İnanılmaz Aile 2 – Incredibles 2

İnanılmaz Aile 2

YAPIM NOTLARI
Kötü adamlar burada. Peki ya bir kahraman ne yapmalı?
“İnanılmaz Aile” macerası yerinizde duramadan izlediğiniz finalinde, bebek Jack-Jack ve sakıncalı pelerini sayesinde Syndrome engellenmiş ve özel jeti de bir patlamayla yok olarak Parr ailesinin evini mahvetmişti. Fakat tüm bunlar aileyi hiç olmadığı kadar birbirine yakınlaştırmış, Violet kendine olan güvenini kazanmış ve Flash da ikinci sırada olmanın da yeterli olabileceğini görmüştü. Artık sonsuza kadar mutlu yaşayabileceklerdi. Ta ki Kazıcı huzur ve mutluluğa savaş açana kadar…

Filmin hayranları, Kazıcı’ın başına neler geldiğini “İnanılmaz Aile 2” 15 Haziran’da Amerika’da vizyona girdiğinde, yani on beş seneden fazla bir süre sonra nihayet öğrenebilecek. “İnanılmaz Aile” gösterime ilk girdiğince Bay İnanılmaz’ın süper güçleri ve Lastikkız’ın esnekliği tüm dünyadaki seyircileri etkilemiş, film dünya çapında toplam 633 milyon dolarlık bir hasılat yapmış ve En İyi Animasyon Film kategorisinde Oscar® kazanmıştı. Fakat filmin hem senaristi hem de yönetmeni olan Brad Bird’e göre filmin başarısının arkasındaki sır, karakterlerin güçleri ya da kötü adamlar değildi. “Bu filmin suçla savaş kısmının, filmdeki aile dinamiklerinin yarısı kadar bile ilgimi çekmediğini fark ettim” diyor Bird. “Bence insanlar bu karakterlerde kendilerini gördüler dolayısıyla onları çok sevdiler. Bu yüzden ‘İnanılmaz Aile’ filminde olduğu gibi ‘İnanılmaz Aile 2’ filminde de hikayemiz hep aile ile ilgili.”

2004 yılında ‘The İnanılmaz Aile’ ilk defa çıktığından beri, film ve televizyon endüstrisinde çizgi roman kahramanlarının giderek artan bir şöhreti var ve hatta bugünlerde neredeyse birkaç ayda bir yeni bir kahraman doğuyor. “İlk filmimizden bu yana ortam kesinlikle değişti” diyor Bird. “Fakat kahramanlarımızın iş bulmak ve kirayı ödemek için endişeleniyor olması fikri hala oldukça ilgi çekici. Süper güçleriniz olsa bile günlük hayatın sıkıntılarıyla başa çıkabilmek motivasyonu, hepimizin ilişki kurabildiği bir konu.”

“İnanılmaz Aile 2” filminde Helen, süper kahramanların imajını yeniden yaratabilmek için yapılan bir kampanyaya öncülük etmesi için çağırılırken Bob da Violet, Flash ve süper güçleri ailesi tarafından yeni yeni keşfedilen bebek Jack-Jack ile birlikte onların ‘normal’ ev hayatını yönetiyor. Helen’in “İnanılmaz Aile 2” filminde daha önemli bir rolde olacağını ise Bird uzun zamandır biliyordu. “Bunun Helen’in macerası olmasını istedim” diyor Bird. “Ve bu durumu Bob’un nasıl karşılayacağını ya da evdeki sorumluluklarla nasıl başa çıkacağını görebilmek fikri de ilgimi çekti.”

“Bob kötü bir baba değil” diyor yapımcı Nicole Paradis Grindle. “İlk başta biraz fazla kendine güveniyor sadece. Ben Bay İnanılmaz’ım ve tabi ki bunun altından kalkarım diye düşünüyor. Fakat her bir ebeveyn, günün sonunda çocukların sizi yorabileceğini bilir. Buna bir de aklına geleni isteyen ve hayır denmesinden hoşlanmayan bir bebek eklendiğini düşünün… Jack-Jack artık tam olarak böyle bir bebek. Diğer bebeklerden tek farkı ise sinirlendiğinde bir alev topuna dönüşüyor olması.”
Film bu defa zeki ve tehlikleli bir kötü adamla tanıştırıyor bizleri. “Bu kötü adam çok farklı” diyor yapımcı John Walker. “Helen’in işi, insanları uzaktan bile oynatabilen bu kötü karakterle mücadele etmek ve eğer başarısız olursa, süper kahramanların imajını yenileme görevi de suya düşecek. Bu yüzden pek çok şey tehlikede.”
Bird’e göre bu hikaye, macera ile aile hayatının daha sıradan tarafları arasında bir denge bulmak için uğraşıyor. “Sıradan ve fantastik olanın dansı” diyor. “Bu fikrin çalışmasını sağlayan işte tam olarak bu.”
“Helen’in kötü adamlarla savaşının tam ortasında çocuğundan bir telefon alıp, ona ayakkabısını bulması için yardım etmesi gerekebilir mesela” diye devam ediyor Bird. “Ya da Violet utandığı bir anda görünmezlik gücünü kullanabilir. İzleyiciler ise bunu görünce doğal olarak ben de böyle yapardım diye düşünüyor.”
Hem birer ebeveyn hem de süper kahraman olarak sorumluluklarını dengelemeye çalışan Helen ve Bob Parr’ın seslendirilmesi göreviyle karşımızda yine Holly Hunter ve Craig T. Nelson var. Sarkastik olan her şeyin kraliçesi sayılan Violet’in sesini bir kez daha Sarah Powell hayata geçirirken, on yaşındaki Flash’ı Huck Milner ve Frozone kod adlı Lucius Best’i de Samuel L. Jackson seslendiriyor. ‘İnanılmaz Aile 2’ aynı zamanda vizyoner modacı Edna “E” Mode’un sesi olarak Brad Bird’e, iş adamı ve süper kahramanların da hayranı Winston Deavor’ın sesi olarak Bob Odenkirk’e, teknoloji profesyoneli Evelyn Deavor’ın sesi olarak Catherine Keener’a, Rick Dicker karakteri için Jonathan Banks’e, özenti kahraman Voyd için Sophia Bush’a ve süper kahramanların savunucusu rolünde de Isabella Rossellini’ye yer veriyor.
Bird (“Iron Giant,” “İnanılmaz Aile,” “Ratatouille”) tarafından yazılıp yönetilen, Walker (“İnanılmaz Aile,” “Tomorrowland”) ve Grindle (“Sanjay’s Super Team” kısa filmi, “Toy Story 3” yapımcı ortağı) tarafından yapımcılığı üstlenilen ‘İnanılmaz Aile 2’ filminin başyapımcılığı da John Lasseter’a teslim edilmiş. ‘İnanılmaz Aile’ filmi aynı zamanda Oscar® ödüllü besteci Michael Giacchino’yu (“Up,” “Tomorrowland”) sinema severlerle tanıştıran yapım olmuştu ve şimdi ‘İnanılmaz Aile 2’ yapımı için o da geri dönüyor.