Hayat Sana Güzel – The Change-Up

HAYAT SANA GÜZEL (THE CHANGE UP)

PRODÜKSİYON NOTLARI

RYAN REYNOLDS (Green Lantern, The Proposal) ve JASON BATEMAN (Horrible Bosses, Hancock) Wedding Crashers filminin yönetmeni, DAVID DOBKIN ile The Hangover’ın senaristleri Jon Lucas ve Scott Moore’ın beden değiştirme filmini daha öncekilerden çok farklı bir noktaya taşıyan yeni komedi filmi Hayat Sana Güzel’de oynuyorlar.

Birlikte büyüyen Mitch (Reynolds) ve Dave (Bateman) ayrılmaz iki dostlardı. Ama yıllar geçtikçe onlar da yavaş yavaş uzaklaşmıştı. David çok yoğun bir avukat, bir eş ve üç çocuk babasıyken Mitch hoşlandığı bir sorumlulukla karşılaşmamış, bekar, çalışır gibi yapan bir çocuk-erkek olarak kalmıştır. Mitch’e göre Dave her şeye sahiptir: güzel karısı Jamie (Knocked Up’taki LESLIE MANN, 17 Again), ona hayran olan çocuklar ve prestijli bir hukuk bürosunda yüksek maaşlı bir iş. Dave’e göre Mitch’in stressiz hayatın zorunlulukları ve sonuçları olmadan yaşamak bir rüyanın gerçekleşmesi olacaktı.

Birlikte çıkıp sarhoş oldukları bir geceden sonra birbirlerinin bedenlerinde uyandıklarında Mitch ve Dave’in dünyaları altüst olur ve çok korkarlar.

Rutin işlerinden ve alışkanlıklarından  kurtulmanın sağladığı özgürlüğe rağmen kısa sürede birbirlerinin hayatlarının bir zamanlar göründüğü gibi hoş olmadığını fark ederler. Olayları daha da karıştıran Dave’in seksi yasal ortağı Sabrina (Cowboys & Aliens’daki OLIVIA WILDE, TRON: Legacy) ve Mitch’in ayrı yaşayan babasıdır (Little Miss Sunshine ‘daki Oscar® ödüllü ALAN ARKIN, Get Smart).  Zaman aleyhlerinde işlerken Mitch ve Dave, kendi hayatlarını geri almanın bir yolunu bulana dek komik bir biçimde birbirlerinin hayatlarını tümüyle mahvetmekten kaçınmak için mücadele ederler.

Yapımcıları NEAL H. MORITZ (Fast Five, The Green Hornet, Battle: Los Angeles) ve Dobkin olan Hayata Sana Güzel, Dobkin’in bir kez daha birlikte çalıştığı, aralarında sinematograf ERIC EDWARDS (Clay Pigeons, Knocked Up), yapım tasarımcısı BARRY ROBISON (Wedding Crashers, X-Men Origins: Wolverine)’ın da bulunduğu mükemmel bir ekip sergiler. Ana ekibe kostüm tasarımcı BETSY HEIMANN (Rush Hour 3, Pulp Fiction), editörler GREG HAYDEN (Meet the Fockers, Crazy, Stupid, Love.) ve LEE HAXALL (Tropic Thunder, Austin Powers in Goldmember) ile kompozitör JOE DEBNEY (Iron Man 2, No Strings Attached) da katılmıştır.

Komedi filminin yönetici yapımcıları JOE CARACCIOLO, JR. (The Devil Wears Prada), ORI MARMUR (Battle: Los Angeles), JEFF KLEEMAN (TV’deki Friends With Benefits) ve JONATHON KOMACK MARTIN (National Lampoon’s Van Wilder)’dır.

YAPIM HAKKINDA

DAHA YEŞİL OTLAR: Yapım Başlar

Yapımcı/Yönetmen David Dobkin için umutsuzca büyük bir değişime ihtiyaç duyan en yakın iki arkadaşın varsayımı komedi için verimli bulduğu bir zemindi. 2009’un rekorlar kıran hit filmi The Hangover’ın yazar ekibi olan, Jon Lucas ve Scott Moore tarafından kendisine yeni bir senaryo verilince Wedding Crashers filminin yönetmeni hemen çekici hikayelerinin içine çekilmişti.

Dobkin şöyle itiraf ediyor: “Çok komik fikirler ve senaryolar ararım. Ama aynı zamanda bir şeyler anlatmalı ve insanların aklında kalmalı. Bir film yapımcısı olarak kişisel hissettiğiniz bir fikri alıp çevirmeli ve hakkında bir şeyler söylemelisiniz. Bu hikayede birinin yerine geçmek ve yaptıkları tercihleri neden yaptıklarını anlamanın müthiş bir bakış açısı vardır.”

Film yapımcısı Lucas ve Moore’un beden değiştirme janrıyla çalışması kaba mizahıyla sınırları zorladığını ama izleyicilerin karakterlerle bağ kurmasına izin veren enerjiden de fedakarlık etmediğini hissetmiş. Şöyle anlatıyor: “Senaryo çok zekice yazılmış ki Lucas ile Moore’a övgülerimi iletmek istiyorum. Çünkü erkeklerin dünyasını ve aşk ve cinsellik hakkındaki düşüncelerimizi çok komik ve açık bir bakışla yakalamışlar. ”

Dobkin, “Bu senaryoda son derece girift bir yapı var ve okuduğum en komik senaryolardan biriydi.” diye ekliyor. “Lucas ve Moore öyle usta yazarlar ki yüzeyin altında inanılmaz boyutta düşünce ve derinlik olmasına rağmen olayların kolay görünmesini sağlıyorlar. Senaryoyu ilk okuduğunuzda anlaşılmayabilir ama ayrıştırmaya başladığınızda karmaşıklığını ve yapısında ne kadar sanat ve gayret olduğunu fark ediyorsunuz.”

