Hayde Bre

HAYDE BRE

Orhan Oğuz hayalini gerçekleştirdi.

Ünlü yönetmen Orhan Oğuz 10 yıldır senaryosu üzerinde çalıştığı filminin çekimlerine bu yıl Makedonya’da başladı ve İstanbul’da tamamladı.

Çocukluğundaki anılardan yola çıkarak yazıp yönettiği filmde dedesi rolünde Şevket Emrulla rol alırken, annesi rolünü Nilüfer Açıkalın canlandırdı.

Yapımcılığını Kardeş Sanatlar Film Prodüksiyon Yasemin Küçükçavdar’ın üstlendiği film; görüntü yönetmeni olarak Adnan Güler’in imzasını taşıyor.

Hayde Bre filminin Makedon, Arnavut ve Türk oyunculardan oluşan kadrosunda Şevket Emrulla ve Nilüfer Açkalın’ın yanı sıra: İlker İnanoğlu, Perihan Tuna, Mustafa Yasar, Luran Ahmeti, Suzan Kardeş, Ayberk Koçar, Ay Doğa Vardar, Çağla Su Vardar, Mehmet Esen, Abdurrahman Rahman ve konuk oyuncu olarak Ertan Saban gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

Makedonca, Arnavutça, Sırpça gibi dillerin de konuşulduğu bu çok sesli, çok renkli, heyecanlı ve hüzünlü hikayenin seyirciyle buluşma tarihi
31 Aralık 2010.

Filmin Konusu

Orhan Oğuz’un öz yaşam hikayesinden yola çıkılarak çekilen filmde dedesi Şaban aga’nın trajik hikayesi ustalıklı bir dille anlatılmaktadır.
Doğup büyüdüğü Balkan topraklarından koparılıp İstanbul’ da yeni bir hayata sürüklenen bir ailenin akıl almaz hikayesi beyaz perdeye taşınıyor.
Balkanlardaki hayatını güçlü ve bilge kişiliği sayesinde karısı ve arkadaşları ile mutlu bir şekilde geçiren Şaban aga ile üç çocuğu ve bakmak zorunda olduğu felçli kocasıyla İstanbul’da yaşam savaşı veren üvey kızı Saadet’in hayatı beklenmedik bir şekilde kesişecektir.
Saadet, oğlunun sünneti için Makedonya’ya gider. Umulmadık gelişmeler sonucu hiç hesapta yokken Şaban aga’ yı alıp İstanbul’a götürür.
Şehir yaşamına ve düzenin kendince kurallarına uyum sağlamak Şaban aga için imkansızdır. Kendi mantığına uymayan bu hayatın içinde misafir olduğunu düşünmektedir.
Her gün toprağına, arkadaşlarına, eski yaşamına geri dönme isteği ile yanar tutuşurken  ‘’hayat neler getirir bilinmez’’  düşüncesi yerine, ‘’ hayat düşündüklerimi getirmelidir ‘’  fikri ile hareket eden Şaban aga, herkesin kendi yaşamının kahramanı olduğunu kanıtlamak istemektedir.
Yine de hayatın neler getireceği belli olmaz.

KARDEŞ SANATLAR FİLM PRODÜKSİYON
SENARYO VE YÖNETMEN : ORHAN OĞUZ
YAPIMCI : YASEMİN KÜÇÜKÇAVDAR GÜLER
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : ADNAN GÜLER
MÜZİK : ORHAN TOPÇUOĞLU
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCI : VLADİMİR ANASTASOV
SANAT YÖNETMENİ : NİHAT DÜŞKO
KURGU : MURAT BÖR
SES TASARIM & MİKSAJ : SONER KOÇ
YAPIM KOORDİNATÖRLERİ : DUYGU YILMAZ & ANGELA NESTOROVSKA
CASTING : MİLKA ANCHEVSKA
SAÇ VE MAKYAJ : HÜLYA KELEŞ & SERKAN YAŞ
BASIN DANIŞMANLARI : AYGÜN AYDIN
DUYGU YILMAZ
STÜDYO : ŞAFAK STÜDYOLARI
DAĞITIM: MFPCINE GROUP

www.haydebrefilm.com
www.haydebrethemovie.com

Resimler:

Bir yanıt yazın