İnce Buz Kara Kömür – Black Coal Thin Ice

BLACK COAL, THIN ICE – İNCE BUZ, KARA KÖMÜR

Bir Yi’nan Diao filmi.

FİLMİN KONUSU
Çin’in kuzeyinde bir dizi ceset bulunur. Katili yakalamak için girişilen kovalamacada iki polis ölür ve bir diğeri de ağır şekilde yaralanır. Yaralanan polis memuru Zhang Zili görevden alınır ve bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak işe başlar.
Aradan beş yıl geçer ve benzer cinayetler tekrar eder. Eski bir meslektaşının yardımıyla Zhang olayın üstüne gitmeye karar verir. Bütün izler onu, bir kuru temizleme dükkanında çalışan Wu Zhizhen adlı bir kadına götürür.

FİLM HAKKINDA
Yi’nan Diao
“Dedektiflik hikayelerine, özellikle de sıradan insanların hayatlarını resmeden dedektiflik hikayelerine bayılırdım. Bu insanların hayatlarının anlatıldığı bir film yapmak istiyordum.”
“Çin büyük bir değişim yaşıyor ve bazı yaşananlar akıl almaz şeyler. Öyle cinayet haberleri geliyor ki, olamaz diyorsunuz. Fakat bu cinayetler, bizim gündelik yaşamımızın gerçeklerini ortaya seriyor.”
“Çin’deki gündelik yaşamı resmeden bir polisiye film çekmek istedim. Amacım yalnızca katilin kim olduğunu ve cinayete kimlerin karıştığını bulmak değil, gündelik yaşantımızın gerçek bir resmini de ortaya koymaktı. Kararsızlık, korkaklık, kaypaklık ve toplumsal normlara boyun eğme güdüsü… Tüm bunların insanın yüreğinden gelen olumsuz ve pasifize duygular… Bu duygular, bir insanın zihnini bulandırabileceği gibi aynı zamanda onun insanlığının ölçütü de olabilir. Filmde cinayetin izini süren dedektif, bu iki arada kalmışlığı yaşıyor.”

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Yi’nan Diao
Yapımcı: Vivian Qu
Oyuncular: Fan Lıao, Lun Mei Gwei, Xuebing Wang
Süre: 106 dakika

“İnce Buz Kara Kömür – Black Coal Thin Ice” için bir yanıt

Bir yanıt yazın