Hayat Avcısı – The Imposter

Hayat Avcısı /(The Imposter)22 Mart 2013 Vizyonda

Yılın beklenen film festivallerinden biri olan “!F 2013”de “Oyun” bölümünde gösterime girecek “The Imposter – Hayat Avcısı” 15 Mart’ta Medyavizyon dağıtımıyla gösterime girecek.

SİNOPSİS: Gerçek hayatın içinden gelen, ilgi çekici bir gerilim olan Hayat Avcısı, gerçek suç konulu belgesel ile özgün, gizem dolu, kara film arasındaki ince çizgi üstünde gidip gelen, benzersiz bir sinema deneyimi sunuyor.

Dolambaçlı ve girift hikâye, 13 yaşındaki Teksaslı Nicholas Barclay’ın arkasında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Kaybolmasından üç buçuk yıl sonra, şaşırtıcı bir haber gelir: Memleketinden binlerce kilometre uzakta, İspanya’da bulunmuştur; kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığını, akıl almaz işkencelere maruz kaldığını iddia etmektedir. Nicholas’ın ailesi durum ne kadar tuhaf olursa olsun, geri dönmesinden büyük mutluluk duymaktadır. Ne var ki, Nicholas Teksas’a dönünce işler daha da tuhaflaşır.

Her ne kadar aile tarafından kabul görse de, Nicholas olduğunu iddia eden kişiyle ilgili şüpheler baş gösterir. Barclay ailesinin sarışın, mavi gözlü oğlu, nasıl esmer tenli ve kahverengi gözlü olmuştur? Kişiliği, hatta aksanı nasıl bu kadar değişebilmiştir? Aile bu kadar bariz farklılığı nasıl ayırt edemiyormuş gibi görünmektedir? Teksas’a dönen bu kişi Barclay ailesinin kayıp çocuğu değilse, kimin nesidir? Ve Nicholas’a gerçekten ne olmuştur?

Yönetmen Bart Layton, görüştüğü kişilerin itiraflarını, sürükleyici bir anlatımla harmanlayarak, izleyicileri dedektif koltuğuna oturtan bir film ortaya koyuyor: İzleyiciler, inanmaktan başka çaresi yokmuş gibi görünen bir aile, olayı çözmeyi kafasına koyan bir özel dedektif ve tek ganimeti kayıp kişilerin kimlikleri olan, yalnız bir hırsız arasında gidip gelen, bulanık gerçeği gün ışığına çıkarmaya davet ediliyor. Bununla birlikte, tam da Nicholas Barclay bilmecesinin bütün parçalarının bir araya geldiği sanıldığı an, beklenmedik
bir şekilde her şey tepetaklak oluyor, izleyiciyi gerçekler, algı ve insanların numara yapmaya, yalan söylemeye, her şeyden önemlisi de kendilerini kandırmaya neden bu kadar meyilli olduğuna dair Hayat Avcısı’nda kendine yer bulan, bunaltıcı sorular kuyusunun daha da dibine çekiyor.

A & E Films, Film 4 ve Channel 4 sunar: Hayat Avcısı (Yapım: RAW; ortak-yapım: Red Box Films ve Passion Pictures). Yönetmen: Bart Layton. Yapımcı: Dimitri Doganis. Başyapımcı: Simon Chinn (Proje Nim; Teldeki Adam) ve John Battsek (One Day in September; Restrepo; The Tilman Story; Proje Nim).

Gösterim Tarihi:
22 Mart 2013
Dağıtım: Medyavizyon Film
Yönetmen: Bart Layton
Filmin Süresi: 99 dakika
Yapım: İngiltere
Tür: Biyografi, Belgesel
Oyuncular: Adam O’Brian, Frédéric Bourdin, Carey Gibson, Anna Ruben.
Türkçe Altyazılı Fragman:

http://www.youtube.com/watch?v=vVk3VHQbfnI&list=UUY1B-4cfLlUujpKdIQEn63Q

Bir yanıt yazın