İçimdeki Sessiz Nehir

İçimdeki Sessiz Nehir

Sinopsis

Halis 40’lı yaşlarda, geçimini kendisine ait katmer dükkanı ile sağlayan kendi halinde, insanlar tarafından sevilip sayılan bir adamdır. Eşi Ayla ile arasında yıllardır süren soğukluğu artık kanıksamıştır. İstanbul’da Üniversite okuyan kızları Öykü ise Halis ve Ayla’nın belki de tek ortak noktalarıdır. Daha 16 yaşında Halis’le elenmiş olan Ayla okumamış olmanın eksikliğini bol bol roman okuyarak ve belediyenin kadınlar için açmış olduğu kurslara katılarak gidermeye çalışır. Hükümet tarafından yaşadıkları bu sahil kasabasına kurulması planlanan atık tesisine karşı çıkması nedeniyle merkez tarafından baskıya uğrayan belediyenin yaşadığı maddi zorluğu aşmasında diğer kasabalı kadınları da organize eden Ayla’nın tek öfkesi eşi Halis’tir. Aynı zamanda belediye encümenliği de yapan Halis bir gün katmer dükkânına yanında çalıştırmak üzere Meznun’u alır. Saddam döneminden sonra kaçak yollardan Türkiye’ye gelmiş olan Meznun bir süre Tuzla’daki tersanelerde kaçak olarak çalışmış ancak buradaki ölümcül kazalardan sonra taşeron firma zaten kaçak olması nedeniyle ilk olarak kendisini işten çıkarmıştır. Başlangıçta kendisini işe aldığı için Halis’e minnettarlık duyan Meznun bir süre sonra ailenin gergin ama kanıksanmış sıradan hayatlarını yerle bir eder. Mahremiyet kalkar ve bilinen ama konuşulmasından bile çekinilen gerçeklerle aile yüzyüze kalır.

Yönetmen Mustafa Serkan Eröz

Yönetmen İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi mezunu. Tıp Fakültesi’ni bitirmesinin ardından uzmanlık eğitimini Ruh ve Sinir hastalıkları alanında tamamladı. Bu dönemler boyunca sinemanın sürekli içinde yer aldı. BSF Akademi’de görüntü yönetmenliği, Plato Film Okulu’nda sinema eğitimi aldı. Yaşanmaz, Pembe isimli çeşitli kısa metraj filmleri ve belgesel çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi. İçimdeki Sessiz Nehir filmi yönetmenin ilk uzun metraj çalışması.

İçimdeki Sessiz Nehir’in Dünya Seyahati Devam Ediyor

Yönetmenliğini Mustafa Serkan Eröz’ün yaptığı ve başlıca rollerini İranlı yıldız Taies Farzan, Ali Yiğit ve Emre Onur’un paylaştığı İçimdeki Sessiz Nehir’in dünya seyahati devam ediyor. Belçika’daki 25. Tel Quels Film Festivali’ne seçilen filmin konusu şöyle: Halis 40’lı yaşlarda, geçimini kendisine ait katmer dükkânı ile sağlayan, kendi halinde, sevilen bir adamdır. Eşi Ayla ile arasında yıllardır süren soğukluğu artık kanıksamıştır. Halis bir gün yanında çalıştırmak üzere Meznun’u işe alır. Bir süre sonra ailenin sıradan hayatı yerle bir olur.

Gösterim Tarihi:
22 Nisan 2011
Dağıtım:
Eröz Film
Yapım: Eröz Film
Yönetmen: Mustafa Serkan Eröz
Senaryo: Mustafa Serkan Eröz
Görüntü Yönetmeni: Özer Öner
Müzik: Taner Sarf
Sanat Yönetmeni: Özgür Soyyılmaz
Yönetmen Yardımcıları: Meriç Taşdemir, Mehmet Köse
Prodüksiyon Amiri: Ayşe Bilgili
Ses Kayıt: Zafer Şişman
Boom Operatörü: Fırat Karabina
Sanat Asistanı: Irmak Çengel
Prodüksiyon Asistanı: Nihan Vardar
Kamera Asistanı:
Hasan Ali Duran
Işık Şefi: İbrahim Sabuncu
Işık Birinci Asistanı: Servet Sabuncu
Işık İkinci Asistanı: Salim Kırış
Makyöz: Gülşah İnaç
Set Amiri: İbrahim Öner
Set Birinci Asistanı: Cem Tarlacı
Set İkinci Asistanı:
İsmail Serez
Set Ulaşım Sorumlusu: Murat
Jenaratör Sorumlusu: Seyfullah Demirkaya
Oyuncular:
Ali Yiğit
Taies Farzan
Emre Onur
Semiha Aydemir
Erhan Başkurt
Asuman Şen
Nalan Başaran
Ufuk Kıray
Ferhan Başkurt

Resimler:

Bir yanıt yazın