Harry Potter ve Melez Prens – Harry Potter And The Half Blood Prince

HARRY POTTER ve MELEZ PRENS “Harry Potter and the Half-Blood Prince”

Lord Voldemort’un dönüşünden cesaret alan Ölüm Yiyenler gerek Muggle gerek büyücüler dünyasını kasıp kavurmaktadırlar ve artık Hogwarts eskiden olduğu gibi güvenli bir liman değildir. Harry kalede yeni tehlikelerin kol gezdiğinden şüphelenirken, Dumbledore hızla yaklaştığını bildiği nihai savaş için onu hazırlamaya kesin kararlıdır. Valdemort’un savunmasını kıracak hayati öneme sahip bir bilgiye ulaşabilmek için Harry’nin yardımına ihtiyacı vardır; bu kritik bilgiye sahip tek kişi Hogwarts’un eski İksir Profesörü Horace Slughorn’dur. Bunun farkında olan Dumbledore, daha çok para, daha büyük bir ofis ve de ünlü Harry Potter’a ders verme fırsatı vaat ederek eski meslektaşını okula dönmeye ikna eder.
Bu arada, öğrenciler farklı türde bir hasımla karşı karşıyadırlar, zira hormonları dizginlenemez bir hâl almıştır. Harry uzun süredir dostu olan Ginny Weasley için daha derin duygular beslemektedir ama Ginny’nin erkek arkadaşı Dean Thomas ve ağabeyi Ron önünde birer engel olarak durmaktadırlar. Yine de kendi gönül ilişkileri içinde boğulan tek kişi Ron değildir: Lavender Brown ona bir takım duygular beslerken, kıskançlıktan deliren Hermione her şeye rağmen duygularını göstermemeye kararlıdır. Ama sonra aşk iksirine bulanmış çikolatalar yanlış ellere geçer ve her şey değişir.
Okulda romantik duygular hüküm sürerken, öğrencilerden birinin aklı çok daha önemli meselelerle meşguldür. O, karanlık bir iz de olsa kendi izini bırakmaya kararlıdır. Havada aşk kokusu vardır ama trajedi pusuda beklemektedir ve Hogwarts bir daha asla aynı olmayabilir.
2007 yazının hit filmi “Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı”nı yönetmiş olan David Yates, bu kez de “Harry Potter ve Melez Prens” için yönetmen koltuğuna oturdu. Tüm Harry Potter filmlerinin yapımcısı olan David Heyman da filmin yapımcılığını David Barron’la birlikte gerçekleştirdi. Filmin J.K. Rowling’in kitabından uyarlanan senaryosu, serinin ilk dört filminin senaryolarını kaleme almış olan senarist Steve Kloves’un imzasını taşıyor.
Warner Bros. Pictures bir Heyday Films yapımı olan, Warner Bros. Pictures’ın J.K. Rowling imzalı sevilen roman dizisine dayanan Harry Potter serisinin altıncı filmi “Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”i sunar. Bir kez daha, Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson canlandırdığı genç büyücüler Harry Potter, Ron Weasley ve Hermione Granger, Lord Voldemort’un dönüşünün ardından yeni meydan okumalar ve tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Harry Potter oyuncu kadrosunda bir kez daha yer alan isimler ise şöyle: Bellatrix Lestrange rolündeki Helena Bonham Carter; Rubeus Hagrid rolündeki Robbie Coltrane; Profesör Filius Flitwick rolünde Warwick Davis; Profesör Albus Dumbledore rolünde Michael Gambon; Profesör Severus Snape rolünde Alan Rickman; Profesör Minerva McGonagall rolünde Maggie Smith; ve Molly Weasley rolünde Julie Walters.
Genç yıldızlardan bazıları da tekrar Hogwarts öğrencisi olarak karşımıza çıkıyorlar: Bunların arasında Harry’nin ezeli rakibi Draco Malfoy’u canlandıran Tom Felton; Luna Lovegood rolündeki Evanna Lynch; ve Weasley klanının en genç üyesi Ginny Weasley’yi canlandıran Bonnie Wright sayılabilir.
İki tane ödüllü oyuncu da bu zengin oyuncu kadrosuyla birlikte, ilk kez bir Harry Potter filminde rol alacaklar. Bunlardan Oscar ödüllü Jim Broadbent (“Iris”, “The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe”) filmde Harry’ye bir zamanlar Melez Prens’e ait olan ve genç büyücü için paha biçilmez olduğunu kanıtlayan İksirler kitabını veren Profesör Horace Slughorn’u canlandırdı. Oscar ödüllü aktris Helen McCrory ise (“Becoming Jane,” “The Queen”) Draco Malfoy’un annesi, kötü kalpli Bellatrix Lestrange’ın kız kardeşi Narcissa Malfoy rolüyle sinemaseverlerin karşısına çıkacak.
Ayrıca, pek çok yeni yetenek de sinemaya “Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”le adım attı: Jessie Cave, Ron Weasley’de gözü olan Lavender Brown’ı; dokuz yaşındaki Hero Fiennes Tiffin, Tom Riddle’ın 11 yaşındaki hâlini; 16 yaşındaki Frank Dillane ise Lord Voldemort olma yoluna girmiş genç Riddle’ı canlandırdı.
İki kez Oscar adayı Bruno Delbonnel (“A Very Long Engagement”, “Amelie”) ilk kez bir Harry Potter filminde görüntü yönetmeni olarak görev alacak. Kamera arkasında birlikte çalıştığı kişiler ise Harry Potter’ın deneyimli isimleri Stuart Craig (yapım tasarımı), Mark Day (kurgu), Jany Temime (kostüm tasarımı), Nick Dudman (yaratık ve makyaj efekti tasarımcısı), John Richardson (özel efektler amiri), Tim Burke (görsel efektler amiri) ve Nicholas Hooper (beste).
“Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”in dağıtımı bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures tarafından gerçekleştiriliyor.
“Harry Potter ve Melez Prens”, tescilli IMAX DMR® kullanılarak dijital ortamda yeniden mastıra aktarılmak suretiyle bir ‘IMAX 3D Experience’a, yani IMAX®’ın benzersiz görüntü ve ses kalitesine sahip bir yapıma dönüştürüldü. Film, 29 Temmuz’da (Los Angeles ve New York’taki özel salonlarda 15 Temmuz’da) ülke çapında Warner Bros. Pictures tarafından gösterime sunulacak. IMAX’ın devrim yaratan 2D’den 3D’ye dönüştürme teknolojisi kullanılarak, filmin açılış sekansı IMAX 3D’ye dönüştürüldü. Film IMAX® 3D donanımı olmayan belirli bölgelerde tamamen IMAX 2D olarak gösterilecek. Kristal kadar net görüntüleri, lazerle düzenlenmiş dijital sesiyle ve azamiye çıkartılmış görüş alanıyla, IMAX dünyanın en kapsamlı sinema deneyimini sunar.
15 Temmuz, Çarşamba günü sinemalarda.
www.harrypottervemelezprensfilm.com

Resimler:

Bir yanıt yazın