Lucas kendisinin ve Moore’un inanılmaz ilhamını anlatıyor: “Ayda bir kez, bir grup erkekle yemekli toplantılarım olur. Başta sadece ben ve bir başka erkek daha evliydik. Bütün bekar erkekler bize gülerdi. Çünkü bakış açılarımız bekar olmak konusunda son derece yanlıştı. Sohbetler ormandan yeni çıkarılmış ve elektriğin nasıl çalıştığını anlamayan insanlarla konuşmaya benziyordu. “Tanıştığın kadınlara tam olarak ne söylersin?” gibi aptalca sorular sorardım. Onlar da “Sen evlisin. Günde bir ya da iki kez ilişkiye giriyor musun?” gibi sorular sorarlardı. O akşamlardaki sohbetler ve birbirimizi ne kadar yanlış anladığımız senaryoya girdi ve filmin omurgasını oluşturdu.”

Ortak yazarlar çocukluklarından beri en iyi arkadaş olan, şimdi de yok olan bir arkadaşlığı sürdürmek için mücadele eden yetişkinler olan Dave ve Mitch’in hikayesini inşa etmiş. Dave, evli ve üç çocuklu, başarılı, hırslı bir avukatken Mitch bekar, bir işte tutunamayan, hala üniversitedeki gibi kadınların peşinde koşan biridir. Dave arkadaşlığı sürdürmeyi bir angarya olarak görürken Mitch eski dostunu geri istemektedir.

İki arkadaş yerel bir barda karşılaşıp hayatlarını kıyaslarken ikisi de diğerinin durumundan biraz etkilenir. Mitch, Dave’in destekleyici bir eşi, güzel çocukları ile kararlı ev hayatına pembe gözlüklerle bakar. Mitch hayattaki her anın neden zevk alınabilir ve sorumsuzca olmaması gerektiğini anlayamaz. Ama Dave’in aile görevlerini yerine getirmesini ve kariyerinde çok başarılı olmasını da kıskanır. Bu da yetmezmiş gibi Mitch’in babasıyla ilişkisi de zorakidir ve Mitch’in deneyimlediği tek istikrarlılık Dave ve ailesinin yanında olduğu zamanlardır.

Gece, sarhoş olarak ve birbirlerinin yerinde olmayı ne kadar çok istedikleri konusunda tartışırken Yuana Tanrısı Metis’in çeşmesine işeyerek biter. Uyandıklarında beden değiştirme tanrısının bilgeliği, bu masallarda olduğu gibi dileklerini yerine getirmiştir.

Yazarlar, senaryolarını malzeme için doğru tercih olduğunu bildikleri Dobkins’e getirmişler. Scott Moore şöyle der: “David’le ilk kez yıllar önce Wedding Crashers filminde çalışırken tanıştık. O zamandan beri ben ve Jon onunla bir başka projede daha yapmak istedik. Hikayeyi, komediyi çok iyi anlar ve saçları güzeldir.”

Lucas şöyle ekler: “David’in bu filmin gerektirdiği komediyle ve duygularla oynama yeteneği vardır. Çalışmalarının büyük hayranlarıyla birlikte evli ve iki küçük çocuğu olduğunu da biliyorduk. Böylece malzemeyle bağ kurabilecekti. Bu filmi yönetmek için sabah 1:00’de, 3:00’de ve 5:00’de ağlayan bir bebekle uyanıyor olmanız gerekmez ama yardımı olur.”

Dobkin için, beden değiştirme filmini çözmeye çalışacağını hiç düşünmemiş ama yönetmen en iyi arkadaşlar birbirlerinin hayatlarını yaşamak zorunda kaldıklarında mizahı açıdan incelenebilecek şartlar ilgisini çekmiş. ” Face-Off ve Freaky Friday gibi sevdiğim beden değiştirme filmleri vardır. Ama bu hiç yapmayı istemediğim bir film janrıdır. Beni yetişkin sınıfı yaklaşımıyla bu projeye çeken senaryonun mükemmel olmasıydı.” diyor.
Dobkin, “Bu kariyerimin nen tatminkar film yapımı deneyimlerinden biri oldu.” diye ekliyor.  “Bence izleyiciler biz ana konuyla ilgilenirken kaba eğlenceden ve çılgınlıktan keyif alacaklar. Ayrıca şaşıracaklar çünkü işimizi doğru yaptıysak bu adamların sevgi, dostluk ve bağlılık konularında aldıkları hayat derslerinde duygusal anlar bulacaklar.”

Filmin geliştirme sürecinde yapımcı Neal H. Moritz şirketi Original Film bayrağı altında bu projeye dahil olmuş. The Fast and the Furious serisindeki 5 film, Battle: Los Angeles ve I Am Legend gibi büyük aksiyon filmleriyle bilinen Moritz The Green Hornet, Click ve Sweet Home Alabama gibi hit filmleriyle komediye de hiç yabancı değildi.

Moritz, senaryonun sunduğu sade, ulaşılabilir vaade hayran olmuş. “Şöyle söylüyor; “David Wedding Crashers ile yetişkin sınıfı, karakter odaklı komedide çok başarılı olmuş, Jon ve Scott da Hangover’la tüm zamanların en başarılı komedilerinden birini yazmışlardır. Yönetmen olarak duyarlılığıyla, yazarların senaryodaki içgüdülerini bir araya getirince geri çevirmek imkansızdı.”

Resimler:

Bir yanıt yazın