İyi Yürek – The Good Heart

“GOOD HEART / İYİ YÜREK”

“Tutunamayanlar/Dark Horse”  ve “Buzdan Hayaller/Noi Albinoi” filmleriyle tanınan ve son zamanların parlayan yönetmenleri arasında sayılan, filmleriyle bir çok uluslararası ödül kazanan İzlandalı yönetmen Dagur Kári dört yıl aradan sonra ilk İngilizce uzun metraj filmi İyi Yürek ile yeniden karşımızda. Yönetmenin beğeni toplayan ödüllü kısa filmleri arasında The Violin Maker (1997), Old Spice (1998), Lost Weekend (1999) yer alıyor. İlk uzun metraj filmi Buzdan Hayaller (2003) ile Edinburgh Film Festivali’nde Yeni Yönetmen Ödülü’nü alan yönetmenin  ikinci uzun metraj filmi Tutunamayanlar (2005) çeşitli festivallerde çok sayıda ödüle layık görüldü ve prömiyeri Cannes’da – Un Certain Regard – yapıldı. Kuzey sinemasının yükselen değerlerinden olarak anılan yönetmenin son filmi “GOOD HEART / İYİ YÜREK” gösterildiği festivallerde beğeniyle karşılandı (2009 Toronto Film Festivali, Pusan Film Festivali, Les Arcs Avrupa Film Festivali, Deauville Amerikan Film Festivali, Marakeş Film Festivali, !f İstanbul). 

“Zodiac”taki rolüyle akıllara kazınan; “Running With Scissors”, “Match Point”, “Red Eye”, “The Bourne Supremacy”  de dahil olan 50’ye yakın filmde oynayan ve Altın Küre adayı olan Brian COX’un huysuz bir ihtiyar rolünde harikalar yarattığı rolüne, Dano rolünde “Little Miss Sunshine”da yıldızı parlayan ve sonrasında “There Will Be Blood” “Where the Wild Things Are” ve “Knight and Day (Gece ve Gendüz)” başarılı bir oyunculuk sergileyen BAFTA ödüllü Paul Dano eşlik ediyor.

Konu:

Huysuz ve ihtiyar bir bar sahibi olan Jacques (Brian Cox),  New York’ta uzun yıllar ayakta kalmayı başarmış ve  herbiri ayrı bir cins olan ve mütemadiyen içki içen müşterilerine çalışkan bir barı ayakta tutmaya çalışmaktadır. Kendini sigara ve alkole veren ve ölümüne içen Jacques tesadüf eseri evsiz ve hayattan çoktan vazgeçmiş olan Lucas (Dano) ile tanışır. İhtiyar adam beşinci kalp krizini de geçirince, artık günlerinin sayılı olduğunu düşünmeye başlayarak, barı devralması için Lucas’ı yetiştirmeye karar verir.  Kanatları altına aldığı Lucas’a erkek odaklı bu alkolikler klubünün ana esaslarını öğretmeye başlar; asla eni müşteri alma, müşterilerle asla dost olma ve asla bara kadın alma. Lucas iyi bir öğrenci olsa da bir gece barın kapısından giren April (Isild Le Besco) adlı sarhoş hostes kurulan dengeleri sarsar.

Vizyon Tarihi:
01 Ekim 2010
Süre: 95  dk.
İthalat: Bir Film
Dağıtım:
Tiglon

http://www.magpictures.com/profile.aspx?id=7ea23a39-b05c-4109-b707-6b5c2b313fc

Bir yanıt yazın