE YÜZÜNÜZE VURACAK

Yapımcılığını Sami Dündar’ın, yönetmenliğini  Erhan Kozan’ın yaptığı “Halam Geldi” filmi vizyon için gün sayıyor. Film, gazeteci Evrim Kanpolat’ın bizzat şahit olduğu gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı senaryosu ile Türkiye’nin en büyük problemlerinden birini, çocuk yaşta gelin olan kızların acı dramını ve akraba evliliklerini ele alıyor. Aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yılına denk gelen filmde, Kıbrıs Rum Kesimi tarafı ile yaşanan sınır meselesini de en insani yanıyla işleniyor.
Çekimleri, KKTC Lefkoşa’da bir sınır köyü olan Akıncılar köyünde gerçekleşen filmin galası 29 Aralık 2013’te Kıbrıs’ta yapılacak. Halam Geldi, 03 Ocak 2014 tarihinde vizyonda olacak.
Çekimler boyunca, oyuncuların ve ekibin gözünden yaş hiç eksik olmadı. Senaryoyu okuma provalarında başlayan hüzün, tüm set boyunca devam etti çünkü herkes, filmin çocuk oyuncularından Miray Akay’ın canlandırdığı Reyhan’ın yaşadıklarının gerçek olduğunu biliyordu. Halam Geldi, 50. Altın Portakal’da yarışmaya aday olmamasına rağmen “Sosyal Sorumluluk Ödülü”nü de kazanmıştı.
Halam Geldi’nin oyuncu kadrosu şu şekilde:
Çocuk Oyuncular: Miray Akay(Myroslava Kostyeva), Melisa Celayir, Tunç Oral, Görkem Eşgünoğlu(Down Sendromlu), Melis Kara, Alfie (Köpek)
Türk Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan, Necip Memili, Dilek Çelebi, Ümit Çırak,Turgay Tanülkü, Şefika Ümit Tolun, Berke Hürcan, Gürsu Gür, Nesrin Üskanat, Funda Pelin Kurt, Erkan Kabakçıoğlu, Cemal Gönen, Mert Soyyer, Metin Soyyer, Ömer H. Babacan(Bedensel Engelli), Orhan Osman (Buzuki Orhan), Metin Soltay.
K.K.T.C. Oyuncular: Osman Alkaş, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Mehmet Samer, Derman Atik, Mehmet Soyluoğlu, Tuygun Töre,Akıncılar Köyü Sakinleri ve SOS Köyü Çocukları (KKTC Kimsesiz Çocuklar Kurumu)
Yunan Oyuncu: Manolis Sormainis

Filmin kısaca hikayesi ise:
Film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Rum köyü Limya (Lympia)sınırında Ezan seslerine Kilise çanının, Türk müziğine Yunan ezgilerinin eşlik ettiği sınır köyü AKINCILAR’da geçiyor.
Köyde üç çocuk, üçü de Diyarbakırlı, üçü de 13 yaşında, üçü de kaderine tutsak yol arkadaşları, çözüldükçe karışan bir törenin, ÇOCUK GELİNLERİN hikayesi bu…

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157638948734814″]

Bir yanıt yazın