İstanbul Kırmızısı

İstanbul Kırmızısı
İSTANBUL’UN RENGİ,
İSTANBUL’UN FİLMİ
FERZAN ÖZPETEK ŞEHRİNE
“İSTANBUL KIRMIZISI” İLE DÖNÜYOR
Yapımını BKM’nin yaptığı; dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in aynı isimli romanından uyarladığı İstanbul Kırmızısı 3 Mart’ta izleyicisiyle buluşuyor.
Sinefillerin merakla beklediği İstanbul Kırmızısı Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün Nejat İşler ve Mehmet Günsür’den oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.
“HİÇBİR ŞEY AŞKTAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR.”
Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in otobiyografik kısımları ağır basan filmi İstanbul Kırmızısı’nında bir geri dönüş, yüzleşme ve aşk hikayesi bu Cuma seyircisiyle buluşacak.
Film yönetmeni olan Deniz’in (Nejat İşler) kitabıyla ilgili çalışmak için yıllar önce terk ettiği şehir İstanbul’a dönen Orhan (Halit Ergemç); kendini Deniz’in esrarengiz biçimde ortadan kayboluşuyla onun ilginç aile ve arkadaşlık ilişkilerinin arasında bulur.
Özellikle Deniz’in arkadaşı Neval (Tuba Büyüküstün), onun hayatında yeni bir kapı açacaktır. Orhan, birkaç günlüğüne döndüğü İstanbul’da Tuba Büyüküstün’ün canlandırdığı Neval’le karşılaşır. Kapattığı kapıların arasından sızan bu ışığın başlatacağı tutkulu aşk Orhan’ın tekrardan hayata dönmesine yetecek midir?
Roma’da büyük ilgi gördü
Ferzan Özpetek, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür ve filmin İtalyan ortak yapımcısı Tilde Corsi ve Gianni Romoli’nin katılımıyla gerçtiğimiz hafta gerçekleşen basın toplantısı ve görkemli gösteriminde davetliler; konusu, kurgusu ve prodüksiyonuyla bir hayli merak edilen filmi dakikalarca ayakta alkışladı.
2 Mart’ta İtalya’da, 3 Mart’ta Türkiye’de vizyona girmeye hazırlanan “İstanbul Kırmızısı”, öyküsüyle, İstanbul’un görünmeyen yüzüyle izleyenleri sarsmaya hazırlanıyor.
Kısaca hikaye:
Uzun yıllar yurtdışında yaşamakta olan yazar Orhan, ünlü yönetmen Deniz’in ilk romanının düzeltmelerini yapmak için İstanbul’a gelir. Her ne kadar İstanbul değişmiş olsa da, Orhan İstanbul’da kendine ait anılarına, çocukluk yıllarına, ailesine ve yaşanmış aşklara ait izlere rastlar. Kısa İstanbul ziyaretinde karşılaştığı Neval ise Orhan için; kapattığı kapıların arasından sızan tutkulu bir aşka dönüşecektir. Bu aşk tekrardan hayata dönmesine yetecek midir?

Kısa Hikaye
“Uzun yıllar yurtdışında yaşayan yazar-editör Orhan Şahin ünlü yönetmen Deniz Soysal’ın ilk kitabı üzerinde çalışmak için İstanbul’a gelir. Deniz zenginliğinin son demlerindeki ailesiyle birlikte bir yalıda yaşamaktadır. Orhan daha ilk günden Deniz’in karmaşık ilişkileri, esrarengiz arkadaşları ve aile bireylerinin ortasında bulur kendini. Yıllar sonra döndüğü İstanbul’u yepyeni gözlerle keşfederken, unuttuğu duyguları yeniden yaşamaya başlayacaktır”

Yönetmen: Ferzan Özpetek
Oyuncular: Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat İşler, Mehmet Günsür, Çiğdem Selışık Onat,
Zerrin Tekindor, Serra Yılmaz, Reha Özcan
Gösterim Tarihi: 03 Mart 2017
Dağıtım: Mars Dağıtım
Yapım: BKM Film

Bir cevap yazın