Hanna

Hanna

Özet
Ergenlik çağındaki bir kız ilk kez dış dünyaya açılır… ve yaşamı için mücadele etmek zorunda kalır. Yönetmen Joe Wright karanlık peri masalı öğelerini (Avrupa ve Fas’taki mekanlarda çekilen) macera-gerilim tarzındaki Hanna ile harmanladı.

(Yine Joe Wright’ın yönettiği “Atonement/Kefaret”ten tanıdığımız Oscar adayı Saoirse Ronan’ın canlandırdığı) Hanna 16 yaşındadır. Zeki, meraklı ve ailesine bağlı bir kızdır. Benzersiz olan yönü ise, gücü, dayanıklılığı ve bir askerin düşünce biçimine sahip oluşudur. Bu özelliklerini eski bir CIA ajanı olan dul babası Erik (Eric Bana) tarafından Kuzey Finlandiya’nın ıssız bir köşesinde yetiştirilmesine borçludur. Erik kızı Hanna’ya avlanmayı öğretmiş, onu katı bir kendini savunma eğitiminden geçirmiş ve okula göndermek yerine evde sadece bir ansiklopedi ve peri masalı kitabıyla eğitmiştir. Hanna başka hiçbir genç kızın yaşamadığı bir hayat yaşayagelmiştir; yetiştirilme biçimi ve eğitimi bir tek amaca, onu mükemmel bir suikastçi yapmaya yöneliktir. Fakat dışarıdaki dünyada Hanna’nın ailesi için bitmemiş işler vardır, üstelik bu işlere bir de gurur ve Erik’in kızını artık daha fazla dizginleyemeyeceğini kavraması eklenir.

Hanna’nın ergenliğindeki bu dönüm noktası çok keskindir; genç kız Erik’ten ayrılır ve baştan beri kaderi olan göreve yönelir. Babasıyla planladıkları şekilde Berlin’de buluşamadan, Hanna acımasız istihbarat ajanı Marissa Wiegler’ın (Oscar ödüllü Cate Blanchett) yönetimindeki ajanlar tarafından yakalanır. Kariyerli bir casus olan Marissa, kendisini Hanna ve Erik’e bağlayan sırları uzun süredir saklamaktadır.

Fas çölünün altında bir yerde gözetim altında tutulan Hanna çok geçmeden kendini alıkoyanları alt etmeyi başarır. Yeraltından yerüstüne bu cesurca kaçış onu hiç bilmediği ama bir an önce öğrenmesi ve içinde yolunu bulması gereken bir coğrafyayla ve dünyayla baş başa bırakır. Marissa, Hanna’nın peşine gizlice bir grup ajan gönderir ve kendisi de bu ölümcül takibe katılır. Hanna Avrupa’da nihai hedefine doğru yol alırken kendi varlığıyla ilgili sarsıcı ve insanlığını sorgulamasına yol açan bilgilere ulaşır.

Focus Features ve Holleran Company’nin, Sechzehnte Babelsberg Film GmbH ve Neunte Babelsberg Film GmbH’le ortak yapımı olan Joe Wright filmi “Hanna”nın başrollerini Saoirse Ronan, Eric Bana, Tom Hollander, Olivia Williams, Jason Flemyng ve Cate Blanchett paylaşıyor. Oyuncu seçimini Jina Jay’in gerçekleştirdiği filmin kostüm tasarımını Lucie Bates, yardımcı yapımcılığını Josephine Davies, ortak yapımcılığını Carl Woebcken, Christoph Fisser, Henning Molfenter, müziğini The Chemical Brothers, kurgusunu ACE’den Paul Tothill, yapım tasarımını Sarah Greenwood, görüntü yönetimini BSC’den Alwin Küchler, yönetici yapımcılığını Barbara A. Hall, yapımcılığını Leslie Holleran, Marty Adelstein ve Scott Nemes üstlendi. Hikayesini Seth Lochhead, senaryosunu da Seth Lochhead ile David Farr’ın kaleme aldığı filmi Joe Wright yönetti. “

Resimler:

Bir yanıt yazın