İki Dil Bir Bavul

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. Bir yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler mi?

Sinopsis

İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş Anadolunun bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

Gösterim Tarihi: 23 Ekim 2009
Dağıtım: Tiglon Film
Yapım & Yönetim: Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
Ortak Yapımcı: Pieter Van Huystee
Senaryo & Görüntü Yönetmeni: Orhan Eskiköy
Ses: Özgür Doğan, Zeynel Doğan
Kurgu: Orhan Eskiköy, Thomas Balkenhol
Yönetmen Asistanı: Aslı Soyumert
Yapım Asistanı: Rosan Boersma
Renk Dizayn: Daan Spruijt
Ses Tasarım: Erik Griekspoor
Trailer Müzik
: Serkan Gügül
Yapım: Peri-San Film
Web Sitesi: www.Perisanfilm.Com/School
Dağıtım: Fortissimo Films
Web Sitesi
: www.fortissimofilms.com
Teknik Bilgi: Türkiye, 2008
52 & 81 dakika
Renkli – 16:9
Türkçe & Kürtçe
www.perisanfilm.com

Yönetmenler

Orhan Eskiköy

1980 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. Üniversite yaşamı boyunca amatör olarak gerçekleştirdiği belgesel filmler ulusal ve uluslararası başarılar elde etti. Bu arada farklı projelerde yönetmen yardımcılığı, kameramanlık görevlerini de üstlendi. 2005-2007 yıllları arasında Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde Video Prodüksiyon Sorumlusu pozisyonunda çalıştı.

Özgür Doğan

1978 yılında Varto’da doğdu. İlkokulu doğduğu köyde; ortaöğretimini Trabzon-Konya-Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldu. Üniversite yaşamı boyunca amatör olarak gerçekleştirdiği belgesel filmler ulusal ve uluslararası başarılar elde etti. Mezun olduktan sonra farklı projelerde yönetmenlik yaptı. 2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu. 2004 yılında aynı üniversitede Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünden yüksek lisans derecesini aldı.

Filmografi

* Hayaller Birer Kırık Ayna (2001)
* Anneler ve Çocuklar (2004)
* Sancı (2004)
* Birlikte (2006)

Bir yanıt yazın